אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חקר ביצועים: גיליון הערכה שבועי צילום: דן לב

חקר ביצועים: גיליון הערכה שבועי

השתיקה התמוהה של מנכ"לית הבנק הבינלאומי סמדר ברבר-צדיק, הרב מיכאל מלכיאור רוכב על טרנד הגז, הטעם החמוץ של נצחון הפרקליטות על דודי אפל והתהיות שעולות בעקבות פסק הדין במשפטו של צחי הנגבי

15.07.2010, 11:36 | כתבי כלכליסט

פיקאר גיבור מעמד הפועלים

 

הארווי פיקאר, צילום: MCT הארווי פיקאר | צילום: MCT הארווי פיקאר, צילום: MCT

כמה גיבורים כאלה כבר יש. מישהו שעושה עניין מחייו של פקיד תיוק זוטר. שמתעד ומאיר את השוליים האפורים - שהם בעצם המרכז השקוף - של אמריקה העובדת. שכשנותנים לו במה בפריים טיים, הוא הכי נהנה ללכלך על תאגיד הענק שמחזיק את הפריים טיים הזה. שמצליח לתרגם שברי רעיונות לקומיקס, מתעקש מספיק כדי שהקומיקס יצליח וזוכה לראות את חייו מתורגמים לסרט מוערך. הארווי פיקאר, יוצר הקומיקס "אמריקן ספלנדור" והאיש שעליו נעשה הסרט, היה כזה. ואמריקה איבדה השבוע את אחד מגיבורי מעמד הפועלים המעטים שלה.

אדוה גופן קיזלשטיין

ברין ולעזאזל החיסכון

 

עד לאחרונה, המומחיות הייחודית של גוגל היתה החיסכון. החיפוש נועד לחסוך לנו זמן; שירות עריכת המסמכים חסך כסף; ג'ימייל חסך התעסקות מרגיזה בגיבוי ומחיקה; גוגל־טוק וגוגל־רידר חסכו את משקלן של תוכנות חיצוניות. סרגיי ברין ולארי פייג' פעלו בכל הערוצים באותו מודל: גוגל היא זו שלעולם לא תבזבז את זמנך או כספך, ובתמורה תבקש רק את כל השאר. אבל השבוע נודע שגוגל עובדת על רשת חברתית משלה; שהשקיעה כ־200 מיליון דולר בזינגה, החברה שהמציאה את פארמוויל; ושהיא מתכננת באנרים כבדים בחלק משירותיה. לעזאזל הפרודוקטיביות, הזמן והכסף - עכשיו גוגל רוצה לבזבז את זמננו וכספנו כמו כולם. כבר לא בוער לה לעשות לנו טוב. והיא עדיין רוצה לקבל את כל השאר.

אורן הוברמן

מלכיאור והגז המשיחי

 

הרב מיכאל מלכיאור , צילום: אלעד גרשגורן הרב מיכאל מלכיאור | צילום: אלעד גרשגורן הרב מיכאל מלכיאור , צילום: אלעד גרשגורן

הרב מיכאל מלכיאור השיק השבוע אתר הקורא לציבור לפעול לחלוקה צודקת יותר של רווחי הגז.

מלכיאור מסביר שהנושא אינו שייך רק "לכלכלנים, עורכי דין, אילי הון ולוביסטים (...) הוא שייך לכולנו, לכלל אזרחי מדינת ישראל". כדאי למלכיאור להכיר קצת יותר מקרוב את העובדות: הציבור הוא הוא מי שמחזיק בלא פחות מ־30%-70% משלוש שותפויות הנפט והגז הישראליות הגדולות, באמצעות קרנות נאמנות, קופות גמל או פוליסות ביטוח. זו אינה סיבה שלא להגדיל את התמלוגים שמשלמות השותפויות למדינה, אבל זו בטח סיבה טובה להפסיק את הקריאות המשיחיות על "מפנה חברתי אדיר" נוסח אלו של מלכיאור ורודפי כותרות אחרים. העלאת התמלוגים תעשיר את קופת המדינה, וזהו. אל תמכרו לציבור את הבלוף שלפיו הכסף מקרקעית הים יגיע היישר לשיפור החינוך והקטנת העוני בישראל.

גלית חמי

ברבר־צדיק לא מפנימה

 

סמדר ברבר-צדיק , צילום: תמר מצפי סמדר ברבר-צדיק | צילום: תמר מצפי סמדר ברבר-צדיק , צילום: תמר מצפי

הימים הם ימי דביר. כולם כבר הפנימו שאפשר לעבור בנק, חוץ מאחת - מנכ"לית הבינלאומי סמדר ברבר־צדיק. זכותו של ועד הבנק לשבות. זכותם של ההנהלה ובעלי השליטה לא להיענות לדרישות השובתים. ואולם ברגע שיש בתמונה לקוחות, זכות בסיסית אחת אובדת למנכ"לית: זכות השתיקה. השבוע היה השבוע השני לשביתה בבינלאומי. לקוחות הבנק לא מצליחים למשוך כסף, להפקיד צ'קים או סתם לקנות מניות של חיפושי גז, ולא זכו לשמוע, לפחות עד אמצע השבוע, ולו קמצוץ של התייחסות מצד המנכ"לית. היא לא צריכה לעשות הרבה, רק לומר כמה מילים, אולי מנחמות, אולי לוחמניות ואולי מתנצלות. זה לא באמת משנה, העיקר שתראה שאכפת לה מאותם דבירים, שיום אחרי סוף השביתה ייכנסו לסניף ויסגרו את החשבון.

סופי שולמן

הפרקליטות בניצחון עטור כנפיים

 

דמעות לא חנקו את הגרון כשבית המשפט גזר שלוש וחצי שנות מאסר בפועל על דוד אפל. עיתונאים שעקבו אחרי נפתוליו של אפל במשך השנים לא הופתעו. ובכל זאת, האסוציאציה שנחלצה ממעמקי הזיכרון היתה דווקא פסל של אשה מכונפת, כרותת ראש, "הניצחון עטור כנפיים", שנוצר לזכרו של קרב נשכח לפני הספירה ומוצג בלובר.

מה הקשר? אני מודה שהקשר רופף, אבל לך תתווכח עם אסוציאציות. אני מנסה להגיד משהו על הזמן. אפל נתן שוחד בשנות התשעים של המאה הקודמת, הועמד לדין ב־2003 ומקבל את המגיע לו ב־2010. בחלוף השנים, גם הקרב הזה דהה. הניצחון של הפרקליטות אולי עטור כנפיים, אבל השנים הארוכות שחלפו בין הפשע לצדק מוסיפים לו טעם חמוץ. והערעור עוד לפנינו.

יואל אסתרון

לנדאו התעורר מאוחר

 

יותר משנתיים חלפו מאז שכולם הבינו שבמאגר תמר יש גז, ובכמות שיכולה לשנות את משק האנרגיה הישראלי. שנתיים שהפוטנציאל גלוי לעין כל, חוץ מלעיני משרד התשתיות. הפוליטיקאים אמנם שמחו לבשר, בעקבות הגילוי, שישראל תעבור לייצור חשמל נקי יותר, שחברת החשמל תופרט ושהתעשייה תזנח את המזוט והסולר - אבל לא עשו דבר עם הכוונות הטובות האלו. שנתיים, ואף אחד לא טרח להכין תוכנית מקיפה ומסודרת למיצוי הפוטנציאל, שתבחן את אופציית האסדה הימית, תסדיר את הבאת הגז לישראל ותבטיח את חיבורו למערכת הארצית. קל להאשים את תושבי חוף הכרמל שנלחמים במתקן הגז, מדויק יותר להאשים את השר עוזי לנדאו ואת קודמו בנימין בן אליעזר.

ליאור גוטמן

שטייניץ יצא מנצח

 
יובל שטייניץ , צילום: אסף שילה, ישראל סאן יובל שטייניץ | צילום: אסף שילה, ישראל סאן יובל שטייניץ , צילום: אסף שילה, ישראל סאן

הבוקר יתיישבו השרים לישיבה הרת גורל מבחינתם, שלאחריה יידע כל אחד מה יהיה תקציב משרדו בשנתיים הקרובות. והשנה הפיאסקו שמוביל לאישור התקציב שובר שיאים. הרי בכל עסק נורמלי יודעים מקבלי ההחלטות מה היה גודל התקציב בשנה החולפת, על אילו סעיפים יצא הכסף, מה בוצע ומה לא. אבל כשמדובר בתקציב המדינה אפילו על המידע הבסיסי הזה יש מחלוקת. נסו לשאול, למשל, מה היה תקציבו של צה"ל השנה, וכמה ממנו הוצא על תשלום שכר. משרד האוצר ייתן לכם תשובה אחת, מערכת הביטחון תשובה אחרת. כל צד מציג את הנתונים שמשרתים אותו במלחמת התקציב. ומה בדיוק אמורים לעשות השרים, שחלקם לא מצליחים לנהל אפילו את התקציב המשפחתי? מבחינת משרד האוצר והשר יובל שטייניץ הם אמורים פשוט להצביע ולא להפריע. אלה שיתעקשו יוכלו להוציא מהתקציב שלהם כמה עזים שנשתלו בדיוק לשם כך. היתר ירגישו בסוף כמו מי שיוצא מבזאר טורקי - הצלחת להתמקח, הורדת את המחיר, אבל המוכר יצא מנצח.

עידן גרינבאום

הנגבי והפנטזיה המנופצת

 
צחי הנגבי, צילום: עטא עוויסאת   צחי הנגבי | צילום: עטא עוויסאת צחי הנגבי, צילום: עטא עוויסאת

פסק הדין במשפטו של צחי הנגבי מסובך, סתור ומפוצל. מי שציפה שהמשפט הזה יעשה סדר בפוליטיקה התאכזב לגלות שהפוליטיקה עשתה בלגן במשפט. ואולי בעצם התברר שהמשפט בעצמו הוא פוליטיקה. לכל שופט בתיק היו דעה ואגנ'דה משלו, וכל שופט למד משהו אחר מאותן העובדות וכתב על כך סמינריון. התוצאה התפזרה לרסיסים, השורה התחתונה נותרה עמומה. שאלנו את השופטים אם מינויים פוליטיים זו עבירה, והם ענו: כן, לא, כן ולא, אולי, אבל, בתנאי... על פני כאלף עמודים. והנה התנפצה לה הפנטזיה הישראלית שבית המשפט ישמיע קול ברור וצלול ויושיע אותנו מכל השחיתות הזאת.

משה גורלי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות