אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יו"ר הכנסת מבקר את הממשלה "מקימים ועדות כדי למנוע מהכנסת לדון בהצעות חוק" צילום: עמית שאבי

יו"ר הכנסת מבקר את הממשלה "מקימים ועדות כדי למנוע מהכנסת לדון בהצעות חוק"

לדברי ריבלין "ועדה שלא מגיעה להכרעה אינה ממלאת את תפקידה. אם חלילה מתוך אי רצון להכריע תנהג ועדה בפיליבסטר יחייב הדבר אפילו להעביר את החוק לחוק ההסדרים הבא אחריו”

28.07.2010, 18:49 | תומר אביטל

"כשאתה מרגיש צורך לסבן או לדחות מעליך לחץ אתה מקים ועדה”, כך אומר יו”ר הכנסת רובי ריבלין. בשיחה עם "כלכליסט" מותח ריבלין ביקורת קשה על הוועדות הרבות שהקים ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במהלך המושב האחרון של הכנסת שהגיע בשבוע שעבר לסיומו.

"כאשר אתה מרגיש חזק בקואליציה אתה אומר לא, עם דפיקה על שולחן ובזה מסתיים העניין”, אומר ריבלין, וטוען כי הדרך הנכונה להתמודד עם הצעות החוק היא בעת הדיונים בכנסת. "הכנסת לא מקימה ועדות. לכנסת יש ועדות שתפקידן להגיע לכלל הכרעה. ועדה שלא מגיעה להכרעה אינה ממלאת את תפקידה. אם חלילה מתוך אי רצון להכריע תנהג ועדה בפיליבסטר יחייב הדבר אפילו להעביר את החוק לחוק ההסדרים הבא אחריו”.

בשנה האחרונה מינה ראש הממשלה ועדות שרים מיוחדות לעניין חוקי התמלוגים לסופרים, הגבלת שכר הבכירים וקביעת כללי אתיקה לשרים. בנוסף ראש הממשלה הצליח להביא לדחיית הצעות החוק לרכישת טקסטיל כחול לבן וקביעת ועד ציבורי לניהול רשות הציבור, בטענה כי יקים צוותי ממשלה שיחקרו את הנושא.

כפי שנחשף ב"כלכליסט", ועדות שרים רבות אחרות שמינה ראש הממשלה, ללא קשר להצעות חוק, נוצרו כמס שפתיים. אחת מהוועדות, הוועדה לקידום, פיתוח ויישום אנרגיות מתחדשות לא נפגשה עד היום. השר להגנת הסביבה גלעד ארדן אמר לאחרונה כי הוועדה לא מתכנסת מסיבות לא מובנות, ובין השאר בגלל כיפופי ידיים בין משרדי הממשלה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות