אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות ההקלות בסגר על עזה: הבשר יתייקר בכ-30% צילום: דן פרץ

בעקבות ההקלות בסגר על עזה: הבשר יתייקר בכ-30%

לאחר ההקלות נרשמה עלייה חדה בביקוש לבשר ברצועה; גם תקופת החגים הקרבה מעלה את הביקוש לבשר, והמגדלים מעלים מחירים בהתאם

26.07.2010, 12:32 | אורנה יפת

מחירי הבשר הטרי צפויים לעלות בקרוב ב־20%–30%, כך נודע ל"כלכליסט". הגורמים לעלייה החדה הם הגידול בביקוש מעזה לראשי עגלים לאחר ההקלות בסגר על עזה ותקופת חגים - במגזר היהודי ראש השנה ובמגזר הערבי חג הרמדאן, המאופיינים גם הם בעלייה בביקוש לבשר טרי.

"בעקבות אירועי המשט החליטו ביום אחד להקל בסגר ובן לילה עלה הביקוש לעגלים ב־50%", אמר ל"כלכליסט" אחד ממגדלי העגלים. "כל זה קורה כאשר יש בשנה האחרונה מעבר של צרכנים מבשר קפוא לבשר טרי ואנו מתקרבים לתקופת החגים. כל הנסיבות יחד מביאות למחסור בעגלים, והמגדלים מעלים מחירים". לדבריו, החלוקה בעליית המחירים היא בין היצרן, שסופג כ־10%, ובין הצרכן, שסופג כ־20%.

"משרד הביטחון מנע מאיתנו להעביר עגלים לעזה בשנה האחרונה", מאשר חיים דיין, מנכ"ל ארגון מגדלי בקר לבשר. "בדיונים שהחלו בתחילת 2010 הובטח לנו שלקראת חג הרמדאן נעביר בקר לעזה. מאז המשט נפתחו המעברים ועד היום העברנו 2,000 עגלים.

עד עיד אל פיטר התחזית היא שנעביר עוד 7,000 עגלים וזה יגרום למחסור בעגלים בישראל". הקמעונאים ברשתות השיווק אומרים כי הספקים, וביניהם תנובה עם המותג "אדום אדום", עוד לא העלו להם את המחירים, אך מודים כי ידוע להם על כוונתם לבצע עדכון מחירים בשבועות הקרובים.

גורם נוסף בענף המגדלים הסביר כי "תמיד לקראת כל חג יש עליית מחירים של 10%-15% בממוצע. השנה זה יורגש יותר בגלל פתיחת הסגר על עזה. בשבועיים לפני החג, שאז מתבצעות עיקר המכירות, הקמעונאים ייכנסו ללחץ ויבקשו עגלים, אבל לא יהיה מה להביא".

לפי נתוני משרד החקלאות, שוק הבשר הטרי מהווה 35% משוק בשר הבקר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות