אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכתב ששיגר המפקח על הביטוח חושף: בתי השקעות מציעים ליועצים הטבות בדמי ניהול צילום: מיכאל קרמר

מכתב ששיגר המפקח על הביטוח חושף: בתי השקעות מציעים ליועצים הטבות בדמי ניהול

לי דגן, משנה לממונה שיגרה שלשום מכתב מאייים לגופים המוסדיים וליועצים בבנק האוסר על קבלת טובות הנאה בקשר עם ייעוץ פנסיוני

16.08.2010, 13:08 | רחלי בינדמן

המפקח על שוק ההון, הביטוח והחיסכון עודד שריג מיישר קו עם עמיתו, יו"ר רשות ני"ע זוהר גושן  ומשגר מכתב הבהרה חריף למנהלי הגופים המוסדיים ולמנהלי הבנקים בסוגיית מתן ההטבות ליועצי הבנקים.

המכתב שנשלח שלשום לבנקים ולבתי ההשקעות חושף כי בפיקוח עדים לאחרונה למקרים בהם גופים מוסדיים מציעים לכלל עובדי בנק מסויים או ליועצים פנסיונים בבנק הטבות שונות, כדוגמת מתן דמי ניהול נמוכים באופן משמעותי ביחס לתנאים הנהוגים בשוק. "מתן הטבות כאמור מעלה חשש ממשי להטיית המלצתו של היועץ הפנסיוני ולפגיעה באובייקטיביות שלו ובכך לפגיעה לכאורה בלקוח", כך לפי המכתב, עליו חתומה המשנה לממונה, לי דגן.

המכתב מדגיש כי לפי חוק הפיקוח על שירותים פיננסים יועץ פנסיוני לא יקבל טובות הנאה בקשר עם הייעוץ הפנסיוני וזאת כדי למנוע מצב של קשרי גומלין בין היועץ לבין יצרן המוצר הפנסיוני שלגביו הוא מייעץ כדי להבטיח מתן ייעוץ אובייקטיבי וחף מניגודי עניינים.

האגף מבהיר כי חל איסור על גוף מוסדי לתת טובות הנאה מלבד עמלת הפצה ליועץ הפנסיוני "לרבות לגורם אשר לו השפעה על מערך הייעוץ הפנסיוני של הבנק. מתן הטבה כאמור אסור בין אם ההטבה אינה מותנת בפעילות מסויימת של מקבל ההטבה (לדוגמא: הטבה אחידה בגובה דמי הניהול) וקל וחומר - אם היא מותנת בפעילות או בתוצאה מסויימת בצד מקבל ההטבה (לדוגמה: הצטיינות בשיווק)".

למרות זאת בפיקוח מאשרים לגופים המוסדיים לתת הטבה דומה להטבות הניתנות על ידי אותם גופים לכלל העובדים המועסקים בגוף בו מועסק היועץ הפנסיוני, או הטבה דומה להטבות הניתנות על ידי הגוף המוסדי לגופים אחרים עם מאפייני שוק דומים. משמעות הדבר שבית השקעות מסויים רשאי לתת הטבה לעובדי בנק מסויים בדמי ניהול בקופות הגמל ובלבד - שכל העובדים יקבלו את אותה הטבה.

הפיקוח מתייחס, בדומה לשאלון שהוציאה באחרונה רשות ני"ע לסוגיית הכנסים המקצועיים. בשל מורכבותם של המוצרים הפנסיונים, והחשיבות בקיום הסברה והדרכה לגביהם על ידי הגופים המוסדיים מבהירים בפיקוח כי השתתפות של יועץ פנסיוני, בפעילות אשר עומדת בכללים מסויימים, אינה בבחינת מעבר על החוק, ולפיכך מותרת.

המהומה הגדולה יועצי ההשקעות בבנקים נבהלו מחקירת רשות ני"ע בבתי ההשקעות התקבלו פניות מיועצים, שביקשו למחוק את שמם מרשימות משתתפי כנסים שנערכו במסעדות יוקרה כנגד הכללים רחלי בינדמן, תגובה אחתלכתבה המלאה

מדובר בכנס מקצועי המאורגן על ידי הגוף המוסדי ובלבד שאותו גוף אינו נושא בעלויות הנסיעה, הטיסה או הלינה וכי הכנס אינו כולל הטבות נוספות מעבר לערך המקצועי ובו יוגש כיבוד ההולם את האירוע בלבד. עוד מאפשר הפיקוח ליועץ לקבל מגוף מוסדי חומר שיווקי או מוצר פרסומי בעל ערך סמלי.

כזכור לפני כשבוע  נדרשו בתי ההשקעות להשיב לשאלון ששיגרה אליהם רשות ני"ע שכלל מידעים בדבר כנסים שערכו בתי ההשקעות בין חודשי מאי –יולי בהם נערך המונדיאל. זאת לאחר שלידי הרשות הגיע מידע לפיו בתי השקעות מסויימים הזמינו יועצים לקחת חלק בכנסים שכללו ארוחות במסעדות יוקרה והקרנות של משחקי מונדיאל. הרשות צפויה להטיל על היועצים שלקחו חלק באירועים אלו קנס של כ-3000 שקל על כל אירוע ועל כן מספר יועצים אף פנו לבתי ההשקעות וביקשו למחוק אותם מהרשימות ששיגרו לרשות באשר לאותם כנסים.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות