אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם 64.5 מיליון בתים בסין עומדים ריקים?

האם 64.5 מיליון בתים בסין עומדים ריקים?

במעצמה העולה יש כנראה בועה ספקולטיבית המאיימת על היציבות הכלכלית והחברתית

16.07.2010, 09:30 | אמיר ארגמן

וואו... אם זה נכון אז צריך הרבה אוויר בשביל להירגע. לפני מספר ימים פרסם העיתון הסיני South China Morning Post כתבה על סקטור הנדל"ן בסין ורוח הדברים היא כי מדובר בבועה ספקולטיבית המאיימת על היציבות הכלכלית והחברתית של סין.

על פי הכתבה כלכלן בשם Yi Xianrong שעובד ב-Chinese Academy of Social Sciences (אחד המוסדות המיוחסים בסין) טוען כי על פי בחינה של שעוני חשמל עולה כי בסין יש כיום 64.5 מיליון בתים בשטחים עירוניים אשר אינם מאוכלסים וככל הנראה נמצאים בבעלות אנשים שרכשו אותם למטרות השקעה. להערכתו הכמות העצומה של הבתים מעידה על הסכנה העצומה שגלומה במה שהתחולל בשנים האחרונות בסין בתחום הנדל"ן ובגיבוי האשראי הרב שניתן על ידי הבנקים הסיניים.

הכלכלן מציין בסקירתו שבועת נכסים זו מסוכנת לסין וכי אם היא לא תתפוצץ הדבר יביא בעתיד לפגיעה באזרחים הסינים ובכלכלה הסינית בכללותה. הערכתו היא כי הגורמים לבועה הם אלוקציה לא נכונה של משאבים, עיוותי תמחור בזבוז של משאבים וכל אלו עלולים להביא לבעיות חברתיות קשות בסין.

אין כל ספק כי השלטון המרכזי הסיני מודע לבעיה ומנסה להתמודד איתה, כאשר בחודשים האחרונים פורסמו צעדים משמעותיים של השלטון במטרה לשנות את הכיוון של הסקטור כולו. בין היתר הוכרז על העלאה של המקדמות המשולמות על ידי רוכשי דירות והעלאה של ריביות המשכנתאות. ההערכות הן כי צעדים אלו החלו כבר להשפיע וניכרת ירידה חדה בהיקפי הפעילות והעסקאות בחודשיים האחרונים (לצערי, למדנו לא מזמן כי אחרי ירידה בהיקפי פעילות מגיעות הירידות במחירים וזה החלק המסוכן).

ביום ראשון האחרון אמר "שר האדמות והמשאבים" בסין כי מחירי הנכסים יתחילו לרדת עוד מספר חודשים כאשר הצעדים של הממשלה יתחילו "לנשוך עמוק" יותר.

הכלכלן מציין לסיכום כי להערכתו ינקטו צעדים נוספים על מנת לצנן את סקטור הנדל"ן וכי סין צפויה להתמודד עם השלכות הבועה הנוצרת שעיוותה את כל התפיסות של רווחה ופיזור עושר שהיו קיימות בסין עד לא מזמן.

ובינתיים בשבוע האחרון התפרסמו נתונים רבים ומרכזיים בכלכלת סין שחשוב לציינם על רקע הכתוב לעיל:

• היקף ההלוואות החדשות בסין שניתנו על ידי הבנקים עמד בחודש האחרון על 603 מיליארד יואן, רמה נמוכה מההיקפים של 2009 והמגמה היא של ירידה. עם זאת נציין כי מדובר עדיין ברמות גבוהות מאוד ביחס למה שהכרנו עד המחצית הראשונה של שנת 2008, מה שמעיד שהממשלה הסינית לא מצליחה לצנן לחלוטין את מדיניות הבנקים הנדיבה.

• כמות הכסף (1M) צמחה בכ 24% לעומת שנה שעברה, ירידה מקצב של 29.9% בחודש שעבר. אציין כי ניכרת מגמה של ירידה ועם זאת המספרים גבוהים מאוד ביחס למה שנגזר משיעורי הצמיחה והאינפלציה (הפורמאלית) בסין.

• הכלכלה הסינית צמחה ברבעון שני ב 10.3% "בלבד" וזאת לעומת קצב של 11.9% ברבעון קודם. השוק ציפה לנתון של 10.5%.

• מדד המחירים לצרכן (קצב שנתי) עלה ב 2.9% בלבד לעומת 3.1% בחודש קודם וצפי בשוק ל 3.3%. כאן אעיר הערה אישית שאני חושב כי הסינים צריכים לייצא לעולם לא רק מוצרי צריכה למיניהם אלא גם את הפטנט כיצד ניתן לצמוח בקצבים גבוהים, להגדיל אשראי וכמות כסף בצורה כה משמעותית להעלות משכורות ועדיין לשמור על רמות אינפלציה כה נמוכות.

• המכירות הקמעונאיות צמחו ב 18.3% לעומת 18.7% בחודש שעבר. הצפי בשוק היה לצמיחה של 18.8%.

• התפוקה התעשייתית צמחה ב 13.7% "בלבד" לעומת 16.5% בחודש קודם. הצפי בשוק היה לצמיחה של 15.1%.

השאלה הקשה היא מה יקרה אם הממשלה הסינית תצליח לפוצץ את הבועה....

הכותב הוא אנליסט המאקרו הבכיר בבית ההשקעות אופנהיימר ישראל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות