אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משיחת יתר: מכירות מחפשות באזז

משיחת יתר: מכירות מחפשות באזז

בשבועיים הקרובים מתוכננות שלוש מכירות של בתי המכירות הגדולים, וכל אחד מהם מנסה לבדל את עצמו בעזרת יצירות של אמנים מוערכים

28.06.2010, 10:59 | דנה גילרמן

בקרוב יתקיימו שלוש מכירות פומביות של שלושת בתי המכירות הגדולים בישראל. חלק גדול מההיצע חוזר על עצמו: שוב לודוויג בלום, לאה ניקל, ראובן רובין, משה קופפרמן, נחום גוטמן ומרסל ינקו, אך כל בית מכירות מנסה לעורר עניין תקשורתי סביב דבר מה ייחודי שנמצא רק אצלו.

המכירה של מצארט, שתתקיים ביום רביעי במלון קינג דיוויד בירושלים, כוללת 230 עבודות בסכום מוערך של 5 מיליון דולר. מצארט בחר באמנות בינלאומית ובאמנים חשובים כדי לייצר הד תקשורתי. במכירה קודמת הוא מכר ציור של חיים סוטין במיליון דולר, והפעם הוא מציע את הציור "נוף ארניי עם סוס לבן" של קמיל פיסארו, שמוערך בכ־2 מיליון דולר - הסכום הגבוה ביותר שהוצע עד היום במכירה פומבית בישראל. שם מרשים נוסף ברשימה, שמוכר לכל חובב אמנות, הוא פייר אוגוסט רנואר, שדיוקן של בנו קלוד מ־1906 מוצע ב־200–250 אלף דולר.

המכירה כוללת גם את הציור "תנועה" של מרדכי ארדון, ציור שמן קטן למדי (54x65) שהגיע מאירופה ומוערך ב־150–200 אלף דולר, שני ציורים יפים של מיכאל גרוס והיצע רב למדי של לודוויג בלום. אפשר למצוא גם שמות חדשים יחסית בשוק המכירות, כגון ענת בצר ואליהו אריק בוקובזה.

גם בית המכירות מונטיפיורי עורר לא מזמן עניין סביב הציור "דורה מאר" של פיקאסו, שנמכר במכירה האחרונה שלהם ב־404,600 דולר. במכירה הקרובה, שתתקיים ב־8 ביולי במלון דן בתל אביב, אפשר למצוא בין 568 הפריטים (שערכם הכולל כ־2 מיליון דולר) את הציור "דומם על שולחן" מ־1986 של ישראל הרשברג, שמוערך ב-60–80 אלף דולר וגם מופיע על כריכת הקטלוג. נדיר שציוריו של הרשברג מגיעים למכירות פומביות. בעבר נמכר ציור שלו, "ירושלים", גם הוא במונטיפיורי, ב־126.5 אלף דולר.

את המכירה מלווה גם קוריוז שהוגדר בפרסום כ"יצירת האמנות הקטנה ביותר המוצעת למכירה פומבית בישראל". זהו הציור "אופק קטן" של דיתי אלמוג, ציור שמן מ־2009 שגודלו כגודל בול (1.95X2.23 ס"מ), והוא מוערך ב־400–500 דולר. בקטלוג השתמשו בתמונת האמנית שמחזיקה אותו כדי לתת קנה מידה. באופן מפתיע כבר היתה התעניינות בקנייתו.

"דומם על השולחן", ישראל הרשברג "דומם על השולחן", ישראל הרשברג "דומם על השולחן", ישראל הרשברג

 

אמני החממה בהנחה

בית המכירות תירוש החליט למנף את חממת אמני "צבע טרי" במכירה הקרובה, תחת הכותרת "תירוש נותנת במה לאמני 'צבע טרי 3'". מאורע מעניין אחר הוא הכללתן של 50 עבודות מאוסף בראון היוקרתי במכירה הקרובה (10 ביולי). את אמני "צבע טרי" בחר תירוש להציג כקבוצה בחלק ב' של המכירה, שיתקיים ב־17 ביולי. שם אפשר למצוא עבודות של האמנים היותר זכורים מהחממה, ובהם נטע ליבר שפר, שציורה "ארוחת בוקר" מוצע ב־1,200–1,600 דולר; ליהי חן, שמחירי ציוריה נעים בין 600 ל־800 דולר; ומיכל גבע, שעבודותיה מוצעות ב־1,200–1,800 דולר. גם פלג דישון, שבלט ביריד, כלול במכירה, אולם עבודותיו מוצעות בחלקה הראשון והיוקרתי יותר. אפשר להניח שההחלטה למקם אותו שם קשורה להיותו אחד מאמני חברת "סטארט" של סרג' תירוש - חברה שמטפחת מדי שנה קבוצה של אמנים צעירים. זו לא הפעם הראשונה שבית המכירות משתף פעולה עם סרג' תירוש, שהוא גם קרוב משפחה. בעבר הם יזמו מכירה משותפת ומוצלחת של אמני רחוב.

נדמה שחלק מהעבודות של אמני "צבע טרי" מוצעות במחירים נמוכים מאלו שביריד. "נלחמנו עם האמנים כדי לקבל את המחירים הנמוכים ביותר האפשריים", מאשר דב חזן, מנהל בית המכירות. "זה היה קשה, אבל נאלצנו להסביר שמחירי אמנים מתחילים וצעירים צריכים להיות נמוכים. עם חלק מהאמנים הצלחנו ועם חלק פחות".

והרווח של האמנים צפוי להמשיך ולהתכווץ; במסגרת ההסכם עם יריד "צבע טרי" הם התחייבו לשלם 20% ממכירת העבודות שהוצגו ביריד, עד שלושה חודשים לאחר סיומו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות