אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הלמן-אלדובי: "פתיחת רצועת הניוד של היואן עלולה לגרום לעליית הריבית במכרזי החוב של ארה"ב"

הלמן-אלדובי: "פתיחת רצועת הניוד של היואן עלולה לגרום לעליית הריבית במכרזי החוב של ארה"ב"

בהלמן אלדובי אומרים על רקע נתוני המאקרו המאכזבים מארה"ב כי חג העצמאות של ארה"ב הנחגג היום הוא חג עצוב

04.07.2010, 12:17 | כתב כלכליסט

שבוע המסחר הקודם הסתיים במגמה שלילית אולם התנודתיות בשוק צפויה להמשיך ולאפיין את שוק ההון המקומי בתקופה הקרובה, כך כותבים בסקירה השבועית של הלמן אלדובי.

כלכלני הלמן אלדובי אומרים כי "כלכלת ארה"ב חוגגת היום עצמאות, אך זהו יום חג עצוב. מצבה הכלכלי של ארה"ב עגום. רמת האבטלה בפועל עומד על כ-10% וממאנת לרדת, בכל חודש נרשמים שיאים שליליים חדשים בכלכלה הגדולה בעולם". ביום שישי האחרון התפרסמו בארה"ב נתוני התעסוקה שהצביעו דווקא על ירידת שיעור האבטלה ל-9.5% בעקבות ירידה במספר דורשי העבודה.

במחצית הראשונה לשנת 2010, פשטו את הרגל 86 בנקים לעומת 140 בנקים בכל שנת 2009. בנוסף, נרשם זינוק של 14% במספר פשיטות הרגל של האמריקאים במחצית הראשונה של השנה.

"ביום שישי האחרון התבשרנו, כי היקף ההזמנות מבתי חרושת בארה"ב ירד במאי ב-1.4%, הירידה הגדולה ביותר מאז מרץ 2009. בעוד ארה"ב נאבקת כלכלית על יציאה ממיתון ומעבר לפסים של צמיחה, החובות שלה צומחים בקצב וכך גם הגירעון. אך לא רק ארה"ב עצמה קורעת תחת נטל החובות כי אם גם מדינות רבות בה (states) על סף פשיטת רגל כאשר הבולטת שבהן היא קליפורניה", אומרים עוד בהלמן אלדובי.

לדברי דן הלמן, מנכ"ל הלמן-אלדובי קרנות נאמנות, הנושה הגדולה ביותר של ארה"ב, סין, היא גם היריבה הפוליטית המשמעותית ביותר שלה.

"כל מקום בעולם אשר סובל מבעיות כלכליות יכול למצוא תקווה מצידה של סין אשר תושיט לו יד לעזרה, בין אם זו אפריקה ובין אם אלו מדינות באירופה כדוגמת יוון. סין הולכת ותופסת מעמד בכיר במפה הגיאו-פוליטית העולמית", אומר הלמן.

נזכיר כי במשך שנים לחצה ארה"ב על סין להוריד את הפיקוח על היואן במטרה לבצע ייסוף ביואן הסיני.

"יחד עם זאת חשוב לציין, כי סין קיבעה את המטבע שלה לדולר באמצעות רכישות מסיביות של אג"ח ממשלת ארה"ב. פתיחת רצועת הניוד של היואן מול הדולר עלולה לגרום לעליית הריבית במכרזי החוב של ממשלת ארה"ב. ייתכן כי עלייה זו תעלה בסופו של דבר לציבור האמריקאי בתשלומי ריבית יותר מאשר הרווח כתוצאה מייסוף היואן. הכיוון אליו יטו המאזניים תלוי בקצב הייסוף אל מול קצב עליית הריבית במכרזי החוב בארה"ב", אומר הלמן.

בהלמן-אלדובי מעריכים כי התנודתיות בשוק המקומי תימשך כאשר הכיוון ייקבע בעיקר על בסיס החדשות מעבר לים. בשבוע הבא תחל עונת פרסום הדו"חות החשבונאיים בארה"ב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות