אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המחלקה הכלכלית תקום ותיפול על איכות שופטיה צילום: אוראל כהן

המחלקה הכלכלית תקום ותיפול על איכות שופטיה

בית משפט כלכלי יחזק את האכיפה הפרטית החלשה בישראל, בעיקר בהליכי תביעה ייצוגית בעילה מכוח דיני ניירות ערך

06.07.2010, 07:44 | משה גורלי

בית משפט כלכלי הוא צעד נוסף בדרך להתמחויות בבתי המשפט - התמחויות שלא נוצרו במחשבה תחילה, אלא בהטלאה אקראית ומזדמנת. כך, בתי הדין לעבודה נפרדים מהמערכת, בית משפט למשפחה פועל במסגרת בית משפט שלום, בית הדין להגבלים עסקיים מורכב משופט ושני מומחי כלכלה, ובתי משפט מינהליים הם מחלקות בבתי המשפט המחוזיים.

ועכשיו תצטרף לפסיפס המבוזר הזה המחלקה הכלכלית, בינתיים רק בבית המשפט המחוזי בתל אביב. הנשיאה של המחוזי בחיפה בלהה גילאור התקוממה לא מכבר - למה לא אצלנו בעיר?

מחסור בחשיבה כלכלית

היוזמה היא של יו"ר רשות ניירות ערך זוהר גושן. משהוקמה מחלקה מיוחדת לטיפול בניירות ערך, נוצרו תמריצים להגיש יותר ויותר כתבי אישום. הריבוי הזה הניב תסכול - יש האומרים מזיכויים, יש האומרים מלקויות הבנה של השופטים. גושן מעדיף לדבר על הגנה לציבור החוסכים ולמיעוטים בחברות. אלה נפגעים ממבנה שליטה ריכוזי בשוק ההון הישראלי, הנעדר מנגנוני ריסון מספקים. בית משפט מתמחה ישלים רשות מתמחה, ובא לציון גואל.

מצד שני, טוען פרופ' עמרי ידלין, מחלקה קטנה ומתמחה בעלת מונופול בתחום יוצרת כוח רב מדי ביחס לגורמים החוסים בצלו של חוק ניירות ערך. בתחום הפלילי הבעיה היא שופטים הנתונים להשפעת יתר של הרשות, וחוששים להתעמת עמה. וכשמדובר במעט שופטים - הסכנה גדלה.

שיקולי הבעד  והנגד הוכרעו כנראה, והמחלקה תקום, ובצדק. אין ספק שהתמחות כלכלית הופכת משמעותית וחשובה ביותר, בעיקר בגלל "המחסור" בחשיבה כלכלית אצל רוב השופטים. חשיבה כזו מפגינה ורדה אלשיך, שנותנת משקל ועדיפות לשיקולים כלכליים - זמן, יעילות וכסף. הסגנון שלה לא משקף תמיד מזג שיפוטי ראוי, אבל תרומתה והבנתה חיוניות ביותר להתנהלות הנחוצה בפרשיות הכלכליות שמזדמנות לאולמה.

גושן חש שבית משפט שאינו מקצועי מספיק או שמגיב לאט מדי יבריח קליינטים לאלטרנטיבות כמו בוררות, ואז מוחמצות הזדמנויות ליצירת תקדימים שיחזקו את הוודאות המשפטית. בצד הפלילי, אכיפה יעילה ומהירה היא חיונית להרתעת עבריינים. כששחקנים בשוק ההון מבינים שהפרות מצדם לא יזכו לתגובה חריפה ומהירה, תקטן גם נכונותם לקבל על עצמם סנקציות אזרחיות משמעותיות.

כלי יעיל ומרתיע

בית משפט כלכלי יחזק את האכיפה הפרטית החלשה בישראל, בעיקר בהליכי תביעה ייצוגית בעילה מכוח דיני ניירות ערך או תביעה נגזרת בעילה מכוח דיני חברות. בשוקי הון מפותחים כמו ארה"ב - מכורתו הרוחנית של גושן - האכיפה הפרטית היא כלי יעיל ומרתיע מפני עושק וניצול מול מנהלים ובעלי שליטה.

בישראל משך הזמן הממוצע לקבלת החלטה בבקשה לאישור תובענה ייצוגית הוא כשלוש שנים. משנת 2001 אושרה רק תובענה ייצוגית אחת בשלב המקדמי, והיא עדיין נתונה בערעור. בית משפט כלכלי מקצועי יקצר משמעותית את הזמן הזה.

אלא שהלובי והלחצים היו חזקים יותר והפשרה נמצאה - לא בית משפט כלכלי אלא מחלקה כלכלית. ומחלקה זו תקום ותיפול על איכות שופטיה. טוב שיש ורדה אלשיך אחת, לא טוב שיהיו יותר מדי כמותה. הטיפול בתיקים כלכליים מורכבים ועתירי הון דורשים איכות שיפוטית שמשלבת מומחיות, יעילות, יצירתיות ובעיקר עבודה בתנאי לחץ גבוה. אין הרבה שופטים שמתאימים למלאכה. הצלחת בחירתם היא המפתח להצלחת הרעיון כולו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות