אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכנסת אישרה: חברות האנרגיה יחויבו לפתוח את הדלקנים לכלל הצרכנים צילום: דוד הכהן

הכנסת אישרה: חברות האנרגיה יחויבו לפתוח את הדלקנים לכלל הצרכנים

משמעות החוק הוא שהדלקן האוניברסלי יתפקד הלכה למעשה ככרטיס אשראי כדי שכל צרכן יוכל לתדלק בכל תחנה מבלי להיות תלוי במפעיל מסוים

12.07.2010, 21:45 | תומר אביטל

הכנסת אישרה הערב (ב') הצעת חוק שמחייבת את חברות האנרגיה לפתוח את התקני התדלוק ("דלקנים") לכלל הצרכנים. הצעת החוק אמורה להסיר חסמי שוק בתחרות בין חברות הדלק, ולאחר שתיכנס לתוקף יוכלו המתדלקים להתנייד בין חברות הדלק בקלות.

משמעות החוק הוא שהדלקן האוניברסלי יתפקד הלכה למעשה ככרטיס אשראי כדי שכל צרכן יוכל לתדלק בכל תחנה מבלי להיות תלוי במפעיל כזה או אחר.

המהלך עשוי לעורר מהפכה במשק הדלק כיוון שלקוחות יוכלו להתקשר עם כמה ספקים, ולהתמקח על גובה ההנחה. כפי שנחשף ב"כלכליסט", מדובר בנתח שוק מהותי, שכן כמעט מחצית מהתדלוקים המתבצעים בתחנות הדלק הגדולות מתבצע באמצעות דלקן.

ח"כ שי חרמש (קדימה), יוזם החוק, אמר כי החוק יאפשר לחברות במגזר העסקי והציבורי לערוך מכרזים משופרים ותכופים יותר שכן עלות החלפת הדלקן תתבטל. כמו כן, החוק יגדיל את כושר ההתמקחות של הצרכנים, ויאפשר לקבל הנחות אצל כמה מחברות הדלק במקביל. ובנוסף החוק יקטין את כמות המזומן בתחנות, ובכך יצמצם את מעשי השוד.

יצוין שחלק מחברות האנרגיה התנגדו להצעת החוק והנושא עוכב במשרדי הממשלה השונים כ-12 שנה. כעת שר התשתיות יחויב להתקין את התקנות הרלוונטיות לחוק תוך כשלושה חודשים. השר יתבקש להגביל את מחיר הדלקן האחיד, המוערך בכ-300 שקל, ואת הקנסות שיכולות להשית חברות הדלק במעבר ביניהן.

לדברי חרמש, "המעבר לשימוש בדלקן אוניברסלי ייטיב, לשם שינוי, עם הצרכן ולא עם החברות הגדולות. אני שמח שהכנסת פועלת בעניין הריכוזיות במשק ומעודדת תחרות חופשית שתועיל בראש ובראשונה לצרכן". בעתיד תוכל המדינה, לפי חרמש, אף לקדם הצעת חוק נוספת לקבלת החזרי מס באמצעות ההתקן האלקטרוני ובכך להפסיק דיווחי מס כוזבים בהיקף שנתי של למעלה מ-700 מיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות