אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר: המודל הצי'ליאני ייושם באופן מדורג, כדי למנוע זעזועים בשוק ההון צילום: shutterstock

האוצר: המודל הצי'ליאני ייושם באופן מדורג, כדי למנוע זעזועים בשוק ההון

בטיוטה שנייה של התקנות המתאימות את רמת הסיכון בחיסכון הפנסיוני לגיל החוסך, מצויין כי היישום יחל עם קבוצת החוסכים המבוגרים

06.07.2010, 12:14 | רחלי בינדמן
שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ והממונה על שוק ההון, פרופ' עודד שריג, פרסמו היום (ג') את הטיוטה השנייה של התקנות והחוזר בנושא המודל הצ'יליאני, המתאים את רמת הסיכון של החיסכון לגיל החוסך. הטיוטה מפורסמת לאחר דיונים מעמיקים עם הגופים המפוקחים והתייעצויות עם גורמים נוספים בשוק ההון שהתקיימו בעקבות פרסום הטיוטה הראשונה בנושא.

המודל הצ'יליאני איך זה משפיע עלינו עיקר השינוי שמביא עימו המודל הצ'יליאני הוא בהתאמת רמת הסיכון בחיסכון הפנסיוני לגיל החוסך. האוצר עונה על שאלות נפוצות רחלי בינדמןלכתבה המלאה

השינויים העיקריים שחלו בטיוטת התקנות השנייה כוללים בין היתר: פריסה של יישום המודל באופן מדורג על פני מספר שנים, על מנת למנוע זעזועים בשוק ההון ולהקל תפעולית על ביצוע המהלך תוך הגברת השקיפות לחוסך בכל שלב ושלב של יישום המודל. היישום יחל עם קבוצות החוסכים המבוגרים הרגישות יותר לתנודתיות בחסכונותיהן עם התקרבותן לגיל פרישה.

בפרסום הטיוטה השנייה משלים משרד האוצר צעד נוסף בדרך ליישום המודל, שמטרתו לסווג את כספי החיסכון ולהתאים את תמהילי ההשקעות לגילם ולמאפיינים של החוסכים. המודל צפוי לצמצם את התנודתיות בחסכונותיהם של החוסכים ככל שמתקרבים לגיל הפרישה.

יבוטלו המסלולים הכלליים

הממשלה החליטה על המעבר למודל בחודש דצמבר 2008. ביולי 2009 נעשה הצעד הראשון לקידום המודל - פרסום הטיוטה הראשונה של ההסדרה. במסגרת ההסדרה המוצעת יקים כל גוף מוסדי מסלול המיועד למקבלי קצבה (פנסיונרים), מסלול המיועד לחוסכים מעל גיל 60 שטרם התחילו לקבל קצבה, מסלול המיועד לחוסכים בגילאים 55 עד 60, ולפחות שני מסלולים נוספים לחוסכים שטרם מלאו להם 55. עם זאת, חשוב לציין כי הגוף המוסדי יוכל לבחור מאפיינים נוספים לסיווג החוסכים, כמו מידת שנאת סיכון, רמת הכנסה ועוד.

עודד שריג. "למתן את התנודתיות בהשקעות של חוסכים מבוגרים", צילום: מיכאל קרמר עודד שריג. "למתן את התנודתיות בהשקעות של חוסכים מבוגרים" | צילום: מיכאל קרמר עודד שריג. "למתן את התנודתיות בהשקעות של חוסכים מבוגרים", צילום: מיכאל קרמר

כדי למנוע את המשך ניהולם של כספי חוסכים בגילאים שונים באותה רמת הסיכון, נקבע גם כי המסלולים ה"כלליים" יבוטלו והחוסכים הנמצאים בהם כיום יסווגו למסלולים המתאימים למאפייניהם, לרבות גילם. עם זאת, זכות הבחירה במסלול ההשקעה תישאר בידי החוסכים בכל עת, ותינתן בידי החוסכים האפשרות לעבור למסלול השקעה אחר, לרבות מסלול המתמחה בהשקעות מסוג מסוים (מניות, אג"ח וכדו').

שטייניץ: "המטרה - הגנה על ציבור החוסכים"

שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, ציין כי "כאחד מלקחי המשבר האחרון ומתוך מטרה להגן על כספי החוסכים, החלטנו לקדם את המודל הצ'יליאני. תכליתו של המהלך היא הגנה על ציבור החוסכים, תוך התאמה של אופי וסוג ההשקעה למאפייני הגיל ורמת הסיכון של החוסך".

סגן שר האוצר, יצחק כהן, אמר כי "המודל הצ'יליאני מאפשר התאמה טובה יותר של הסיכונים בחסכון הפנסיוני למאפיינים המשתנים של החוסכים לאורך תקופת החיסכון".

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, פרופ' עודד שריג, הוסיף והבהיר כי "המודל הצ'יליאני נועד לטפל בכספי חוסכים שאינם בוחרים אקטיבית מסלול ההשקעה המתאים למאפייניהם, ובמיוחד למתֵן את התנודתיות בהשקעות של חוסכים מבוגרים".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות