אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": הסבסוד למעונות יותנה בהיקף שעות העבודה צילום: גלעד קוולרציק

בלעדי ל"כלכליסט": הסבסוד למעונות יותנה בהיקף שעות העבודה

במסגרת חוק ההסדרים מוביל האוצר שינוי באופן הסבסוד שמעניק משרד התמ"ת למעונות, ולפיו גובה המענק ייגזר מהיקף המשרה של בני הזוג. המטרה: לעודד הצטרפות נשים לכוח העבודה

29.06.2010, 06:58 | מיקי פלד

הסבסוד להורים לתשלומי מעונות היום, צהרונים ומשפחתונים ישמש לעידוד הגדלת היקפי שעות העבודה, כך נקבע בהצעת חוק ההסדרים. על פי ההצעה, הסבסוד שמעניק משרד התמ"ת להורים ייקבע גם על פי היקף המשרה שלהם. כך, זוג הורים העובדים במשרה חלקית יקבלו סבסוד קטן יותר מאשר הורים העובדים שניהם במשרה מלאה.

כיום, להיקף המשרה יש השפעה חלקית ביותר על הסבסוד למעונות, כך שרק במקרים שבהם האם עובדת 30 שעות בחודש היא תקבל סבסוד קטן יותר מאשר אם המועסקת במשרה מלאה. גובה הסבסוד נקבע רק לפי ההכנסה לנפש, כלומר סך המשכורות של בני הזוג חלקי מספר הנפשות במשפחה. הקריטריונים ומועד כניסתם לתוקף ייקבעו בהמשך השנה.

 , צילום: עטא עוויסאת צילום: עטא עוויסאת  , צילום: עטא עוויסאת

כמו כן, הצעת החוק קובעת כי לצורך קביעת גובה הסבסוד יצטרכו ההורים לעבור מבחן הכנסה מקיף שיבדוק את כל ההכנסות שלהם בשנה שקדמה לתחילת שנת הלימודים, בעוד שעד כה הסתפקו בהכנסה החודשית המופיעה בתלוש השכר. בהכנסה השנתית מובאות בחשבון גם הכנסות שאינן משכר עבודה, כמו שכר דירה וגמלה כתוצאה מאובדן כושר עבודה.

באוצר מעוניינים להכניס את השינויים בחוק ההסדרים כדי לוודא שתקציב מעונות היום במשרד התמ"ת, שהגיע השנה לכמיליארד שקל, אכן מסייע לנשים להצטרף לשוק העבודה.

הבחנה בין דורשי העבודה

נושא נוסף המופיע בחוק ההסדרים הוא התייצבותם של דורשי העבודה בלשכות התעסוקה. בטיוטה הראשונית של החוק כתוב כי דורשי עבודה יתייצבו בלשכות התעסוקה כל יום, כדי לוודא שאינם עובדים ללא רישום וממשיכים לקבל קצבת דמי אבטלה או הבטחת הכנסה. אולם סעיף זה עומד להשתנות, כך שתיעשה חלוקה בין סוגי דורשי העבודה: בעלי השכלה אקדמית או בעלי כישורי עבודה שלגביהם קיימת ההנחה שימצאו עבודה בכוחות עצמם יידרשו להתייצב רק פעם אחת בשבוע, בעוד שדורשי עבודה הנחשבים לבעלי כישורים פחותים למציאת עבודה יידרשו להגיע עד ארבע פעמים בשבוע.

קורסי הכשרה בתמ"ת

נושא נוסף הנמצא בחוק ההסדרים הוא קביעת שיעור מינימלי של השמות בקורסי ההכשרה המקצועית שמתקצב משרד התמ"ת. כך, התקשרות עם גוף חיצוני שמעביר הכשרה מקצועית תיעשה רק לאחר שבית הספר התחייב להשמה של לפחות 75% מבוגרי ההכשרה המקצועית, או ש־25% מעלות ההכשרה תועבר לבית הספר לאחר ש־70% מהבוגרים עוסקים לפחות שישה חודשים במקצוע שהוכשרו לו. כיום ישנה חובת השמה של 50% רק בחלק מהקורסים שמשרד התמ"ת מתקצב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
ל 3 .... ולגבי עובדי הוראה - אנא קרא ותחזור למציאות.
א. ממתי עובדי הוראה עובדים יותר מ 160 שעות בחודש ב. עובדי הוראה נהנים כבר היום מחצי יום עבודה שמאפשר להם לחסוך צהרונים ומטפלות ג. עובדי הוראה לא עובדים בחופש הגדול מה שמאפשר להם לחסוך גם בקייטנות. ד. שנמשיך ? (פסח, סוכות ....ערבי חג ...) (ודי ... אני יודע יש אספות הורים ויש קצת עבודה מעבר לחצי יום ... אבל תאמין לי שלרוב השכירים יש טלפונים ועבודה גם מחוץ לשעות משרד...)
ל 3  |  29.06.10
6.
למה כל הישובים הערבים נכללים בהסדר ולא כל הישובים היהודים
תיכנסו לאתר של משרד התמת ותראו שכל הישובים הערבים נכללים בהסדר הסבסוד, אבל לא כל הישובים היהודים. וכמובן שיש ישובים חרדים. למה מפלים לרעה את היהודים??? http://www.moital.gov.il/NR/rdonlyres/11477F3F-DDDE-467B-A46C-59088F209DDF/0/נספחברשימתהישובים25062007.docי
היהודים משלמים מסים  |  29.06.10
לכל התגובות