אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אירופה: כדור השלג לא נעצר צילום: בלומברג

אירופה: כדור השלג לא נעצר

מדד Stoxx 600 איבד 10.5% מאז אמצע אפריל. בין חמש המניות בעלות הביצועים הגרועים ביותר ב־2010: מניות שלושה בנקים יווניים

01.07.2010, 07:46 | שניר הנדלר

החוב הלאומי של יוון, 300 מיליארד יורו - ובעיקר החשש מ"אפקט הדומינו" - גרמו פאניקה חוצת מדינות וגררו את השווקים לנפילות חדות. גם תוכנית הסיוע המשותפת של גוש היורו וקרן המטבע הבינלאומית, בהיקף של 110 מיליארד יורו, לא הצליחה לעצור את כדור השלג שהמשיך וצבר תאוצה בעקבות החלטתן של מדינות נוספות לבצע קיצוצים רחבים בתקציביהן, היחלשותו המשמעותית של מטבע היורו והחשש מאינפלציה גבוהה ביבשת. מאז השיא שרשם ב־15 באפריל איבד מדד Stoxx 600 הפאן־אירופי כ־10.5%.

 

המחצית הראשונה של 2010: שנת ההתפכחות

קופות גמל - אמיר הסל: "אני לא מתכוון לרוץ למזומן"

ביטוח מנהלים - במרדף אחר השוק: הפניקס מגדילה החשיפה למניות

קרנות הנאמנות: הפעם הציבור נשאר בקונצרניות

שוק ההנפקות: 121 הנפקות - 18 מיליארד שקל

וול סטריט: החשש משפל חוזר בצורת W שוב כאן

ת"א סגרה בירידות - במחזור ענק של 4.2 מיליארד שקל

 

סוכנויות דירוג האשראי הורידו דירוג לכמה מדינות ובהן ספרד, לאחר שארבעה בנקים במדינה הודיעו על כוונתם להתאחד בשל החשש לטיב הנכסים שבידיהם.

בין חמש המניות שהשיגו את התשואה הנמוכה ביותר במדד Stoxx 600 במחצית השנה הראשונה של 2010 בולטות מניות שלושה בנקים יווניים, ובהן הבנק הלאומי של יוון, יורובנק ארגסייס ובנק פיראוס. משלימות את הרשימה מניות חברת הביטוח והפיננסים אייריש לייף אנד פרממננט וחברת האנרגיה המתחדשת של נורבגיה.

אתמול הודיע הבנק המרכזי האירופי (ECB) כי ידחה בשלושה חודשים את מועד הפירעון של כשליש (132 מיליארד יורו) מההלוואה שניתנה לבנקים אירופיים לפני שנה. ההודעה נתנה רוח גבית לשווקים: למרות ירידות השערים שנרשמו שלשום בוול סטריט ואתמול בבוקר באסיה, הבורסות המובילות באירופה התנהלו אתמול, לקראת סיום המסחר, סביב רמות הבסיס שבהן פתחו את היום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות