אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הכספים צפויה לאשר מחר ערבויות מדינה ליצרני חשמל פרטיים צילום: בלומברג

ועדת הכספים צפויה לאשר מחר ערבויות מדינה ליצרני חשמל פרטיים

הגופים שעשויים ליהנות מהערבות הן דוראד, דליה אנרגיה ושיכון ובינוי סביבה, שאמורים לייצר יחד עד אמצע העשור כאלפיים מגה וואט, כ-17% מכושר הייצור הנוכחי של חברת החשמל

09.08.2010, 21:59 | ליאור גוטמן

ועדת הכספים אמורה לאשר מחרתיים (ג') מתן ערבויות מדינה להקמת תחנות כוח פרטיות. מדובר בצעד שמקודם על ידי אגף החשב הכללי במשרד האוצר, שוקי אורן, במטרה לאפשר ליצרני החשמל הפרטיים לגייס את המימון הדרוש להקמת התחנות.

חברת OPC, בבעלות החברה לישראל, צפויה להיעדר מחר מהדיון למרות התנגדותה העקרונית למהלך. בימים האחרונים שלח בא כוחה של OPC עו"ד משה שחל מכתב לאורן בו הוא מסביר שמדובר בצעד שיוצר אפליה ביו היצרניות השונות, כיוון שכיוון שמרשתו אינה זכאית לקבלת הערבות האמורה. הסיבה: לטענת האוצר OPC, שזכתה ב-2004 במכרז להקמת תחנת כוח במישור רותם שבנגב, אינה אמורה ליהנות מהערבויות הנ"ל.

לדברי שחל, לאחרונה התקבלה חוות דעת של היועמ"ש בו נטען שהם זכאים להיעזר בעברות האמורה, אולם בפועל אין בה צורך כיוון שבבעלותה מקורות מימון עצמיים. שחל ביקש מאורן לנהגו שקיפות מלאה במהלך ולהחיל מפתח חלוקת כספים של שני מיליון שקל עבור כל מגה וואט שייוצר. חלוקה זו אמורה למנוע מתן ערכות בהיקף כספי גבוה רק לגורם בודד, כך שיצרני חשמל קטנים יותר יישארו ללא ערבות מדינה. תשובת האוצר להצעה טרם התקבלה.

מגבלת לווה בודד

על פי החשב הכללי, הערבות נועדה להתיר את סבך ה"לווה הבודד" אליו נקלעו בעלי התחנות – עפ"י חוק החשמל חברת החשמל מחויבת לרכוש את האנרגיה שתיוצר מה שהופך אותה אחראית בלתי רשמית לחובות היצרנים הפרטיים.

מאחר וחברת החשמל ויצרני החשמל הפרטיים משיגים את המימון מאותם הבנקים, נוצר מצב שגוף פיננסי ישא על גבו את הלוואות חברת החשמל ואת התחייבויותיה לרכוש חשמל מיצרן פרטי, ובמקביל יעניק מימון לגוף שאמור להקים את תחנת הכוח ולמכור לחברת החשמל את החשמל שייוצר.

ערבות מדינה לחוב אמורה לשחרר את הבנקים מנטילת התחייבות כספית כה גדולה. לפי הצעת האוצר, המדינה תעניק ערבויות לכלל היצרנים הפרטיים כאשר שלושה מיליארד שקל יופנו לאנרגיות מתחדשות והשאר לתחנות כוח שפועלות על גז טבעי. התנאים לקבלת הערבות הם ייצור חשמל בהספק מינימאלי של 100 מגה וואט כמו גם השגת המימון עד אפריל 2011. כשלושה מיליארד שקל.

הגופים שעשויים ליהנות מהערבות הן דוראד, דליה אנרגיה ושיכון ובינוי סביבה, שאמורים לייצר יחד עד אמצע העשור כאלפיים מגה וואט, כ-17% מכושר הייצור הנוכחי של חברת החשמל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות