אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יצאו משליטה צילום: עמית שעל

יצאו משליטה

הח"כים של ועדת הכספים לא סומכים על הציבור, אולי בצדק

28.06.2010, 13:57 | גיל קליאן

הדיון היום (ב') בוועדת הכספים על מכירת מניות המדינה בבנק לאומי ללא יצירת גרעין שליטה הוכיח כי הח"כים לא מאמינים בציבור. "צריך בעל בית", אומרים בוועדה, ומביאים נימוקים שונים, אך כולם מעולם גני הילדים – מישהו שישלח את היד לכיס כשיהיו בעיות ומישהו שיהיה אחראי. הרעיון, למכירת המניות בבורסה לציבור, זר להם – ומפחיד אותם.

מי שמע על חברה ללא גרעין שליטה? כך מוכיחים הח"כים את הפרובינציאליות הגדולה של ישראל. ח"כים שלא אכפת להם או שהם פשוט לא יודעים שכל ענקיות וול סטריט מתנהלות ללא גרעין שליטה, שטבע הישראלית – גאוות הכלכלה המקומית – ללא גרעין שליטה וללא בעל שליטה.

בעל בית שישלח את היד לכיס כשיהיו בעיות? תפתחו עיתונים, ח"כים. איזה בעל בית אתם רוצים? מישהו כמו לב לבייב, או בני שטיינמץ שמגלחים את הציבור כדי לשמור עוד כמה גרושים בכיס? או אולי ויצמן שירי שקידם שורה של עיסקאות בעלי עניין בחברה שבשליטתו?

מעבר לכך - כל בעל בית בבנק לאומי יידע שהמדינה לא יכולה להרשות לעצמה שבנק לאומי ייקרוס. למה לו לשלוח את היד לכיס כשברור שהמדינה תחלץ את הבנק במקרה של צרות פיננסיות? המשבר האחרון הראה לנו שגם ענקיות הפיננסים של וול סטריט שבשליטת הציבור וגם מוסדות עם בעל שליטה בנו על המדינה כשהצרות האמיתיות הגיעו, ככה שכנראה זה לא באמת משנה אם המניות נמצאות בידי גורם יחיד או בידי הציבור.

ועדת הכספים מפספסת הזדמנות היסטורית ליצור בישראל בנק ציבורי אמיתי. בנק שלא יהפוך את בעל השליטה שלו לאורח חובה במסיבות קוקטייל, חתונות ובר מצוות של האלפיון העליון. בנק שלא יקבל מבעל השליטה שלו תכתיבים לא ענייניים למינויי מקורבים שלאו דווקא מתאימים לתפקיד. בנק שיתנהל על פי החלטות של בעלי המניות – ושבעלי המניות בו יהיו מגוונים וירכזו מגוון של אינטרסים ודעות.

מצד שני, אותו הציבור שאמור לשלוט בבנק לאומי אם יופרט ללא גרעין שליטה הוא אותו ציבור שבחר את הח"כים שיושבים כיום בוועדת הכספים. כשלוקחים את זה בחשבון אולי באמת עדיף למכור את הבנק לאיזו קרן השקעות או בעל הון שייעשו בו כרצונם. אנחנו כנראה לא בשלים לזה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות