אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בג"ץ: מדוע לא מוגדרות רמות החשיפה לאנטנות סלולריות? צילום: עומר הכהן

בג"ץ: מדוע לא מוגדרות רמות החשיפה לאנטנות סלולריות?

בית המשפט הוציא צו ביניים והורה לשרי המשרד להגנת הסביבה והתקשורת להסביר מדוע מתעכבת התקנת התקנות יותר משלוש שנים

30.06.2010, 18:25 | גילעד נס

בג"ץ הוציא השבוע צו ביניים המורה למדינה להסביר מדוע אינה פועלת להתקנת תקנות המגדירות את טווחי הבטיחות ורמות החשיפה של הציבור לקרינה הנפלטת מאנטנות סלולריות.

על פי חוק הקרינה הבלתי מייננת שהתקבל בשנת 2006, עד לינואר 2007 נדרש השר להגנת הסביבה להתקין תקנות אלו, אולם בעמותת "אדם טבע ודין" טוענים כי התנגדות משרד התקשורת מנעה את התקנת התקנות.

החלטת השופטים נאור, גרוניס ורובינשטיין התקבלה לאחר שלפני כשנתיים עתרו עמותת "אדם טבע ודין" והפורום לסלולריות שפויה נגד שרי התקשורת והגנת הסביבה בדרישה להתקין את התקנות.

יצוין כי ביום חמישי הקרוב צפוי אותו הרכב לדון בעתירות הקשורות להצבת אנטנות קטנות ללא היתרי בניה. לפני מספר חודשים חתם שר הפנים, אלי ישי, על תקנות המבטלות למעשה את הפטור שממנו נהנו חברות הסלולר בהצבת אנטנות שכאלה, אולם התקנות לא פורסמו ויושמו עקב רצונם של משרדי האוצר והתקשורת לבצע בהם שינויים שיאפשרו מתן הקלות למפעיל סלולרי חדש.

בית המשפט איפשר למשרדי הממשלה הרלוונטיים לנסות ולהגיע להסדר מוסכם בנושא, אולם עד כה לא הצליחו הצדדים להגיע לעמק השווה, ומשרדי האוצר והתקשורת מבקשים להחיל את עמדתם באמצעות חוק ההסדרים.

היועץ המשפטי לממשלה הצהיר בדיון קודם כי באם לא יושג הסדר עד לתאריך היעד, לא יתנגד להוצאת צו ביניים שיבטל את הפטור, אולם בדיון שנערך בוועדת הכלכלה לפני כחודש קרא יו"ר הוועדה, חבר הכנסת אופיר אקוניס, ליועץ המשפטי לממשלה לחזור בו מעמדה זו.

חוק הקרינה הבלתי מייננת שנחקק בשנת 2007 מסדיר שורה של נושאים כמו פיקוח על אנטנות והיתרים להקמת אנטנות, וקובע את עקרון הזהירות המונעת כעקרון מנחה. החוק קובע כי עוצמת הקרינה המותרת וטווחי הבטיחות ממקום שבו שוהים אנשים, יוסדרו במסגרת תקנות שהיו צריכות להיכנס לתוקף בינואר 2007.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
אנחנו הטיפשים ולכן מנוצלים ע"י חב' הסלולאר. אז מה כן?
הסלולאר המצאה גאונית ומסוכנת ביותר. מיועד להודעות דחופות וקצרות ולמצבי חירום כשאין ברירה אחרת. אבל הקהל אוהב לספר לחבר'ה ובפרטי-פרטים וכל מיני פטפוטי סרק שגם מטגנים את מעט ה- איי קיו שעוד נותר להם בקופסה המתרוקנת. ממוצע 3 ח' אחרונים שלי - 15 ש"ח לחודש. כן, לא טעיתי.
חיליק  |  01.07.10
3.
הכל משחק של עיקוב והטעיה
חברות הסלולר ומשרד התקשורת עשו יד אחת לעקב ולצמצם את השפעת החוק על פריסת האנטנות הסלולריות ועל צמצום רמות הקרינה להם נחשף הציבור. הם ממצאים סייגים וסיבות כדי להמשיך לפגוע ברוח החוק ולהמשיך להקרין על הסביבה ועל האנשים הנמצאים בה. אני מקווה שבית הדין העליון לצדק, יעשה צדק ויחייב יציקת תוכן לתוך חוק הקרינה והתקנת תקנות שבאמת ישמרו על הציבור ולא על האנטרסים של חברות הסלולר למכור עוד מכשירים ועוד שירותים ובכך להגביר את רמות הקרינה שאליהם נחשף הציבור הן מהמכשירים הסלולרים והן מהאנטנות. חייבים להבין, הסלולרי מסוכן! קרינה בלתי מיננת מזיקה גם ברמות לא טרמיות! חייבים לצמצם שימוש! חייבים להגן על הציבור!
No Radiation For You , מרכז  |  01.07.10