אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הענפים המרכזיים במשק יעמדו לבחינה מחודשת צילום: אוראל כהן

הענפים המרכזיים במשק יעמדו לבחינה מחודשת

חברות הביטוח, שוק כרטיסי האשראי, מערכת הבנקאות ושוק התקשורת - אלה הענפים שייבחנו תחת עינה של רשות ההגבלים

20.07.2010, 07:22 | כתבי כלכליסט

חברות הביטוח

ללקסיקון ההיסטורי של חברות הביטוח, המונחים "קרטל" או "תיאום מחירים" אינם זרים.

ב־1992 פתח הממונה על הגבלים עסקיים דאז, יורם טרובוביץ', בחקירה נגד חברות הביטוח הגדולות במשק, שתיאמו ביודעין את מחירי הביטוח. למשוואת חברות הביטוח נוספו שחקנים חדשים בעקבות רפורמת בכר - בתי ההשקעות שרכשו את קופות הגמל וקרנות הנאמנות מהבנקים. הממונה על הגבלים עסקיים יידרש לפקוח עין על השחקנים החדשים בשוק ולוודא שדמי הניהול הם תחרותיים, וכי ישנה אפשרות אמיתית לעבור מגוף אחד למשנהו.

כמו כן, יש מקום לבחון את עמלות ההפצה, הקנייה והמכירה שגובה המערכת הבנקאית מיצרני המוצרים הפנסיוניים, ולוודא תחרותיות אמיתית גם באפיק זה.

כרטיסי אשראי

בשוק כרטיסי האשראי פועלות שלוש חברות: ישראכרט שבבעלות בנק הפועלים, לאומי קארד שבבעלות בנק לאומי וכאל שבבעלות בנק דיסקונט. בתחום הסליקה נהנית ישראכרט מיתרון על פני מתחרותיה, מכיוון שיש לה מונופול על סליקת כרטיסי אשראי ממותגים ישראכרט.

 

קן פעלה בעבר בתחום כרטיסי האשראי, והגיעה להסכמים שבמסגרתם נפתחו לסליקה צולבת כרטיסי ויזה ומסטרקארד שמנפיקות חברות כרטיסי האשראי. במשרד האוצר בוחנים זמן רב הצעת חוק שתבטל את המונופול של ישראכרט בשוק הסליקה ותחייב סליקה צולבת מלאה של כרטיסי אשראי. במקביל, על שולחן הכנסת מונחת הצעת חוק שקוראת להפריד את הבעלות בחברות כרטיסי האשראי מהבנקים.

 

 

 

 

 

 

ענף הבנקים

במערכת הבנקאות בישראל פועלים שבעה בנקים עצמאיים. בשנים האחרונות התנהל במערכת תהליך אטי ומתון של מיזוגים: הבינלאומי רכש את בנק מסד ובנק אוצר החייל, ומזרחי טפחות רכש את בנק יהב, שאמור לחזק את הבנקים הבינוניים על חשבון הבנקים הגדולים.

מעת לעת עולים שני רעיונות להתמודדות עם הריכוזיות במערכת הבנקאית: יצירת עוד שני בנקים גדולים לצד לאומי והפועלים, באמצעות מיזוג בין דיסקונט לבין אגוד וירושלים ובין מזרחי טפחות לבינלאומי; ומיזוג בין הבנקים לבין חברות הביטוח, כך שייווצרו חמש קבוצות פיננסיות גדולות. הסיכויים שאחד משני הרעיונות ייצאו לפועל בתקופה הקרובה - קלושים ביותר.

 

 

 

 

 

 

שוק התקשורת

הרשות כבר מעורבת בבחינת התחרותיות בענף התקשורת והביעה בעבר את התנגדותה הלא־רשמית לרכישות ולמיזוגים בענף. לכאורה, בתחום הסלולר ותשתית התקשורת הנייחת קיים מספר קטן של חברות, אולם אי אפשר להסתמך על מספר השחקנים כהוכחה לריכוזיות כלשהי, אלא יש לבחון את פעילותם במסגרת השוק, והאם נעשה תיאום בין החברות.

בעיה בשכבה העוטפת את שוק שירותי התקשורת מבחינת הריכוזיות התעוררה כשאילן בן־דב ושאול אלוביץ' רכשו את השליטה בפרטנר ובבזק, בהתאמה. כבעלי אחזקות המקיימות יחסים עם החברות שקנו נדרשו השניים למכור אחזקות מסוימות, אך לא נדרשו למכור אחזקות אחרות. עם זאת יש לזכור כי רגולטורים אחרים מפקחים על עניינים אלו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות