אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יו"ר ועדת הכספים גפני: סטודנטים מקבלים פי שלושה מאברכים צילום: אלכס קולומויסקי

יו"ר ועדת הכספים גפני: סטודנטים מקבלים פי שלושה מאברכים

לפני נתוני האוצר, המדינה תעביר השנה 366 מיליון שקל כמלגות לסטודנטים, לעומת 110 מיליון שקל כהבטחת הכנסה לאברכים. 220 מיליון שקל מהמלגות: לעולים, למתנדבים ולסטודנטים להוראה

25.07.2010, 22:26 | תומר אביטל

אברכים מול סטודנטים גפני צריך לימודי ליבה זו לא הפעם הראשונה שבה גפני מעוות את המתמטיקה לטובתו, אבל מה חשובים הפרטים כשמנסים להבהיר נקודה שאול אמסטרדמסקי, 23 תגובותלכתבה המלאה

המדינה מעניקה לסטודנטים תמיכה כספית גבוהה פי שלושה מזאת הניתנת לאברכים - כך טוען יו"ר ועדת הכספים של הכנסת ח"כ משה גפני, שמסתמך על נתונים שהעביר אליו החשב הכללי באוצר שוקי אורן. מהנתונים עולה כי בשנת 2010 העניקה המדינה לסטודנטים 366 מיליון שקל כמלגות שכר לימוד, לעומת 110 מיליון שקל שהוקדשו לסיוע לתלמידי ישיבות.

הסכום המוקדש לסטודנטים לא כולל תמיכות שהועברו ישירות למוסדות הלימודים, שחלקן עשויות להינתן כמלגות שכר לימוד. כמו כן, בעוד שמספר האברכים עומד על כ־11 אלף, לא ברור כמה סטודנטים זכו לתמיכות המדוברות. מספר הסטודנטים הכולל השנה עומד על כ־200 אלף.

יש לציין עוד כי חלק ניכר ממלגות שכר הלימוד במערכת ההשכלה הגבוהה ניתנות בתמורה לפעילות חברתית או פעילות אחרת, וכן כעידוד לקבוצות שונות. כך, למשל, 112 מיליון שקל ניתנים לסטודנטים המבצעים התנדבות במסגרת פרויקט פר"ח. סטודנטים להוראה זוכים לנתח של כ־41 מיליון שקל, הן כהלוואות מותנות והן כמלגות לימודים. סכום גבוה נוסף, של 72 מיליון שקל, ניתן כמלגות לסטודנטים עולים.

סטודנטים המתגוררים בלב העיר ירושלים, או שמתחייבים להמשיך ולהתגורר בה, זוכים למלגות ולהלוואות מותנות בהיקף כולל של 17 מיליון שקל. סטודנטים במכינות קדם צבאיות זוכים למלגות בהיקף כולל של 10 מיליון שקל.

גפני ביקש את המסמכים מהחשב בעקבות החלטת בג"ץ לבטל את קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים, בטענה להפרת עקרון השוויון, משום שסטודנטים באותו מצב שבו נמצאים האברכים המקבלים את הקצבה אינם זכאים לקבלה. הנשיאה דורית ביניש ציינה בפסק הדין כי האוצר לא העביר לביהמ"ש את הנתונים המדויקים על המלגות.

לדברי גפני, "מהנתונים עולה תמונה ברורה ולפיה התמיכה של המדינה בסטודנטים גבוהה פי שלושה מאשר המלגות הניתנות לאברכים, כך שאין כל סיבה להפסיק את מתן הבטחת ההכנסה. בהתאם לממצאים האלה נמשיך בדיונים ונפעל כדי להסדיר את הנושא, בלי לסתור את החלטת הבג"ץ".

גפני מתכוון להציג את הנתונים בדיון שייערך בשבועות הקרובים בוועדת הכספים, שאליו יזמן את נציגי משרדי הממשלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות27 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

26.
עברייניי הצוורון לבן שלמדו באוניברסיטה עושים צבא גורמים לנזק של כ 7 מליארד שקל בשנה!!!!!
לכל הליצנים שיוצאים נגד גפני... איפה השיוויון אהה אז איך זה שערבים מקבלים כסף ???לא עושים צבא ויוצאים נגד המדינה... למה כל אלה שלומדים תאטרון פילוסופיה כדורגל דוקים או שטות אחרת שלא מכניס כלום למדינה רק הוצאות צריכים לקבל כסף... איך זה שערבים מקבלים מעונות ובאים עם מרצדס ללימודים לא סיפור ולא אחד ריאיתי בעניי ... אברכים שומרי חוק הרבה יותר לעומת הציבור הכלילי עברייניי הצוורון לבן שמקבלים כסף מהמדינה עושים צבא ונורא נחמדים גורמים לנזק של כ 7 מליארד שקל בשנה .... http://www.police.gov.il/mehozot/agafTichnon/Documents/poshim_yekarim.pdf אז כמה הם כבר תורמים או בעצם גם את הדברים האלה צריך לקחת בחשבון תרומה למדינה אזרח שומר חוק תורם למדינה עשרות מונים מלא שומר חוק ואל תקפצו על שורפיי העגלות הם מספר שולי לעומת ש ב ע מ י ל י א ר ד !!!!!!
לא פרייר  |  26.07.10
24.
אם האברכים מקופחים שיתנתקו - מהמיסים של המדינה.
שלו יקבלו ביטוח לאומי, בריאות חינם,,,,,ושלא ישלמו מיסים וגם על השירות הצבאי נוותר להם. גפני הזה דמגוג - וחוכמולוג- נצלנים ופרזיטים. הרי הסטודנטים מסיימים לימודים עובדים ומשלמים מיסים - אלו העשירונים שמחזיקים את מיסי המדינה.
לוג  |  26.07.10
23.
פשוט בושה
אני לא מתעצבן מדברים בד"כ, אבל להשוות בין תרומת הסטודנטים לתרומת הנצלנים הבזויים האלו שאפילו לא מתנצלים על זה שהם חיים בנדבה כל חייהם! הסטודנטים שמקבלים מלגות עובדים במקביל ללימודים בד"כ, מתנדבים בפר"ח, שירתו בצבא ואחרי הלימודים כבר לא יקבלו, אלא יחזירו. אז גפני - יחי ההבדל הקטן בין תרומה לאברכים, כסף שהולך לאבדון, לעומת השקעה בסטודנטים. אני לא יודע מי מינה אותו ליו"ר ועדת הכספים, אולי כדאי שילמדו אותו קצת כלכלה קודם. יש תרומה ויש השקעה! השקעה בסטודנטים פירושה השקעה במדינה וצמיחה עתידית בכלכלה הישראלית. מתן כסף לאברכים פירושו כזריקת הכסף לפח הזבל, כי הם לא יצאו לעבוד ורק יגרמו נזק לכולם. יבוא יום והסטודנטים שמשלמים אחרי הלימודים מסים של 10%,20% ויותר מהמשכורת יחליטו לוותר על התענוג וישאירו את הארץ אוכלת יושביה לחרדים ולערבים שיאכלו אחד את השני ואז נראה למי התפילות יעזרו. אולי תתפללו אז שהסטודנטים יחזרו כדי שיהיה מי שיוכל להעסיק אתכם ותאכלו להאכיל את 10 הילדים שלכם כשאתם עוד בני 30! בתור מישהו ששירת כלוחם, עושה מילואים ומשלם מיסים לא קיבלתי אפילו 1% ממה שהם מקבלים, במיוחד יחסית לתרומה. האמת, גם לא ביקשתי, רק ביקשתי שלא יעשקו אותי ושכמוני!! ותחשבו על זה..... שובי.
שובי (רון) , חולון  |  26.07.10
לכל התגובות