אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": פייזר במו"מ לשיווק התרופה לגושה של פרוטליקס בברזיל

בלעדי ל"כלכליסט": פייזר במו"מ לשיווק התרופה לגושה של פרוטליקס בברזיל

ההסכם המתגבש עשוי להניב לפרוטליקס הכנסות של עד 15 מיליון דולר בשנה, אם פייזר תרשום מכירות של עד 50 מיליון דולר

10.08.2010, 08:55 | עומר ענבר

חברת התרופות הגדולה בעולם פייזר מקיימת מגעים לחתימה על הסכם לשיווק של תרופת הדגל לטיפול במחלת הגושה של חברת הביוטכנולוגיה הישראלית פרוטליקס מול רשויות הבריאות בברזיל.

על פי הערכות, ההסכם המתגבש לשיווק התרופה ULYPSO (או בשמה המדעי הקודם prGCD) עשוי להניב לפייזר הכנסות של עד 50 מיליון דולר בשנה, אם יגיע לכדי מימוש. עוד נודע שפייזר מנהלת מגעים עם רשויות הבריאות של עוד כמה מדינות באמריקה הלטינית לחתימה על הסכמים דומים. על פי הערכות, קיים סיכוי גדול שהרשויות בברזיל לא ימתינו לקבלת אישור של ה־FDA בארצות הברית בטרם יאשרו את שיווקה של התרופה בברזיל.

על פי "ברזיל ג'ורנל אוף מדיסין", ברזיל היא המדינה השלישית בעולם (10% מכלל החולים במחלה) מבחינת היקף החולים בגושה - 600–500 חולים - מיד אחרי ישראל (13%) (המחלה נפוצה בקרב יהודים אשכנזים). השוק האמריקאי הנו השוק הגדול ביותר עם 35% מהחולים. עד לאחרונה, לחברת הביוטכנולוגיה האמריקאית ג'נזיים, המשווקת את התרופה סרזיים לטיפול בגושה, היה מעמד של מונופול בברזיל. על פי הערכות, ג'נזיים מוכרת את הסרזיים בברזיל במחיר של יותר מ־100 אלף דולר לשנה לחולה - מה שמביא אותה למכירות בהיקף של כ־60 מיליון דולר בברזיל. הסרזיים, שנחשבת לאחת התרופות היקרות בעולם, נמכרת על ידי ג'נזיים בדרך כלל במחיר של 250-200 אלף דולר לשנה לחולה - ובהיקף כולל של כ־1.25 מיליארד דולר בשנה.

על פי ההסכם בין פרוטליקס ופייזר, הן יתחלקו בהכנסות במדינות שמחוץ לישראל כך שפייזר תיוותר עם 60% מההכנסות ופרוטליקס תקבל 40%. ההנחה הרווחת היא כי בשל כמה גורמים ובהם גמישות בעלות הייצור של פרוטליקס (שמייצרת את התרופה באמצעות הנדסה גנטית של תאי גזר), וכן הכניסה המאוחרת לשוק בברזיל, פרוטליקס צפויה למכור את ה־ULYPSO בהנחה של 30% בהשוואה למחיר של סרזיים. מכאן, שהשלמת העסקה בברזיל עשויה להניב לחברה הישראלית שבניהולו של ד"ר דוד אביעזר 15–10 מיליון דולר בשורה התחתונה.

עד מאי השנה היתה ג'נזיים מונופול בשוק הגושה העולמי, אז נכנסה לשוק הגושה האמריקאי חברת התרופות שייר עם המוצר VPRIV שאותו מכרה בהנחה של 15% לעומת הסרזיים. כיום חולשת שייר על יותר מ־20% מהשוק בארצות הברית שהניב לה 29 מיליון דולר במכירות ברבעון השני.

מחלת הגושה היא הנפוצה מבין מחלות הקשורות באחסון ליפידים והנה מחלה מטבולית תורשתית הנגרמת מחסר באנזים הגלוקוצרברוזידאז. כתוצאה מחסר זה, חומר שומני בשם גלוקוצרברוזי מצטבר באיברים כמו הטחול והכבד וגורם להגדלתם ופוגע בתפקודם. כל התרופות למחלה זו עוסקות במתן האנזים החסר באמצעות עירוי. ישנם כ־5,500 חולים במחלה בעולם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
פרוטליקס מתחילה לחמם מנועים.
כל התקופה האחרונה ראינו עליות במנייה אמנם תוך מחזורים נמוכים אך בהתמדה ועיקשות. אתמול חצתה סוף סוף את קו ההתנגדות של 7$. שורטיסטים מתחילים להתכסות ונראה שיש איסוף איטי. ידיעות כמו היום יתחילו להצטבר ומעגלי המשקיעים ימשיכו להתרחב. למי שלא בפנים או רוצה להגדיל זה הזמן. הכיוון צפונה ברור .
איש המרתון , שרון  |  10.08.10
3.
פרוטליקס עוד תרכש לפני אישור FDA
כל חברת תרופות גדולה מבינה שכדי לקבל את החשיפה לטכנולוגיה של פרוטליקס במחיר הגיוני ,עליה לרכוש אותה לפני 25/2/2011 מכיוון שאחרי שפרוטליקס תקבל את האישור מה FDA (והיא תקבל, ראו אישורים בצרפת, ברזיל ובקרוב עוד ארצות באירופה) מחיר החברה יהיה הרבה הרבה יותר יקר! כל המקדים הרי זה משובח.
משקיע ידוע , ת"א  |  10.08.10
לכל התגובות