אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מיטב: "ממליצים להישאר במניית כיל בגלל החששות מבצורת ברוסיה" צילום: אוראל כהן

מיטב: "ממליצים להישאר במניית כיל בגלל החששות מבצורת ברוסיה"

החששות שרוסיה תפחית את יצוא החיטה תרמו אתמול לזינוקים במניות הדשנים בוול סטריט. מניית יצרנית האשלג הגדולה בעולם, פוטאש, עלתה אתמול ב-5%

05.08.2010, 09:33 | שהם לוי

מניות הדשנים זינקו בתום יום המסחר בוול סטריט אמש בחדות על רקע חששות מבצורת ברוסיה שתביא את המדינה להפחית את ייצוא החיטה שלה. מניות יצרנית האשלג הגדולה בעולם, פוטאש (סימול: POT) זינקו בכ-5% וגם מניותיה של מוזאיק (סימול: MOS) עלו ב-4.8%.

"התמשכות גל החום ברוסיה מגבירה את החששות שייצוא החיטה ממדינה חשובה זו ייפגע קשות", אומר היום גלעד אלפר, אנליסט במחלקת המחקר של מיטב כשהוא מתייחס למניית כיל.

"כתוצאה מכך, מחיר החיטה עלה אתמול בכ-5%. מחיר התירס, שהוא מוצר תחליפי לחיטה כמאכל בהמות, עלה בכ-3% וחוזי ספטמבר הגיעו ל-4 דולר לבושל. מחיר הסויה היה יציב. בהתאם, מחירי מניות הדשנים עלו בכ-5%. יש לציין כי גם ההשקעות הפיננסיות (ספקולטיביות) בחוזים על הגרעינים זינקו ׁלהן השלכה כמעט ישירה על מחירי האשלג (שהוא דשן כימי)", אמר אלפר.

"הצבענו לפני כמה ימים על המומנטום החיובי המסתמן במניות הדשנים ואנו ממשיכים להמליץ להישאר במניית כיל וליהנות מהאופוריה הגרעינית הזו, אך אנו מעריכים כי בטווח הבינוני לא חל שינוי מהותי בשוק", אומרים בבית ההשקעות.

"ההערכה האחרונה של משרד החקלאות האמריקאי שפורסמה באמצע יולי, יחס מלאי לשימוש של החיטה הוא כ-25%. ארגון המזון של האו"ם הוריד אתמול את תחזית ייצור החיטה בכ-25 מיליון טון חיטה. זה נשמע הרבה אבל בגלל מלאי החיטה הכבדים בארה"ב, המשמעות היא שיחס המלאים החדש יהיה גבוה למדי - 22%, וזאת לאחר גל החום החמור ביותר מזה 130 שנה (בהנחה שידעו למדוד טפמרטורה בדיוק מספיק לפני 130 שנה)", אומר אלפר.

גלעד אלפר מעדכן כי משרד החקלאות האמריקאי יפרסם תחזית חדשה ב-12 באוגוסט. "עד אז וכל עוד מזג האויר החם נמשך והשמועות על פגיעה אנושה ביבול החיטה מעלות את מחיר הגרעינים, המומנטום החיובי בכיל יימשך".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות