אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מאבק התמלוגים: המערכת הפוליטית נותנת גז צילום: אלבטרוס

מאבק התמלוגים: המערכת הפוליטית נותנת גז

גובה תמלוגי הגז הפך באחת למאבק פוליטי רווי יצרים. בעוד שבימין מאשימים כי העלאת התמלוגים היא התגייסות "למען הגז הערבי", טוענים בשמאל: "בעלי ההון מתעשרים על חשבוננו". ומי מממן בפועל את הקמפיינים?

15.08.2010, 06:59 | רויטל חובל

דבר היועץ "אי אפשר להעלות את התמלוגים? עובדים עליכם" משה שחל: "אם יזם מצא גז בסכום אדיר, המדינה יכולה להגיד לו 'אנחנו שותפים'" ליאור גוטמן ונעמה סיקולר, 30 תגובותלכתבה המלאה

זירת המאבק על תמלוגי הגז מתרחבת גם לזירה הפוליטית בדמות קמפיינים תקשורתיים משני צדי המתרס. מן העבר האחד תא הסטודנטים הימני באוניברסיטת בר־אילן - הפורום למען ארץ ישראל - הטוען במודעות בעיתונים כי עצם בחינת התמלוגים מהווה העדפה לגז המצרי, והם מכנים אותה "העדפה אנטי־ציונית". ומנגד ארגון השמאל - הקרן החדשה לישראל - שיצא ביום שישי האחרון בקמפיין תגובה בו הוא "מודה" בלקיחת חלק במאבק להעלאת תמלוגי הגז "כדי לדאוג לרווחה ולחינוך ילדינו ולא לסכומים הדמיוניים שיזרמו לכיסם של בעלי ההון".

גם הסטודנטים עם מלכיאור

 

אנשי הפורום למען ארץ ישראל נכנסו לפעולה לאחר שקבוצה של 20 ארגוני חברה וסביבה ובראשם ארגון שתי"ל (הזרוע הביצועית של הקרן החדשה) שלחה ב-21 ביולי מכתב לוועדת ששינסקי, הבוחנת את סוגיית תמלוגי הגז, בו הם מביעים תמיכה בהקמת הוועדה שכן לשיטתם גובה תמלוגי הגז נמוך מדי. הפורום פרסם מודעות בהן "אזהרה: הקרן החדשה לוחמת למען הגז הערבי". בנוסף, טוען הפורום לניגוד עניינים לכאורה, לאחר שהתגלה כי אשתו של יו"ר ועדת ששינסקי, רות ששינסקי, חברה במועצת הקרן החדשה לישראל התומכת בהעלאת התמלוגים. חזית נוספת בה נאבקים אנשי הימין היא העמותה החדשה - פורום פעולה אזרחית - שהקים הח"כ לשעבר, הרב מיכאל מלכיאור, איש תנועת מימד, התומך גם הוא בהעלאת התמלוגים. בסוף השבוע הצטרפה התאחדות הסטודנטים הארצית למאבקה של העמותה.

במודעות פורום הימין נטען כי "העמותה של מלכיאור פועלת למען הגז הערבי". מלכיאור מצידו אינו מרגיש מאוים לדבריו ואומר כי "הפורום מנסה להפוך את המאבק לפוליטי, אך אני לא מתכוון לצאת בקמפיין נגדי. היה לי ברור כשהקמנו את הפורום לפעולה אזרחית שתגיע גם מסכת השמצות. אך אני מוכרח להגיד שלא דמיינתי גם בדמיון הכי פרוע שלי שייקחו את הזווית של 'שמאל קיצוני למען הגז הערבי'. אני מבין את החוכמה מצד היחצ"נים לנקוט בקו הזה. כנראה שיש להם הרבה מאוד כסף. ברור לי גם מאיפה זה בא. הם מנסים להציג אותי כאילו אני המריונטה של הקרן החדשה וששינסקי אוהב ערבים כי הוא היה פעם חבר תנועת שלום עכשיו. הם שוכחים שההחלטה המקורית של הממשלה לבחון את תמלוגי הגז היתה עוד בימי ממשלת שרון בשנת 2001".

מיכאל מלכיאור. "היה ברור לנו שההשמצות יגיעו", צילום: יולי שוורץ מיכאל מלכיאור. "היה ברור לנו שההשמצות יגיעו" | צילום: יולי שוורץ מיכאל מלכיאור. "היה ברור לנו שההשמצות יגיעו", צילום: יולי שוורץ

 

הכיס העמוק של הקמפיין

 

מי שמנהל את הקמפיין של הפורום למען ארץ ישראל הוא משה קלוגהפט, יועץ התקשורת של ח"כ רונית תירוש (קדימה). קלוגהפט הוא גם דובר התנועה "אם תרצו", שבתחילת השנה ניהל מאבק אחר נגד הקרן החדשה. אם תרצו האשימה את הקרן ונשיאתה, נעמי חזן, בתמיכה בארגונים שסיפקו חומרים מרשיעים לדו"ח גולדסטון. בצד הקמפיין הנרחב שכולל מודעות בעיתונים, שלטי חוצות ובאנרים באינטרנט, ערך הפורום למען ארץ ישראל הפגנה בשבוע שעבר מול ביתו של פרופ' איתן ששינסקי בה קראו לו להתפטר, והודיעו כי בכוונתם להגיש עתירה לבג"ץ בנושא ניגוד העניינים לכאורה.

המרוויחים הסמויים לתפנית הזאת תשובה לא ציפה יצחק תשובה חשב שהעלאת התמלוגים תעבור מעליו, אבל למגרש המשחקים הפוליטי חוקים משלו עידן גרינבאוםלכתבה המלאה

בתשובה לשאלות "כלכליסט" בדבר מקורות המימון של הפורום והיקף הקמפיין המתוכנן, הסבירו במטה המאבק, כי "הפורום שהתחיל את המאבק אינו עמותה רשומה. את הקמפיין מממנים יהודים המעוניינים לחשוף את פרצופה של הקרן החדשה לישראל ואינם מעוניינים להזדהות". באותה נשימה המליצו לבדוק מי מממן את העמותה של מלכיאור. בתגובה לפניית "כלכליסט" ענה מלכיאור כי העמותה שהקים "ממומנת מהחסכונות של החברים בה ולא על יד אף גורם אינטרסנטי".

לא מפנים את האש לאוצר

 

לשאלת "כלכליסט", מדוע המאבק מתמקד דווקא בקרן החדשה ולא במשרד האוצר שיזם את הקמת ועדת ששינסקי, ענו בפורום: "הקרן החדשה חשובה לנו יותר מבחינת השיח התקשורתי מאשר משרד האוצר עצמו. הקרן הינה הגוף המניע מאחורי הקלעים את כל המהלכים המשמעותיים בישראל באיצטלה חברתית. גם הפעם חשפנו את הקשר של הקרן החדשה הן בניגוד העניינים בוועדת ששינסקי והן בקשר בין העמותה שהקים מלכיאור ואנשיו הקשורים בצורה כזאת או אחרת לקרן החדשה". עוד הוסיפו, כי "המאבק נגד ועדת ששינסקי נובע מתוך ניגוד העניינים שלא מאפשר לו להיות אובייקטיבי כראש הוועדה, בשל מעורבות אשתו בקרן החדשה. לו היה עומד בראש הוועדה אדם אחר, ייתכן שלא היה מתנהל מאבק באופן הנוכחי, אך זוהי שאלה היפותטית כרגע".

העמדה המובאת בקמפיין של הפורום עולה בקנה אחד עם טענות קבוצת דלק שבשליטת איש העסקים יצחק תשובה, אשר עוסקת בקידוחי גז בימים אלו בשיתוף חברת הגז נובל אנרג'י. בשבועיים האחרונים נוקטות חברות הגז בקו תקשורתי ברור לפיו אין להעלות את תמלוגי הגז, שכן אז תינתן העדפה ברורה לספקי הגז המצרי (חברת EMG – ר"ח) שממילא זוכים להטבות מס, לטענתם. בפורום אימצו את טענות חברות הגז והם מפנים לסעיף במחקר הכנסת בו נכתב: "העלאת תמלוגים על הפקה מקומית של גז טבעי עשויה להקטין את הכדאיות הכלכלית של היצרנים המקומיים הקיימים והעתידיים בתחרות מול ספקים זרים".

באשר לחזית האחידה עם חברות הגז, אומרים בפורום כי "מטה המאבק פועל באופן עצמאי ואינו קשור לחברות הגז השונות", אך הסירוב לחשוף את מקורות המימון של המטה נותר על כנו. כשם שהקמפיין הימני משרת את האינטרס של קבוצת דלק, הקמפיין להעלאת התמלוגים של הקרן החדשה ומלכיאור משרת את האינטרסים של חברת הגז המצרי EMG, בו שותף איש העסקים יוסי מימן. ברור הוא כי כל עיכוב בחיבור הגז מקידוח תמר למערכת ההולכה מהווה יתרון ל־EMG. ולראייה EMG הגדילה מתחילת חודש יולי את כמות הגז שהיא מעבירה לחברת החשמל ביותר מ־40%, זאת בהתאם לבקשת רשות החשמל. זאת, על אף טענתו של מנהל רשות הגז הטבעי שוקי שטרן, כי המדינה לא מתכוונת להגדיל את רכישות הגז המצרי.

מקבוצת דלק נמסר כי "הקמפיין כפי שמעיד על עצמו נערך על ידי ארגונים חוץ פרלמנטרים ולא על ידי שותפויות גז. יחד עם זאת, חלק מהסוגיות שמועלות בו הן סוגיות כבדות משקל המחייבות בדיקה והתייחסות של הגורמים הבכירים הנוגעים בדבר". בקבוצת מרחב, השותפה הישראלית בחברת EMG, סירבו להגיב לידיעה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
נרקוד
לא מבין מהיכן מגעים כל קבוצות האלה ,כולם יפי נפש רוצים תגמולים מהגז למה לא נילחמתם הטוטו ,לוטו ,וכול' אנשים שם מרווחים סכמי עתק כמשכורת תורמים מדי פעם . הרי ברור שעים יגדלו את התגמולים ,אנחנו האזרח הקטן לא נרגיש שהוא לטובת ילדינו הוא יטוס לרווחת הביזבוזים של המדינה . הרי שגם היום הם משלמים מיסים גבוהים ואת הכסף הזה אנו לא רואים
טקסי דרייבר  |  15.08.10