אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם כדאי להשקיע באגרות החוב של קרניבל שבשליטת משפחת אריסון? צילום: בלומברג

האם כדאי להשקיע באגרות החוב של קרניבל שבשליטת משפחת אריסון?

ענף הפלגות הנופש מראה שיפור אך מיתון נוסף יכול לפגוע משמעותית ביכולת ההחזר של החברה

18.07.2010, 13:18 | ברוך כהן

המשבר הכלכלי העולמי פגע קשות בתעשיית הפלגות הנופש. שיעורי האבטלה הגבוהים ואי־הוודאות הכלכלית גרמו לרבים לוותר על מותרות, וחברות השיט נפגעו בשורות ההכנסות והרווח. עם זאת, באחרונה דיווחו כמה חברות מובילות בתעשייה על עלייה בשיעורי התפוסה ובצבר ההזמנות.

 

התאוששות הדרגתית בביקושים יכולה ליצור הזדמנויות השקעה בתחום הפלגות נופש, וקרניבל האמריקאית, החברה הגדולה בענף, ראויה לתשומת לב.

קרניבל נוסדה ב־1972 על ידי תד אריסון, אביה של שרי אריסון. בתחילת דרכה היא הפעילה ספינה אחת ששטה בין פלורידה לאיים הקריביים. המיזם נחל הצלחה ושלוש שנים אחר כך רכש אריסון ספינה נוספת והרחיב את יעדי השיט.

מניותיה של קרניבל הונפקו לציבור ב־1987, ושנתיים אחר כך היא רכשה את המתחרה הולנד אמריקה, בעלת אוניות הפאר. ב־1992 רכשה קרניבל נתח מ־Seabourn Cruise שפעלה בשוק שיוטי היוקרה, וארבע שנים אחר כך החלה לפעול באירופה, עת רכשה את קוסטה - ממפעילות אוניות הנופש הגדולות ביבשת.

אונייה של קרניבל קרוז, צילום: בלומברג אונייה של קרניבל קרוז | צילום: בלומברג אונייה של קרניבל קרוז, צילום: בלומברג

כיום פונה קרניבל למגוון רחב של קהלי יעד וברשותה צי של 90 אוניות המפעילות קווי שיט מגוונים באמריקה, אירופה, אסיה והים התיכון. עם יעדיה הפופולריים נמצאים האיים הקריביים, הוואי והריביירה המקסיקנית. מטה החברה ממוקם במיאמי שבפלורידה, והיא נסחרת לפי שווי שוק של 26 מיליארד דולר.

שנת הכספים של קרניבל מסתיימת בחודש נובמבר. בדו"חות שסיכמו את החודשים דצמבר 2009 עד מאי 2010 רשמה החברה הכנסות בגובה 6.3 מיליארד דולר, צמיחה של 8.4% לעומת התקופה המקבילה; בשורה התחתונה נרשם רווח נקי של 430 מיליון דולר, ירידה של 17% לעומת התקופה המקבילה. קרניבל הסבירה את התכווצות הרווח בהתייקרות הדלקים אך הוסיפה כי ישנם סימנים להתאוששות הענף.

כך, למשל, קרניבל דיווחה כי התפוסה בספינות עלתה בכ־8% וכי ברוב קווי השיט חלה עלייה במחירי חבילות הנופש. מלבד זאת, לראשונה זה שנתיים נרשמה צמיחה בהוצאות הצרכנים במתקני הספינות.

קרניבל שבה ואישרה את תחזיות הרווח לשנת הכספים 2010. בחינת המאזן ודו"חות הרווח וההפסד מעידה על פעילות עסקית במינוף נמוך. הונה העצמי של קרניבל מסתכם ב־20.8 מיליארד דולר המממנים כ־56% מסך המאזן. לחברה חוב פיננסי (נטו) של 9.1 מיליארד דולר המהווים כ־44% מהונה העצמי. יחסי הכיסוי עומדים בממוצע הענפי. יחס החוב הפיננסי נטו ל־EBITDA השנתי (רווח תפעולי בניכוי פחת והפחתות) עומד על רמה סבירה של 1:2.7, ונכון לתאריך הדו"ח האחרון, הוצאות המימון (נטו) ב־12 החודשים שהסתיימו במאי 2010 מהוות כ־11.3% מה־EBITDA שרשמה החברה באותה עת.

ב־2006 הנפיקה קרניבל איגרת חוב ביורו לשבע שנים. האג"ח מחלקת ריבית שנתית בשיעור של 4.25%, והתאגיד זכה לדירוג איתנות פיננסית +BBB עם אופק יציב מחברת הדירוג סטנדרד אנד פור'ס.

קרניבל היא חברה גלובלית מובילה בתחומה, הפעילה בענף בעל חסמי כניסה גבוהים. אף שהחברה נקטה אסטרטגיה אגרסיבית של מיזוגים ורכישות, היא נותרה עם מאזן יציב ויכולת לייצר תזרימי מזומנים חזקים מפעילות שוטפת. עם זאת, יש להדגיש כי גלישה למיתון נוסף עלולה לפגוע בתוצאות העסקיות וביכולת ההחזר של החברה. לכן מומלץ שהחשיפה לאג"ח של קרניבל תהיה בשיעור של עד 5% מתוך תיק חוב מגוון.

שם האג"ח:CCL 4.25%

מטבע: יורו

תאריך פדיון: 27.11.2013

גודל סדרה שהונפקה: 750 מיליון יורו

דירוג סטנדרד אנד פור'ס: +BBB עם אופק יציב

מינימום השקעה: 50 אלף יורו

תשואה לפדיון: 2.97% ברוטו לפני מס

חלוקת ריבית: 4.25%, אחת לשנה

עודף תשואה על אג"ח ממשלת גרמניה: 2.03%

עודף תשואה על ריבית הליבור: 1.33%

 

נכתב על ידי ברוך כהן, מנהל דסק יועצים ביובנק תל אביב. האמור אינו בגדר ייעוץ השקעות. הכותב עשוי לפעול מעת לעת בניירות הערך המוזכרים לעיל  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות