אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
וול סטריט: החשש משפל חוזר בצורת W שוב כאן צילום: בלומברג

וול סטריט: החשש משפל חוזר בצורת W שוב כאן

היקפי הצריכה והפעילות העסקית גדלו בתחילת 2010, אך החדשות מאירופה ודליפת הנפט במפרץ מקסיקו החזירו את העצבנות לשוק

01.07.2010, 07:46 | שניר הנדלר

הראלי שהחל במרץ 2009 נמשך בתחילת 2010, והיה נראה שהשוק התאושש מהמשבר העמוק. אחר כך הגיע משבר החובות במדינות אירופה שהעיב על וול סטריט, ונשמעו הערכות כי העליות שנרשמו היו חדות ומהירות מדי, וכי המשך ההתאוששות יהיה אטי. המדדים העיקריים עשו סיבוב פרסה, והחשש משפל חוזר (עקומה בצורת W - ש"ה) שב ועלה.

המחצית הראשונה של 2010: שנת ההתפכחות

קופות גמל - אמיר הסל: "אני לא מתכוון לרוץ למזומן"

ביטוח מנהלים - במרדף אחר השוק: הפניקס מגדילה החשיפה למניות

קרנות הנאמנות: הפעם הציבור נשאר בקונצרניות

שוק ההנפקות: 121 הנפקות - 18 מיליארד שקל

אירופה: כדור השלג לא נעצר

ת"א סגרה בירידות - במחזור ענק של 4.2 מיליארד שקל

 

בששת השבועות האחרונים נחתך מדד S&P 500 ב־14.5%, ומתחילת השנה איבד 6.6%. נתוני המאקרו אמנם מציגים שיפור בכלכלה האמריקאית עם גידול בצריכה, עלייה בפעילות העסקית וירידה מסוימת בשיעור האבטלה, ועם זאת, כל ידיעה הקפיצה את השוק ותרמה לתנודתיות.

עיני הכלכלה הגדולה בעולם נשואות לאירופה, והחשש הוא שהחובות הלאומיים של מדינות היבשת ילחצו על המערכת הבנקאית העולמית - והממשל האמריקאי, שעד עכשיו הביט מהצד ונמנע מלהתערב בהחלטות האירופאיות, ייאלץ לסייע כדי למנוע את קריסת הגוש האירופי.

דליפת הנפט במפרץ מקסיקו, החמורה בהיסטוריה של ארה"ב, לא הוסיפה בריאות לשוק. בריטיש פטרוליום (BP) הודיעה רק השבוע כי עלות הפעולות לסילוק הכתם מתסכמת עד כה ב־2.65 מיליארד דולר, ובחישוב יומי עומד הנזק מדליפת הנפט על כ־100 מיליון דולר ביום.

החדשות העיבו על סקטור האנרגיה כולו. אנדרקו פטרוליום, המחזיקה ב-25% מבארות הנפט והגז של BP, היא חמישית ברשימת המניות שרשמו את התשואה הנמוכה ביותר בין מניות מדד S&P 500. מונסנטו, חברת הזרעים הגדולה בעולם, המתחרה של מכתשים אגן הישראלית, ממוקמת במקום הרביעי ברשימה הלא מחמיאה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות