אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אווירה מול כלכלה

אווירה מול כלכלה

מי יקבע בסופו של דבר את כיוון הדולר?

02.08.2010, 16:00 | גדעון בן נון

הדולר נחלש בתקופה האחרונה בעולם, למרות שהמגמות הכלכליות בארה"ב נראות טוב יותר מאלו של אירופה או של יפן. בשונה ממטבעות רבים, ללירה סטרלינג, אותה היללנו כאן לפני מספר שבועות, יש סיבות משלה להתאושש, אבל אין מקום להיחלשות גורפת של הדולר בעולם.

משטף הנתונים שפורסם ביום שישי האחרון בארה"ב עולה תמונה ברורה אך לא מפתיעה: ארה"ב האטה את פעילותה ברבעון השני בהשפעה שלילית של המשבר באירופה, אולם הפעילות השוטפת מעידה כי היתה זו האטה זמנית ברצף ההתאוששות של המשק האמריקאי. ההתאוששות האיטית בכלכלת ארה"ב מצדיקה התחזקות של המטבע שלה אך בפועל, תמונת המאקרו החיובית משפרת את האווירה ודווקא מחלישה את הדולר. פרדוקס? כן, לזמן קצר.

התאוששות קבועה וממושכת

בעוד נתוני הצמיחה לרבעון השני היו מאכזבים, הנתונים ומדדי הפעילות השוטפים, טובים יותר ומעידים על המשך ההתאוששות ועל התרחקות ממשבר החוב של אירופה. מדד מנהלי הרכש עלה מעבר לציפיות. בנוסף, הסנטימנט הצרכני בארה"ב עלה מעל לצפוי. הפעילות השוטפת בחודשים אלה מעידה כי הפעילות השוטפת של כלכלת ארה"ב בעומק הרבעון השלישי של השנה, אינה תואמת את תמונת ההאטה העולה מנתוני הצמיחה של הרבעון השני.

לכן, כדי לסכם את מהלך המשק האמריקאי ניתן להעריך כי מדובר בהתאוששות איטית אך עקבית של הפעילות בארה"ב. הצמיחה אמנם בקצב מתון ונמוך מ- 3%, אך היא קבועה ומתמשכת.

הדולר לא משקר

תגובתו של הדולר ברצף הנתונים של השבועות האחרונים, מעידה כי האווירה כרגע נותנת את הטון. בתחילתו של רצף הנתונים נוצרה בו עליה עקב התגובה האוטומטית של בריחה אל הדולר כתגובה למצב שלילי. כאשר השווקים חזרו לרגיעה וניתחו את המצג הכלכלי של הנתונים, הדולר שב והתאושש, שהרי על בסיס כלכלי הדולר מתבסס על הסביבה הכלכלית היחידה כמעט ההולכת ומתאוששת בעקביות.

תהליך זה, של התאוששות ממושכת, גם אם איטית, נותן בטחון לכך שהכלכלה האמריקאית נמצאת על מסלול נכון, בניגוד לרבות מהתחזיות השחורות. מסלול זה עשוי להוביל אותה לצמיחה ממושכת שתאפשר לה, בסופו של דבר, לעמוד בחובותיה ולצמצם את הגרעונות, פחות או יותר על פי תכניתה ארוכת הטווח של צמצום גירעון ב-2013.

לאורך זמן שערי המט"ח אינם "משקרים" אלא פועלים על בסיס כלכלי מובהק. גם אם בתקופות קצרות, היכולות להימשך חדשים, הם לא מונעים על ידי 'כלכלה' אלא על ידי 'אווירה', בטווחי הביניים הכלכלה תוביל אותם אל המקום הנכון. זה בהחלט צפוי לפעול גם על הדולר בעולם.

ד"ר גדעון בן נון הוא מנכ"ל שקל אג'יו מקבוצת שקל, המתמחה בניהול סיכונים ובניהול עושר משפחתי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות