אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שטייניץ סולל את הדרך למכירת מניות המדינה בבנק לאומי ללא גרעין שליטה צילום: אוראל כהן

שטייניץ סולל את הדרך למכירת מניות המדינה בבנק לאומי ללא גרעין שליטה

האוצר הפיץ תזכיר חוק שמסדיר התנהלות בנק ללא גרעין שליטה הכולל זכות למינוי דירקטורים למי שיש לו 2.5% ממניות הבנק

19.07.2010, 10:34 | תומר זלצר

צעד נוסף נרשם הבוקר (ב') בדרך למכירת אחזקות המדינה בבנק לאומי(11.5%) לאחר שמשרד האוצר הפיץ לציבור את תזכיר החוק בנושא תיקון חוק הבנקאות (רישוי) הידוע גם כ"חוק מראני". התיקון לחוק הבנקאות בא להסדיר כיצד יתנהל בנק ללא גרעין שליטה – כפי שיהיה בנק לאומי, לפחות לתקופת ביניים, לאחר שהמדינה תמכור את אחזקותיה בו.

ההוראות שנקבעו בתזכיר החוק מגבשות כללים ליצירת מערכת איזונים ובלמים בדרך מינוי הדירקטורים בבנק ללא גרעין שליטה, כך שמצד אחד יתאפשר לבעלי המניות בבנק להציע דירקטורים מטעמם לכהונה בבנק, ומהצד השני לא תתאפשר שליטה בפועל על ידי בעל מניות שלא נבדק על ידי בנק ישראל ולא קיבל היתר שליטה.

עיקרי השינויים בתזכיר החוק:

  • כל בעל מניות שמחזיק יותר מ-2.5% מבנק שבו אין גרעין שליטה יוכל להציע דירקטור אחד לכהונה בבנק. התיקון מאפשר גם התאגדות של מספר בעלי מניות קטנים שיציעו במשותף דירקטור לכהונה בבנק.

  • במסגרת התיקון, שונה תפקיד הוועדה הציבורית לעניין הדירקטורים, שהוקמה בחוק כחלק מהמלצות ועדת מראני. על פי תזכיר החוק, הוועדה הציבורית תהיה "אקטיבית" ובלתי תלויה שאף תמליץ לאסיפה הכללית על מועמדים לכהונה, ותמנה דירקטורים רק במידה והאסיפה הכללית של הבנק לא הצליחה לעשות זאת במסגרת שני ניסיונות.

  • התזכיר מתקן גם את הרכב הוועדה כך שיו"ר הועדה יהיה שופט בית משפט העליון או המחוזי (בדימוס) שימונה על פי הצעתו של שר המשפטים לאחר התייעצות עם נשיא בית המשפט העליון; שני חברים יהיו אנשי משק וכלכלה או אנשי סגל במוסדות להשכלה גבוהה, שיוצעו על ידי יו"ר הוועדה לאחר התייעצות עם יו"ר רשות ניירות ניירות ערך; ושני חברים יהיו דירקטורים המכהנים בדירקטוריון הבנק הרלוונטי כדח"צים, אשר יוצעו על ידי חברי הוועדה האחרים (היו"ר ושני החברים).

שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, מסר כי "תיקון זה הינו צעד נוסף להשלמת מכירת מניות המדינה בבנק לאומי. המדינה תפעל בקרוב, בכפוף לתנאי השוק, למימוש מניות אלו".

החשב הכללי במשרד האוצר שוקי אורן אמר: "התיקון צפוי להביא לפריצת דרך במערכת הבנקאות בישראל, ולאפשר, כפי שקיים בעולם, ניהול של בנקים ללא גרעין שליטה. התיקון נועד להבטיח, בראש ובראשונה, את קיומו של דירקטוריון יציב בעל מספר ראוי של דירקטורים שיאפשר התנהלות תקינה של הבנק וכפועל יוצא, יתרום ליציבות מערכת הבנקאות בישראל בכלל".

בתזכיר החוק מעוגנות המלצות של הצוות שבחן את הנושא, אשר כלל את נציגי אגף החשב הכללי במשרד האוצר, בנק ישראל ונכסים מ.י. ולווה משפטית על ידי היועץ המשפטי של משרד האוצר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות