אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעלי העסקים בגוש קטיף יפוצו צילום: אלכס קולומויסקי

בעלי העסקים בגוש קטיף יפוצו

הכנסת אישרה היום בקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק על פיה תובטח הכנסה בסיסית לבעלי עסקים שקרסו לאחר הפינוי, ובה מוצע להבטיח מענקים לצורך שיקום עסקיהם

21.07.2010, 19:00 | תומר אביטל

הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה שנייה ושלישית חוק שמקנה פיצויים לבעלי העסקים מגוש קטיף שפונו בהתנתקות.

הצעת החוק, אותה יזם ח"כ זאב אלקין (ליכוד), באה לעגן בחקיקה ראשית הסכם סופי שהושג בין בעלי העסקים המפונים לבין מנהלת "תנופה" (לשעבר מנהלת סל"ע), שנחתם כבר לפני כחצי שנה.

בהצעת החוק מוצע להבטיח הכנסה בסיסית עד הפנסיה לבעלי עסקים שקרסו לאחר הפינוי וטרם שבו לפעולה, בכפוף לעמידה בתנאי סף של גיל והכנסה בעבר. בנוסף, מוצע לתת תנופה לחידושם של עסקים אלו על ידי הבטחת מענקים לצורך שיקום העסק.

יו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין אמר כי "דווקא היום, חמש שנים בדיוק להתנתקות, ראוי לכנסת לאשר את החוק המעניק למפונים את המובן מאליו - היכולת לחזור לעסקים שלהם, והזכות לפרנס את משפחתם בכבוד. אמשיך לקדם הצעות חוק נוספות שיסייעו למפונים בדרכים שונות. וכולי תקווה שהממשלה תתמוך בהצעות הבאות כפי שתמכה ובצדק גם היום."

גם סיעת קדימה תמכה בחוק. ח"כ עתניאל שנלר (קדימה) שהוביל את המאבק לתמיכה בחוק באופוזיציה אמר כי "התמיכה בחוק הינה חובתנו המוסרית כלפי המפונים. התמיכה בחוק אינה מותנת בקואליציה או באופוזיציה, כי אם בחוב המוסרי, יהודי וציוני שלנו כנבחרי העם כלפי המפונים".

בדברי ההסבר נכתב: "ועדת החקירה קבעה באופן חד משמעי שיש לחזור ולהעמיד את הטיפול במפוני חבל עזה וצפון השומרון - במעשים ולא רק בהצהרות - בראש סדר העדיפות הלאומי", וכי "ללא התיקונים הנדרשים, לא ניתן יהיה להשיב מצבם של עסקים ובעלי עסקים מגוש קטיף למצב בו היו עובר ליישום תוכנית ההתנתקות. חובה משפטית ומוסרית מוטלת על המדינה לשקמם ולפצותם כראוי ולאפשר להם בכך קיום בכבוד."

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות