אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
באן בפקיסטן: "מעולם לא ראיתי אסון טבע כזה" צילום: אי פי

באן בפקיסטן: "מעולם לא ראיתי אסון טבע כזה"

מומחים מעריכים כי הפגיעה הקשה בחקלאות ובתשתיות תמנע מהממשלה לעמוד ביעדי הצמיחה ולצמצם את הגירעון, וזאת במדינה שבה כרבע מהאזרחים מרוויחים פחות מדולר אחד ביום

15.08.2010, 23:36 | בלומברג

מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, אמר הערב (יום א') כי השטפונות בפקיסטן הן אסון הטבע החמור ביותר שראה בחייו, וקרא לקהילה הבינלאומית להגביר את הסיוע ההומניטארי ואת הסיוע הכספי למדינה שכ-20 מיליון מתושביה נפגעו. לדבריו, רק 20% מתוך 460 מיליון דולר שביקש האו"ם לסיוע מיידי - כבר הועברו.

השיטפונות הפוקדים את פקיסטן בשבועות האחרונים, ונחשבים לקטלניים ביותר בתולדותיה, עלולים להאיץ את האינפלציה במדינה ולעכב את הממשלה בצמצום הגירעון שלה, וכל זאת בכלכלה הנסמכת על סיוע בינלאומי וסובלת פגיעה קשה מטרור מקומי.

מוסטפה פאשה, אנליסט מקרן ההשקעות BMA בקראצ'י, העריך כי בעקבות השיטפונות צפויה הממשלה שלא לעמוד בתחזית צמיחה שנתית של 4.5% שהציבה לעצמה וכי הגירעון הממשלתי שלה יהיה גדול ב־2% מיעד של 4% מתוך התמ"ג שנקבע ל־2010.

השיטפונות, שהחלו בחודש שעבר והפכו עד כה 14 מיליון מתושבי המדינה למחוסרי בית, פגעו פגיעה קשה ביבולי הכותנה, האורז והסוכר, מה שעלול להקפיץ את המחירים של סחורות אלה ולעכב התאוששות עתידית. כמו כן, ראש ממשלת פקיסטן, סעיד יוסוף רזה ג'ילאני, הודיע כי יעביר השקעות חוץ מענפי החקלאות והתעשייה לטובת סיוע הומניטרי לנפגעי השיטפונות. ענף החקלאות בפקיסטן מפרנס 60% מכוח העבודה במדינה ומהווה רבע מהתמ"ג השנתי שלה, העומד על כ־167 מיליארד דולר בשנה.

פאשה הזהיר כי "הנזק לתשתיות יפגע בייצור התעשייתי והשיטפונות יהרסו יבולים". להערכתו, "בחודשים הקרובים תואץ האינפלציה, ובתנאים הנוכחיים יהיה קשה מאוד לשמור על משמעת פיסקאלית במדינה".

אזהרות מסוג זה התבטאו היטב בביצועי הבורסה ושוק ההון במדינה בחודש האחרון. לפי בדיקה שערכה סוכנות בלומברג, ירד מדד בורסת קראצ'י ב־5% בחודש האחרון, ומחזור המסחר בה הצטמצם ל־2.68 מיליון רופי (כ־31 מיליון דולר) נכון ל־12 באוגוסט, וזאת לעומת 4.98 מיליון רופי בשבעת החודשים הראשונים של השנה. בשילוב האינפלציה הגואה, נראה כי נתונים אלה מהווים סיכון של ממש במדינה שבה רבע מהאוכלוסייה מתקיימת מפחות מדולר אחד ביום.

נשיא הבנק העולמי רוברט זואליק העריך כי השיטפונות חיסלו יבולים בשווי מיליארד דולר, בעוד שהערכות משקיעים מפקיסטן אמדו את הנזקים ב־2.9 מיליארד דולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות