אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת השרים אישרה: יוגדל מספר האלמנים הזכאים לקצבה צילום: shutterstock

ועדת השרים אישרה: יוגדל מספר האלמנים הזכאים לקצבה

הצעת החוק תעלה לקריאה טרומית בכנסת, והיא צפויה לעבור ללא קושי מיוחד. על-פי הערכות עלות הצעת החוק לתקציב המדינה הינה כ-50 מיליון שקל

04.07.2010, 19:03 | מיקי פלד

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (א') את הצעת החוק של ח"כ חיים כץ (ליכוד) ודוד אזולאי (ש"ס) להגדלת מספר האלמנים שיהיו זכאים לקצבה. עד כה, אלמנים היו זכאים לקצבה מקרן הפנסיה רק אם השתכרו עד 57% מהשכר הממוצע במשק, כאשר אלמנות היו זכאיות ללא ההגבלה. ההצעה הובלה בממשלה על-ידי שר הרווחה, יצחק הרצוג.

הצעת החוק תעלה לקריאה טרומית בכנסת ביום רביעי הקרוב בתמיכת הקואליציה, ולכן היא צפויה לעבור ללא קושי מיוחד. לא נמסרה עלות הצעת החוק לתקציב המדינה, אך על-פי הערכות מדובר בכ-50 מיליון שקל.

מדובר בשינוי משמעותי אשר משפר את מצבם של האלמנים, מקרב את זכויותיהם לאלו של האלמנות ומיטיב את מצבם הכלכלי של הזכאים החדשים. על-פי ההצעה, אלמנים אשר משתכרים עד 75% מהשכר הממוצע במשק יזכו גם הם ליהנות מקצבת השארים, השווה כ-1,800 שקל בחודש.

משרד האוצר התנגד באופן עקרוני וממושך לכל שינוי בסוגיה זו במשך שנים, ואף איים כי יקטינו את מעגל הזכאות לקצבת השארים לאלמנות אם יוגדל מעגל הזכאים של האלמנים.

השר הרצוג יחד עם מנכ"לית המוסד לביטוח לאומי, אסתר דומיניסיני, ניהלו בחודשים האחרונים מגעים בין חברי הכנסת לבין נציגי משרד האוצר, משא-ומתן שהוביל לתמיכת האוצר בהצעה הנוכחית.

לדברי השר הרצוג "מדובר בהישג חשוב אשר מכיר בתרומתן של הנשים בהכנסות למשק הבית וכתוצאה מכך לפיצוי לו זכאים האלמנים בהתאלמנותם, ובכך מהווה תיקון עוול היסטורי כלפי האלמנים. צעד זה, מוסיף הרצוג, הוא צעד נוסף בדרך להשוואה עתידית מלאה בזכאות לקצבת שארים של האלמנים לזו של האלמנות".

ח"כ חיים כץ אמר כי "בכוונתי לפעול במהירות האפשרית על מנת לסיים את הליכי החקיקה. מדובר בבשורה של ממש לאלמנים. הם חוו אפלייה שמן הצדק ומן הדין לתקנה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
האלמנות סבלו מאלימות כלכלית ובכלל... אי ך אפשר להשוות את הסבל של אלמנות לשל אלמנים
האלמנות סבלו מאפליה כלכלית וקיפוח כל חייהן והיו תלויות לחלוטין על הגברים שפרנסו אותן, תוסיפו לזה את האלימות הכלכלית והניצול שמפעילים בדרך קבע הגברים נגד הנשים והרי לכם קיפוח שאין שני לו. איך אפשר להעלות על הדעת השוואת תנאים וזכויות בין אלמנים לאלמנות ... הסבל והתלות של האלמנות הוא לאין ארוך משמעותי יותר!!! בעוד האלמנים משקמים את חייהם די מהר, כלומר מתחתנים שוב ומוצאים אשה שתטפל בהם די בקלות, האלמנות נותרות גלמודות ונאלצות להתמודד לבד מול הקשיים הכלכליים והבדידות.
ד"ר טלילה לבני , רמת השרון  |  06.07.10
6.
שיוויון זכויות לגברים
טפטוף התעמולה הפמיניסטי המתמיד במשך עשרות השנים האחרונות גרם לכולנו להאמין שגברים מופלים לטובה (לעומת נשים) כאן במדינה. בפועל היה המצב הפוך בדיוק! והוא עוד הלך והורע מיום ליום "בזכות" פעילותן העניפה של הפמיאנרכיסטיות בעיקר ע"י השתלטות על מעוזי כוח (ממשלה, ביהמ"ש העליון, וכו') והטיה איטית אך עקבית של החוק לטובת הנשים. הרבה מאד דוגמאות לכך והנה נחשפה עוד אחת מהן... המלך התגלה עירום והתעמולה - ריקה מתוכן: גברים באלמנותם גם כן מופלים לרעה, בדיוק כפי שהם מופלים לרעה בבתי המשפט לענייני משפחה, במשטרה, במחלקות הרווחה וכמעט בכל מקום אחר. אלו הגברים שעל גבם בנויה כלכלת ישראל... אלו הגברים שעליהם מושתת בטחון המדינה... אלו האבות לילדים... אבל לאף אחד זה לא מזיז... הפמיאנרכיסטיות ימשיכו להקיז את הדם לצרכי פרנסתןואין פוצה פה ומצפצף... כבר היום ירד מפלס החתונות אל מתחת למפלס הגירושין... כבר היום הילודה שלילית... כתובת האש על הקיר ואף אחד לא מתייחס. חורבן בית שלישי!
NBA24353 , השרון  |  05.07.10
3.
גברים בישראל טובים רק בשביל למות במלחמה אבל לא בשביל לקבל זכויות כמו נשים
אפליית הגברים בישראל הפכה לנורמה. כך יופלו הגברים במשמורת על ילדיהם, בתשלום מזונות כאשר הנמשים אינם משלמות, באופן טיפול המשטרה בתלונות, ועוד ועוד... כעת גם מתברר כי גם המוות של בן/ת זוג מביא לתוצאה של אפלייה כנגד הגברים. פשוט מדינה עלובה שחבל על כול שתרמתי למענה.
אלקזאי  |  05.07.10
לכל התגובות