אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אנרגיה שחורה

אנרגיה שחורה

השקעה באנרגיה ירוקה מסוכנת כמו השקעה בנפט

25.07.2010, 09:34 | רמי דרור

תחום האנרגיה החלופית הפך להיות טרנד השקעה חם בשנים האחרונות. פוטנציאל הגידול נובע מדאגה ציבורית עולמית לאיכות הסביבה. בעולם הוגברה הדרישה לאנרגיה ירוקה ומדינות רבות אימצו חקיקה הדורשת מיצרני האנרגיה כי אחוז מסויים יופק ממקורות אנרגיה ירוקה ואף נתנו תמריצים לחברות כדוגמת סבסוד, הטבות מס, פטורים שונים וכו'. כמו כן, בהתאם לאמנת קיוטו וועדות בינלאומיות רבות, נקבעו יעדים להפחתת זיהום האוויר והוחלט על המשך המאמץ העולמי בנושא. 

עליית מחירי הנפט הביאה להגדלת האטרקטיביות של תחום זה בעיני משקיעים רבים: חברות המוכרות טורבינות או פאנלים פוטו-וולטאים מגייסות כספים, הוקמו חוות רוח וחוות סולריות וכספי משקיעים פרטיים ומוסדיים הוסטו לכיוון זה.

מאחר ותוצרי האנרגיה הירוקה נהנים מרגולציה תומכת ומהטבות שונות אשר הופכות את הביקוש לקשיח יותר, ניתן היה לצפות כי התנודתיות בתחום זה תהיה נמוכה בהשוואה לאנרגיה המסורתית. הצפי היה כי תחום זה יהווה אלטרנטיבת השקעה ראויה הן מבחינת הפוטנציאל והן מבחינת היותו כלי גידור למול מחירי הנפט. ואכן, תעשיית המוצרים בענף זה החלה לפרוח ובתי ההשקעות ברחבי העולם החלו לשווק קרנות השקעה ומוצרי השקעה שונים המתמחים באנרגיה חלופית וכמובן מייד הצטרפו למשחק קרנות הסל (ETF).

אחת מקרנות הסל הגדולות העוקבת אחר תחום זה הינה PBW - קרן הסל הגדולה והוותיקה ביותר בתחום האנרגיה הירוקה שעוקבת אחרי מדד האנרגיה הנקייה של ווילדר היל ומורכבת מ-55 ניירות ערך בתחום האנרגיה החלופית.

כשמצליבים את הגרפים של PBW עם מחיר הנפט מתגלה נתון מעניין, מסתבר שיש מתאם כמעט מוחלט (0.9) ב-4 השנים האחרונות - כלומר מחירי הנפט ומחירי החברות בתחום האנרגיה החלופית נוטים לנוע יחד באותו כיוון או במילים אחרות: אין הבדל מהותי בתנודתיות בין חברת האנרגיה הירוקה למחירי הנפט.

למעלה: גרף קרן הסל PBW מאמצע שנת 2006. למטה: מחיר הנפט באותה התקופה למעלה: גרף קרן הסל PBW מאמצע שנת 2006. למטה: מחיר הנפט באותה התקופה למעלה: גרף קרן הסל PBW מאמצע שנת 2006. למטה: מחיר הנפט באותה התקופה

המסקנה העולה מנתונים אלו הינה שאף שתחום האנרגיה החלופית נראה אטרקטיבי, הסיכון הגלום בו הן מבחינת התנודתיות והן מבחינת המתאם הופך אותו למסוכן בדומה להשקעה בחבית נפט.

גם אם חשבתם על השקעה באנרגיה ירוקה ובעולם נקי יותר, הפרמטר העיקרי שיקבע את התשואה צבוע בשחור.

הכותב הוא מנכ"ל בית ההשקעות הדס ארזים. אין לראות באמור ייעוץ השקעות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות