אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חשש במשק החשמל: "העלאה רטרואקטיבית של תמלוגי הגז תייקר את החשמל" צילום: בלומברג

חשש במשק החשמל: "העלאה רטרואקטיבית של תמלוגי הגז תייקר את החשמל"

לטענת גורמים במשק החשמל, העלאה כזו של התמלוגים תייקר באופן מיידי את עלויות ההפקה מקידוח ים תטיס מול אשקלון, שסיפק 66% מתצרוכת הגז של חברת החשמל ב־2009. בעקבות זאת עלולה רשות החשמל לייקר את התעריף לצרכנים

05.08.2010, 06:53 | ליאור גוטמן

גורמים במשק החשמל מביעים חשש שלפיו העלאת תמלוגי הגז באופן רטרואקטיבי תעלה את תעריף החשמל שחל על צרכנים עסקיים ופרטיים בישראל. הסיבה: העלאה רטרואקטיבית של שיעור המיסוי והתמלוגים שנהוג כיום (12.5%) תייקר מיידית את עלויות ההפקה מהקידוח הישראלי היחיד שפעיל כיום, קידוח ים תטיס מול חופי אשקלון. קידוח זה, שמוחזק על ידי נובל אנרג'י וקבוצת דלק, סיפק ב־2009 כ־66% מתצרוכת הגז של חברת החשמל.

מבדיקת "כלכליסט" עולה שחוזי הגז של חברת החשמל מכילים סעיפים שונים שמגדירים שינויים רגולטוריים במחיר הגז, כך שכל שינוי שהמדינה שבשטחה נמצא מאגר הגז עושה, מושת אוטומטית על חברת החשמל ולא על ספק הגז. כך, אם מחיר הפקת הגז מים תטיס יעלה, חברת החשמל תבקש הכרה בעלויות התייקרות הדלקים באמצעות העלאת תעריף החשמל לצרכנים.

גורמים במשק החשמל מביאים כדוגמה לחשש את חוזה הגז הקיים עם חברת EMG: בספטמבר האחרון ביקשה ספקית הגז לשנות את תנאי החוזה בטענה שממשלת מצרים שינתה את חוקי המשחק, כך שעלות הפקת הגז הטבעי התייקרה. חברת החשמל נאלצה לפתוח את חוזה האספקה שלה מחדש, ובהודעה לבורסה שיצאה בספטמבר נאמר ש"EMG התעקשה על העלאת המחיר החוזי", ואף הבהירה לחברת החשמל ש"תתקשה לעמוד בהסכם ללא התיקון האמור". דירקטוריון חברת החשמל אישר את השינוי שהביא לעלייה בהתחייבותה של חברת החשמל מ־2.5 ל־2.8 מיליארד דולר. 

שינוי שיעור התמלוגים הנוכחי נידון בימים אלה במסגרת ועדת ששינסקי, שהקים שר האוצר יובל שטייניץ. באפריל האחרון הודיע שר האוצר על הקמת הוועדה לבחינת מדיניות המיסוי והתמלוגים של ישראל. הוועדה, שבה חברים בין השאר נציגי משרדי האוצר והתשתיות, היתה אמורה להגיש את מסקנותיה באוגוסט, אולם על רקע ביקורת ציבורית בדבר לוח זמנים צפוף מדי, היא תגיש את מסקנותיה בסוף אוקטובר. כפי שפורסם ב"כלכליסט", חלק מחברי הוועדה תומכים בהעלאת שיעור התמלוגים לרמה של עד 24%, וזאת בנוסף להחלת מס חברות דיפרנציאלי, במסגרתו חברות שעוסקות בתחום חיפושי הגז ישלמו יותר מס בהשוואה לחברות אחרות.

מרשות החשמל נמסר בתגובה ש"רשות החשמל מחויבת להכיר בעלויות הדלקים של חברת החשמל, ושינויים שמושתים עליה מקבלים ביטוי בתעריף החשמל". ממשרד האוצר נמסר כי הם אינם צופים שינוי במחיר החשמל, אם המיסוי ישונה רטרואקטיבית.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות