אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": רפאל ומייסדי ליבית ינסו להנפיק את ויז'ן מאפ בתל אביב צילום: אוראל כהן

בלעדי ל"כלכליסט": רפאל ומייסדי ליבית ינסו להנפיק את ויז'ן מאפ בתל אביב

החברה שפיתחה טכנולוגיה למיפוי אוטומטי של תצלומי אוויר עתידה לפי הערכות להנפיק לפי שווי של 70 מיליון שקל

22.07.2010, 07:03 | נעמה סיקולר

אל קדחת ההנפקות בבורסה עומדת להצטרף בקרוב הנפקה מסקרנת במיוחד של חברת ויז'ן מאפ (visionmap), שפיתחה טכנולוגיה ייחודית למיפוי וסריקה אוטומטיים של תצלומי אוויר. בימים אלה החברה מכינה טיוטת תשקיף לקראת הנפקה ראשונית.

ויז'ן מאפ נוסדה לפני כשש שנים על ידי מיכאל פצ'טניקוב, ופעילותה בתחום האלקטרו־אופטיקה נחלקת שווה בשווה בין השוק הצבאי לאזרחי. בשנה האחרונה הכפילה את מצבת כוח האדם שלה וכיום היא מעסיקה 50 עובדים לאחר שעברה משלב הפיתוח לשלב המכירות עם זכייתה בכמה חוזים באירופה ובארצות הברית. לפי הערכות שונות, היא צפויה להנפיק בתל אביב לפי שווי של כ־70 מיליון שקל. יחד עם זאת, גורמים בשוק הרלוונטי סבורים כי השווי יהיה גבוה יותר ואפילו כפול.

אלא שהסיפור המעניין בויז'ן מאפ הוא הגלריה הלא שגרתית של בעלי מניותיה. בעלת מניות מרכזית (24%) היא חברת התעשייה הביטחונית רפאל, שנכנסה להשקעה בחברה ב־2008 לאחר תקופה של שיתוף פעולה בין החברות.

כ־5% ממניות ויז'ן מאפ מוחזקים בידי מי שחתומים על אחד האקזיטים המפורסמים בעולם השבבים, פרופ' אהוד וינשטיין, ד"ר אופיר שלוי ואריאל מייסלוס. השלושה היו ממייסדי חברת ליבית שנמכרה ב־1999 לטקסס אינסטרומנטס (TI) עבור 365 מיליון דולר. לאחר האקזיט הקימו חברת שבבים נוספת ששמה אנוביט. וינשטיין הוא פרופ' להנדסת חשמל באוניברסיטת תל אביב וגם אחד מבעלי המניות של חברת הנגזרים החשאית פיינל, המפתחת אלגוריתמים ליישומים פיננסיים. בין בעלי המניות בויז'ן מאפ אפשר למצוא מחזיקים נוספים בפיינל כגון יריב גילת, ששימש בעבר מנכ"ל פיינל והיום הוא בעליו של בית ההשקעות קריפטונייט, וכן עו"ד ערן אילן, חתנו של עו"ד יגאל ארנון.

בעל המניות הגדול בחברה הוא המייסד, מיכאל פצ'טניקוב, שידוע בעיקר בשל טלמפ, חברה ישראלית המפתחת מפות דרכים להצגה במחשבי כף יד, שאותה ייסד בגיל 17. פצ'טניקוב, שעל פי אתר החברה החל לפתח אלגוריתמים כבר בגיל 9, משמש היום יו"ר ויז'ן מאפ והוא בן 28 בלבד. מנכ"ל החברה הוא ירון וילן, ששימש בעבר ראש תחום גיאומטיקה בחברת תלתן מקבוצת מטריקס.

אחד החוזים הראשונים של ויז'ן מאפ היה עם חברת אופק צילומי אוויר, שרכשה מערכת צילום ומיפוי אווירי ב־6 מיליון שקל. המערכת מאפשרת צילום דיגיטלי מגובה 10,000 רגל (שהם כ־3 ק"מ), ומסוגלת להבחין בעצמים שגודלם כ־10 ס"מ בלבד על פני האדמה.

מויז'ן מאפ ביקשו שלא להגיב לדברים ואמרו כי "מדובר בשמועה בלבד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות