אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": משרד הביטחון מעכב את פרסום ההצעות הזוכות במכרז הליסינג של צה"ל

בלעדי ל"כלכליסט": משרד הביטחון מעכב את פרסום ההצעות הזוכות במכרז הליסינג של צה"ל

שלוש חברות הליסינג שהפסידו במכרז הצה"לי - אוויס, אמפא ואלדן - דורשות ממשרד הביטחון להציג את מחיר ההצעות שהגישו אלבר ושלמה Sixt, שזכו; גורם במשרד: "מי שהפסיד במכרז, שיבוא בטענות לעצמו שלא הציע מחיר אטרקטיבי"

22.07.2010, 07:05 | שרון ביידר

משרד הביטחון מתעכב בפרסום תוצאות ההצעות הזוכות במכרז הליסינג של צה"ל, בהיקף של 5,500 מכוניות, אף שהוא מחויב לכך לפי חוק. ל"כלכליסט" נודע ששלוש חברות הליסינג שהפסידו במכרז - אוויס, אמפא ליס ואלדן - דרשו ממשרד הביטחון להציג בפניהן את המחיר של ההצעות הזוכות של החברות אלבר ושלמה Sixt, שהוכרזו רשמית לפני כחודש כזוכות במכרז. אלבר היא הזוכה הגדולה, עם חוזה אספקה של 4,000 כלי רכב, ושלמה Sixt זכתה בחוזה אספקה של 1,500 מכוניות.

גורם במשרד הביטחון אמר ל"כלכליסט": "מי שהפסיד במכרז, שיבוא בטענות לעצמו על כך שלא הציע מחיר אטרקטיבי כפי שהציעו החברות האחרות". עד עתה הסכים משרד הביטחון לפרסם רק את הציונים המשוקללים של המתמודדות במכרז, שכוללים שילוב של מחיר ההצעה עם ההצעות התפעוליות של חברות הליסינג שהתמודדו. המחיר שישלם משרד הביטחון בתמורה לשירותי הליסינג שיספקו לו שלמה Sixt ואלבר הוא מידע רגיש שעלול לפגוע בענף הליסינג - שבו החברות נמנעות לפרסם את המחירים ללקוחותיהן.

יונדאי אקסנט יונדאי אקסנט יונדאי אקסנט

עוד נודע ל"כלכליסט" כי חלק מהחברות מנהלות כעת התכתבויות משפטיות עם משרד הביטחון, ולמעשה מאיימות בתביעה משפטית נגד המשרד על שאינו נוהג בשקיפות עם המתמודדות במכרז. גורם המקורב לנושא אמר ל"כלכליסט" ש"לפי התנהלות הדברים, נראה כי משרד הביטחון ייענה בסופו של יום לדרישות החברות המפסידות, וככל הנראה בשבוע הבא ימסור להן את המחיר של ההצעות הזוכות במכרז".

לפי שעה, מימוש מכרז הליסינג מתעכב, וכרגע לא יוצאות הזמנות לרכבים חדשים לצה"ל מהחברות הזוכות. לקראת ספטמבר צפוי צה"ל להצטייד במכוניות ליסינג חדשות, בקצב של 50–80 כלי רכב ביום. אלה יחליפו מכוניות של חברת אלדן שסיימו תקופת השכרה ארוכת טווח בצה"ל, ומכוניות של שלמה Sixt שסיימו תקופת חכירה של שלוש שנים. ככל הנראה, כל המכוניות החדשות יהיו של מותג יונדאי משני דגמים - אקסנט ו־i20.

בחברות הליסינג שהפסידו במכרז סירבו להגיב לידיעה, בשל הסכמי סודיות שהוחתמו עליהם על ידי משרד הביטחון במסגרת מכרז הליסינג של צה"ל.

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "מאחר שישנם כללים שמסבירים כיצד נוהגים בסודות מסחריים, משרד הביטחון יפעל לפי כללים אלה וגם ישתף את המתמודדות הנוספות בהתאם להם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
תגובה ל4
מילואימניק - נכון? למה לא נשארת בצבא? התנאים הרי כ"כ מעולים? בתור אשת איש קבע קרבי שרואה את משפחתו רק בשבתות בתקופה טובה, אציין ש: 1. המשכורת נמוכה יותר ממשה שחושבים ובטח לא מתגמלת אם מחשבים פר שעה. או אם מחשבים את מה שוהא מפסיד בחיינו או הילדים. בכל מקרה המשכורת לא מספיקה למשפחה עם ילדים המשלמת משכנתא ואני עובדת במשרה מלאה. 2. על הרכב הצבאי אני לא יכולה לנהוג אלא אם הוא נמצא ברכב ולכן הוא משמש רק אותו בניגוד לליסניג רגיל! 3. פרויקט הדיור שרצינו היה רחוק מלהיות חינמי- אולי 10 % ממחיר השוק. היו בעבר מספר פרויקטים שעקב חשיבה נכונה והשקעה לטווח רחוק הרוויחו המון אבל ברובם אין זה המצב. 4. על הלימודים שילמנו שכר לימוד מלא לשנה וזה גם בתכנית מובחרת 5. לטיפולי השיניים ולמלונות הוא בקושי מספיק להגיע... אז די. תפסיקו לקנא ותחשבו על הילד ששואל איפה אבא בלילה ועל אמא לבד עם שלושה ילדים שגם דואגת לבעלה שנמצא בדרכים ובמקומות מסוכנים. לא כולם נגדים בקרייה. 5.
דנה , מודיעין  |  23.07.10
4.
ל-1 תסביר את עצמך
למה זה קשור למדינת עולם שלישי ומי צריך להתבייש? ממתי גוף שמפעיל מכרז מחויב לחשוף את תוצאותיו בסוף? למשרד הביטחון יש גוף מבקר שחשוף להתנהלות. לא כל הציבור צריך להיות חשוף לנתונים שכן מדובר בנתונים עסקיים, וחברה שתדע שהצעת המכרז שלה תהיה חשופה בסוף התהליך למתחרות שלה - לא בטוח שתרצה להיות שותפה למכרז הבא שהמשרד הזה יקיים. קפיש? אז תפסיק להיות חטטן. יש דפקה במדינה, אבל זה לא מדינת עולם שלישי.
זיו  |  22.07.10
3.
שטייניץ , שים לב שצה"ל לא מגלם את המס כמתחייב בחוק על שווי שימוש
שטייניץ , מדוע רס"ן בקריה / צריפין / תה"ש / גלילות / חיפה / ב"ש / ירושלים לא ישלם מס על הרכב הזה כמו כל עובד מדינה אחר ? הרי מדובר בעובדי מדינה הנהנים מתנאים של מצנח זהב אמיתי ! תן עם ישראל את ההרגשה לפחות שאתה מנסה מול מדינת צה"ל שטייניץ - לאן הולכים אותם 60 מיליארד ש"ח בשנה ? לאן ? משכורות ? כלי רכב ? פרוייקט דיור כמעט חינמי ? לימודים ? בתי מלון ? טיפול שיניים חינם ? בתי מלון ? ארגון חבר ? פנסיית זהב ? שטייניץ , למה אני משלם על יונדאי אקסנט 2900 ש"ח ובקריה 400 ? למה רס"ר בקבע שיש לו הסעה לבסיס , נסיעה חינם בתחבורה ציבורית , רכב צבאי כמעט צמוד דרך רכב פול מקבל גם 500 ש"ח בחודש על " גילום רכב " ? מה זה כאן ?
מילואימניק כלכלן , ת"א  |  22.07.10