אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצרות של BP לא נגמרות: תביעה בגובה 10 מיליארד דולר על דליפה בטקסס צילום: בלומברג

הצרות של BP לא נגמרות: תביעה בגובה 10 מיליארד דולר על דליפה בטקסס

מדובר בדליפה שאירעה בבית זיקוק בתחילת השנה; התביעה הוגשה בשם 2,000 תובעים הטוענים לפגיעה בבריאותם

04.08.2010, 18:59 | סוכנויות הידיעות

תביעה בגובה 10 מיליארד דולר הוגשה נגד חברת הנפט BP בגין דליפה לכאורה של כימיקלים בבית זיקוק בטקסס בתחילת השנה, תביעה המתווספת לשלל הבעיות שאליהן נקלעה החברה בעקבות דליפת הנפט במפרץ מקסיקו שעמה היא מתמודדת מאז אפריל האחרון.

טוני באזבי, עורך דין מטקסס שמייצג את תושבי המפרץ שנפגעו מהדליפה, הגיש השבוע גם תביעה ייצוגית בשם 2,000 התובעים שנפגעו מהדליפה שאירעה באפריל ובמאי. הוא סיפר ל"דיילי טלגרף" שלקוחותיו דורשים פיצוי עבור "השפעות בריאותיות, כולל כל הסימפטומים הנלווים לחשיפה אקוטית לבנזן".

המזקקה של BP בטקסס כבר ספגה בעבר קנסות ואזהרות בנוגע לאמצעי הבטיחות שבה, לאחר פיצוץ שגרם למותם של 15 עובדים ב־2005. התביעה הוגשה לאחר שהתברר כי BP עשויה להיות חשופה לקנסות בנושאים סביבתיים בגובה 21 מיליארד דולר, על רקע אישור המדענים שהאסון במפרץ מקסיקו הוא הקשה ביותר בהיסטוריה האמריקאית. הדליפה פגעה באופן חמור בתיירות, בדגה ובתעשיית הנפט בחמש מדינות הגובלות במפרץ.

על פי ההערכות החדשות של המדענים בארצות הברית, 5 מיליון חביות נפט נשפכו לאוקיינוס במהלך 87 ימי הדליפה, כלומר 62 אלף חביות ביום בשיא האסון, הרבה מעל להערכות הראשונות של 1,000 חביות וסללו את הדרך לקנס שיא, שכן על פי חוק המים הנקיים יוטל על החברה קנס מינימלי של 1,100 דולר לחבית שיסתכם ב־5 מיליארד דולר, או הקנס המרבי, 4,300 דולר לחבית, שיעמוד בסופו של דבר על 21 מיליארד דולר בסך הכל. במקביל החברה הודיעה כי הקצתה קרן בגובה של 20 מיליארד דולר לתשלום תביעות מצד יחידות וחברות שנפגעו מהאסון.

בתוך כך הודיעה ענקית הנפט הבריטית בתחילת השבוע על מכירת נכסיה בקולומביה לחברת טליסמן הקנדית ולחברת הנפט הממשלתית של קולומביה, אקופטרול, תמורת 1.9 מיליארד דולר. החברה פועלת למכירת נכסים בשווי 30 מיליארד דולר כדי לכסות את תשלומי ניקוי הדליפה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות