אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סיפור במספרים צילום: איי אף פי

סיפור במספרים

לברון ג'יימס, שבחר לנטוש את האזור שגדל בו ולהצטרף לחבריו במיאמי, אולי לא יפיל את כלכלת צפון-מזרח ארה"ב או יחריב את כלכלת קליבלנד, אבל הוא לבטח הרעיד את תעשיית הספורט בארה"ב. וגם זה משהו

15.07.2010, 10:13 | אסף רותם

הסערה שיצר לברון ג'יימס כשבחר במיאמי היט, שם יחבור לדוויין ווייד ולכריס בוש במטרה להעמיד שושלת אליפויות, מסרבת לשכוך. על שני דברים אין עוררין: הראשון, שנשכח ברעמי הסערה, הוא שהבחירה של ג'יימס היא לגיטימית, וכאלה הן גם סיבותיו. והשני, וזה לעולם לא יישכח, הוא שהדרך שבה נעשתה הבחירה הכעיסה אנשים שג'יימס לא רוצה להכעיס. בראש ובראשונה את האוהדים בערים הגדולות: בניו יורק, שנעלבה מכך שג'יימס הודיע את הודעתו בקונטיקט, מרחק יריקה ממחנה האימונים של הקבוצה; בשיקגו, שחשבה שיש לה את הסיכויים הגבוהים ביותר להנחיתו; בלוס אנג'לס, מכיוון שהמשלחת של הקליפרס קיבלה לפי הדיווחים יחס משפיל; וכמובן - בקליבלנד, העיר שנטש.

המרצ המרצ'נדייז הנמכר ביותר בקליבלנד אחרי עזיבתו של לברון ג'יימס - חולצת "אלוהים שונא את קליבלנד" | צילום: MCT המרצ

מספרים מהצד המפסיד

מבחינה כלכלית, האזור של צפון־מזרח אוהיו, שבו נמצאת קליבלנד, הוא שוק של 180 מיליארד דולר, קצת מחוץ לעשירייה הראשונה באמריקה, והוא ישרוד את הנטישה הזאת שהיא במקרה המרבי סטייה סטטיסטית קלה — מומחים אחדים העריכו את ההשפעה הכלכלית על אזור הבילויים שקרוב לארינה בקליבלנד ב־20 עד 40 מיליון דולר בעונה, אחרים בכמה מיליונים בודדים.

אבל במובנים לא כלכליים העזיבה הזאת אומרת המון. אקרון, עיר הולדתו של ג'יימס, סובלת מאבטלה של 10.9%. קליבלנד סובלת אמנם מאבטלה של 8.9%, שזה להזכירכם מתחת לממוצע האמריקאי, אבל "מפצה" על האומללות המצומצמת שלה - במונחי האבטלה של אוהיו, כמובן - בתחושת ייאוש מוחלטת. תחושה זו נובעת, בין השאר, מכך שקבוצות הספורט באוהיו נכשלות פעם אחר פעם להעמיד סגלים ראויים ולשמור סופרסטארים או דמויות ציבוריות אחרות מלברוח מהמדינה. אחרי הכל, 22 אסטרונאוטים יצאו ממחוז אחד מאוהיו, מה שהוביל את סטיבן קולבר, הקומיקאי החשוב בעולם, לשאול את חברת הקונגרס מהמחוז מה יש במדינה שלה שגורם לאנשים לרצות לברוח מכדור הארץ.

ג'יימס ברח, והכנסות העיר, שעומדות על 3.7 מיליון דולר לכל משחק בית, ייפגעו. אבל מכאן ועד לחורבן שמנבאים לקליבלנד, המרחק גדול. הקאבס יהיו קבוצה רעה, אבל לא רעה כמו ערב הבחירה בג'יימס. המערכת עומדת במקומה. המאמן ביירון סקוט זכה בשלוש אליפויות NBA כשחקן ובאליפות אחת ביוון ונבחר ב־2008 למאמן השנה. יש לקליבלנד לא מעט בחירות דראפט ושחקנים בעלי ערך לטרייד, מה שיעזור להם לבנות מחדש. יש לקבוצה כסף להוציא ויש לה בעלים, דן גילברט, שהתחייב לקחת אליפות לפני שיעשה זאת השחקן שנטש אותו.

במקביל להבטחתו, גילברט גם הכפיש את ג'יימס וטינף עליו כשחקן וכאדם. ומאז, הוא מקבל תמיכה אדירה מהאוהדים כמי שביטא את רגשותיהם. אחרי הכל, לקליבלנד יש מסורת של הפסדים צורבים - על המגרש ומחוצה לו. בשנתיים האחרונות קבוצת הבייסבול שלה, האינדיאנס, איבדה את שני הפיצ'רים הטובים ביותר היום במשחק (סי.סי. סבתיה וקליף לי) למתחרות, ובמקום להעמיד שושלת אליפויות, היא נמצאת במקום האחרון בבית שלה. קבוצת הפוטבול, הבראונס, איננה טובה. כך שאובדנו של יליד אוהיו היה יותר מרק פגיעה פיננסית, הוא היה אובדן האיש שסיפק השראה לאזור.

לפי "פורבס", האובדן של ג'יימס לשווי הקבוצה של גילברט הוא בין 100 ל־250 מיליון דולר ולכן ההשתלחות של הבעלים היתה רגשית וכנה. אבל כל מי שעבד עם מיליארדרים יודע שהם לא תמיד מונעים מסיבות כלכליות טהורות. לעתים קרובות למדי הם פועלים בחסות האגו העצום שלהם, זה שמאפשר להם להסתובב עם התחושה הנצחית שהעולם שייך להם, וכאשר אנשים מסרבים להם, הם נהיים עוינים מאוד ומרירים. גילברט, אחרי הכל, נתן לג'יימס כמעט את כל מה שהוא רצה, ובמקרים רבים יותר ממה שג'יימס רצה. ובכל זאת, כאיש עסקים, הוא פישל. לא רק סיום ההתקשרות ביניהם, גם ההשתלחות הזו היא רעה לביזנס של גילברט: היא רק מגבירה את חוסר היכולת של הקאבס להעמיד קבוצה בעתיד, כי מי ירצה לבוא לשחק אצל אדם שמתייחס ככה לשחקן עבר?

 מספרים מהצד המנצח

לגבי מיאמי, הסיפור הוא אחר לגמרי. ראשית, לברון מבטיח לה שכל משחק שלה יהיה משודר מחוף לחוף. לעזאזל, אפילו מסיבת העיתונאים המשמימה שלו הביאה 7.3% רייטינג, הנתון הגבוה לאותו ערב - גבוה יותר מאשר ממוצע הצופים בסדרת הגמר שהפסיד בה לסאן אנטוניו לפני כמה שנים. שנית, מבחינת השכר של ג'יימס, ווייד ובוש, כל אחד ויתר על כ־15 מיליון דולר, כדי שיוכלו לשחק ביחד בקבוצה ולא לעבור את תקרת השכר, כך שמיאמי לא רק שיחקה אותה, אלא גם עשתה זאת בזול.

בוש וג'יימס ירוויחו בדיוק אותו דבר בשש השנים הבאות - משכורת של 110.1 מיליון דולר בסך הכל, כשווייד חתם על חוזה נמוך מזה - 107.5 מיליון דולר לשש עונות. מכיוון שבמיאמי אין מס מדינה נוסף על ההכנסה, ייהנה ג'יימס לאורך חמש שנים ממיליון דולר יותר בנטו שלו לעומת שכרו בקליבלנד.

לברון ג לברון ג'יימס, כריס בוש ודוויין ווייד. בוש וג'יימס ירוויחו בדיוק אותו דבר בשש השנים הבאות - משכורת של 110.1 מיליון דולר בסך הכל, כשווייד חתם על חוזה נמוך מזה - 107.5 מיליון דולר לשש עונות | צילום: רויטרס לברון ג

מהצד השני, כל השלושה יוכלו לוותר על המשך ההתקשרות כבר לאחר ארבע עונות ולצאת שוב לשוק החופשי, כשאופציה דומה נמצאת בידיהם גם לקראת העונה האחרונה שלהם בפלורידה. העסקאות של בוש וג'יימס הוגדרו כ"סיין אנד טרייד", מה שיאפשר להם לקבל העלאות בשנים הבאות.

מיאמי היט תיהנה גם מהכנסה של כמיליון דולר על כל משחק בית בפלייאוף, וזה כמובן קושר בין הצלחת הקבוצה לשורה התחתונה של הקבוצה. בשנה שעברה, אגב, שיחקו ההיט שני משחקי בית בסדרה שהפסידו לבוסטון.

ההערכות מדברות על צמיחה של מינימום 20 מיליון דולר בהכנסות, כ־10 מיליון דולר לעונה מהפלייאוף ועוד כ־10 מיליון ממכירת כרטיסים, חסויות ותקשורת. סימנים ראשונים לגל ההדף? מכירת כל הכרטיסים, למי שהתמהמה, הסתיימה בתוך שעות, והחולצות הוזמנו בכמויות אדירות.

אנדי מונטרטו, מנהל פעילות הריטייל של ההיט, אמר על מה שמתרחש שזה "כמו לקבל את אלוויס". אחרים השוו את בוש, ווייד ולברון ל"ביטלס". ועכשיו נותר רק לספור את ההופעות ואת הטבעות על האצבעות, ואל תטעו, יהיו לג'יימס בסופו של דבר לא מעט.

222

מיליון דולר

שווי הקליבלנד קאבלירס בפברואר 2003, לפני הצטרפותו של ג'יימס. מקום 17 בליגה

467

מיליון דולר

שווי הקאבס בדצמבר 2009 — בעונה האחרונה של ג'יימס בקבוצה. מקום 5 בליגה

11,496

צופים

ממוצע הקהל בעונת 2002/03 — מקום 29 בליגה

20,562

צופים

ממוצע הקהל בעונת 2009/10 — מקום 2 בליגה

3,238

דולר

שוויו של מינוי למיאמי היט בשוק היד השנייה — רגע לפני ההודעה של ג'יימס

8,249

דולר

שוויו של מנוי למיאמי היט בשוק היד השנייה — רגע אחרי ההודעה של ג'יימס

28

מיליון דולר

הסכום שמקבל ג'יימס מחסויות — ולפניו נמצאים רק טייגר וודס ופיל מיקלסון

107.5

מיליון דולר

הסכום שיקבל ג'יימס ממיאמי היט בשש העונות הקרובות

15

מיליון דולר

הסכום במשכורת שעליו ויתר ג'יימס כדי לחתום במיאמי היט

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות