אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יוצאות מאיזון

יוצאות מאיזון

רשויות מקומיות רבות לא עמדו ביעדי הגבייה ויפסידו מענקים מהמדינה. פיתרון טכנולוגי חדשני יכול לשים קץ לבעיה

08.08.2010, 14:17 | עו"ד בועז קטנוב
תשלומי ארנונה, אגרות חינוך, היטלי השבחה, אגרות פיתוח, אגרות שילוט, פינוי אשפה, דו"חות חניה, מסים ועוד מהווים חלק משמעותי ממקורות ההכנסה של הרשות המקומית. פעמים רבות גבייתם של תשלומים אלו נדחקת לקרן זווית, נשכחת ולא נאכפת, ולבסוף חל עליהם חוק ההתיישנות. האזרח הקטן אמנם יוצא מורווח אך הרשות המקומית סופגת הפסדים גדולים.

החל מינואר 2008 הנזק הכספי שנגרם לרשות מקומית הנכשלת באכיפת הליכי הגבייה רק גדל, וזאת בעקבות החלטת משרד הפנים כי 12%-15% ממענק האיזון שמעביר השלטון המקומי לרשות המקומית, לשם איזון התקציב וכיסוי הגרעונות, יותנה בכושר העמידה של הרשות המקומית ביעדי הגבייה שלה. משמע, אם תקציב מענק האיזון לשנת 2008 עמד על סך של 2.335 מיליארד שקל, שיעור המענק המותנה (12%), עומד על 280.2 מיליון שקל, ורשות מקומית שאינה עומדת ביעדי הגבייה מפסידה את חלקה בסכום זה.

בשנה החולפת החל משרד הפנים לאכוף את ההנחיות בצורה קפדנית ורשויות מקומיות אשר לא עמדו בכללים החדשים - דיווח קפדני לאגף התקציבים במשרד הפנים על הליכי הגבייה עד לרמה של כל נישום ונישום - נפגעו ומענקי האיזון שלהם עוכבו וצומצמו וגרמו לפגיעה משמעותית בתקציב הרשות.

פגיעה זו בתקציב הרשות מהווה תמריץ לרשויות לחפש אמצעים חדשים לעמידה ביעדי הגבייה. מובן מאליו כי נדרשת כאן מהפכה בשיטות העבודה וכי רק פתרון טכנולוגי ייעודי, שיבקר ויעקוב אחר הליכי הגבייה הרבים, המנוהלים על ידי הרשות במקביל, יכול לשלוט בהיקף הרב הזה, מבלי להזניח או לשכוח אף הליך בדרך ומבלי לאפשר להם להתיישן.

פתרון טכנולוגי יעודי יחסוך זמן, יאפשר חיסכון ניכר בהוצאות התקורה של הרשות המקומית, יקנה לרשות יכולת בקרה ושליטה מלאה על כל הליכי הגבייה, עד לרמת ההליך הבודד, וכל זאת בלחיצת כפתור. בדלת האחורית, טכנולוגיה מסוג זה אף תוכל לתת תמיכה במערכות נוספות כמו מוקד טלפוני, ניהול ועדות ערר, ניהול ועדות הנחות ועוד.

בעידן של קיצוצים חוזרים ונישנים בתקציבים של הרשויות המקומיות, טיפול יסודי בנושא הגבייה והסדרתה ניצב בראש סדר העדיפויות של הרשות המקומית, קטנה כגדולה. ולכולם כבר ברור, כי הדחיפות בטיפול בנושא גבוהה, והאמצעי לטיפול הוא פתרון טכנולוגי חדשני.

הכותב הוא מנכ"ל משותף בנועם טכנולוגיות אשר פתחה ביחד עם מטריקס פתרון גבייה לרשויות מקומיות. המבוסס על מערכת Dynamics CRM של מיקרוסופט.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות