אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כצפוי: ועדת הכספים אישרה ערבויות מדינה של 7 מיליארד שקל ליצרני חשמל פרטיים באדיבות חברת סולאר פאוור

כצפוי: ועדת הכספים אישרה ערבויות מדינה של 7 מיליארד שקל ליצרני חשמל פרטיים

הערבויות יחולקו בין יצרני חשמל מאנרגיות מתחדשות לבין יצרנים שמקימים תחנות כוח על בסיס גז טבעי

10.08.2010, 14:49 | ליאור גוטמן

ועדת הכספים אישרה היום (ג') הענקת ערבויות מדינה ליצרני חשמל פרטיים. הערבויות יחולקו עבור יצרני חשמל מאנרגיות מתחדשות בהיקף של כשלושה מיליארד שקל, ועבור יצרני חשמל שמקימים תחנות כוח שיעבדו על בסיס גז טבעי בהיקף של ארבעה מיליארד שקל. ההצעה אושרה פה אחד. "יש לנו עניין גדול מאד שיצרני חשמל פרטיים ייכנסו לשוק. יש מספר יזמים שיכולים להקים תחנות כוח פרטיות", אמר החשב הכללי שוקי אורן שהוביל את המהלך.

הסיבה להענקת הערבויות היא מגבלת ה"לווה הבודד" אליו נקלעו בעלי התחנות. על פי חוק החשמל, חברת החשמל מחויבת לרכוש את האנרגיה שתיוצר - מה שהופך אותה אחראית בלתי רשמית לחובות היצרנים הפרטיים. מאחר שחברת החשמל ויצרני החשמל הפרטיים משיגים את המימון מאותם הבנקים, נוצר מצב שגוף פיננסי ישא על גבו את הלוואות חברת החשמל ואת התחייבויותיה לרכוש חשמל מיצרן פרטי, ובמקביל יעניק מימון לגוף שאמור להקים את תחנת הכוח ולמכור לחברת החשמל את החשמל שייוצר. ערבות מדינה לחוב אמורה לשחרר את הבנקים מנטילת התחייבות כספית כה גדולה.

על פי התקנות, חברות שמקימות תחנות כוח בהספק מינימאלי של 100 מגה וואט יוכלו לקבל ערבות מדינה ובלבד שיציגו מתווה פיננסי למימון הפרויקט עד אפריל 2011.

היועמ"ש: כולם זכאים לקבל ערבות

בדיון הקודם שהתקיים בוועדה מתח עו"ד משה שחל ביקורת על כוונת המדינה. שחל ייצג את חברת OPC שמקימה תחנת כוח במישור רותם שבנגב, שלטענת החשב הכללי אינה זכאית לקבלת הערבות האמורה כיוון שהיא זכתה בהקמת תחנת הכוח במכרז עוד ב-2004. כפי שפורסם ב"כלכליסט", המשנה ליועמ"ש אבי ליכט טען שכל הגופים זכאים ליהנות מהערבות ולכן אין מניעה להכליל את OPC בהסדר החדש. "בנושא החברה שכבר זכתה במכרז הייתה התלבטות, ובסוף החלטנו שאין מניעה משפטית בנושא זה", אמר.

בעבר נשמעה ביקורת כאילו הענקת הערבות נתפרה למידותיה של חברה אחת – דוראד – שמקימה תחנת כוח פרטית באשקלון. הסיבה: המדינה ביקשה להעניק ערבות לחברות שישיגו מתווה פיננסי להקמת הפרויקט, ודוראד היא החברה הקרובה ביותר להשגתו, כך שהיא תהנה מערבות קודם לאחרות. בהתייחסו לטענה זו אמר ליכט שהוא ביקש "לקבל את הגופים שיכולים ליהנות מההטבה, ואכן קיבלנו רשימה. החשב הכללי אומר שהמכרז לא נועד למען חברה אחת ואנו מקבלים זאת", פסק. בתום הדיון בנושא אישרו חברי וועדת הכספים פה אחד את בקשת החשב הכללי.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות