אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביקורת רשות ניירות ערך גילתה מעורבות של מנהלי נוסטרו בחשבונות מפצלים צילום: יוסי זליגר

ביקורת רשות ניירות ערך גילתה מעורבות של מנהלי נוסטרו בחשבונות מפצלים

מדובר בחשבונות באמצעותם מבצעים בתי השקעות רכישות מרוכזות של ניירות ערך עבור כמה קרנות או לקוחות. הרשות דורשת להסדיר את פעילות החשבונות

09.08.2010, 11:17 | גיל קליאן

ביקורת שערכה מחלקת ההשקעות ברשות ניירות ערך חשפה שורה של ליקויים באופן השימוש שעושים מנהלי קרנות בחשבונות מפצלים. כך הודיעה היום (ב') רשות ניירות ערך.

בין היתר, גילתה הביקורת העדר מדיניות ברורה של אופן השימוש בחשבונות המפצלים; העדר נוהל שיבטיח ניהול קרנות תוך מניעת הפליה ביניהן, מקום בו מנהל קרן החליט לוותר על שימוש בחשבון מפצל; ושימוש בחשבונות המפצלים מקום בו לא קיים יתרון מובהק כלשהו לביצוע פעולות בניירות ערך באמצעות חשבונות כאלה. על הממצאים הודיעה הרשות בחוזר ששיגרה היום למנהלי הקרנות ולנאמנים. כמו כן נמצאה מעורבות של נושאי משרה ושל מנהלי השקעות נוסטרו (השקעות עצמיות של בית ההשקעות) בחשבונות המפצלים.

באמצעות חשבון מפצל רוכש בית השקעות באמצעות רכישה אחת ניירות ערך עבור מספר קרנות או לקוחות. החשש בשימוש בחשבון מפצל הוא שבית ההשקעות יעדיף קרן אחת בעת חלוקת ניירות הערך שנרכשו, ויגלם עבורה הטבות ברכישה שלא יתקבלו אצל הלקוחות או הקרנות האחרות.

כעת מבקשת הרשות לקבוע נהלים אחידים לשימוש בחשבונות מפצלים, שיכללו נהלים מסודרים לאופן פעילותם של החשבונות. כמו כן ציינו ברשות כי על הדירקטוריונים בבתי ההשקעות לבחון "בקפידה האם יש להתיר למי שמעורב בניהול חשבונות נוסטרו של חברות הקשורות למנהל הקרן, להיות מעורב גם בניהול ההשקעות של הקרנות שבניהולו ואם כן – האם להתנות זאת במגבלות שיחולו על ניהול הנוסטרו ועל מודל התגמול על הפקת רווחים בחשבון הנוסטרו, כל זאת על מנת להימנע מניגודי עניינים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות