אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחירי הכותנה בדרך לשיא של 15 שנה: "הצריכה העולמית מתפוצצת" צילום: בלומברג

מחירי הכותנה בדרך לשיא של 15 שנה: "הצריכה העולמית מתפוצצת"

אנליסטים בארה"ב צופים כי עד הקציר באוקטובר הקרוב יטפס מחיר הכותנה ב־13%. בינתיים, מחירי החיטה מקפיצים את מחירי הבשר

16.08.2010, 20:43 | סוכנויות הידיעות

מחירי הכותנה עשויים לטפס לרמתם הגבוהה ביותר מאז 1995, בעקבות ביקושים הולכים וגוברים בשווקים המתעוררים לשורה של סחורות, החל בחולצות וכלה בסדינים, עובדה שאילצה את יצרני הטקסטיל לחדש את המלאים, הנמצאים בשפל של 13 שנים.

המכירות של יצוא הכותנה מארצות הברית, היצאנית הגדולה ביותר בעולם של סחורה זו, רשמו את התחלת השנה הטובה ביותר שלהן מאז 1993, לנוכח עלייה של 24% בביקוש לביגוד בסין, הצרכנית הגדולה בעולם - כך עולה מנתונים שפרסם הממשל. על פי הערכות אנליסטים, עד הקציר הקרוב באוקטובר עשוי מחיר הכותנה להתחזק ב־13%, ל־94.9 סנט לחצי ק"ג, שיא של 15 שנה.

"הצריכה העולמית מתפוצצת", מסביר רון לאוסון, מנהל חברת ייעוץ לסחורות בקליפורניה. לדבריו, "אנחנו לא מצליחים להשיג מספיק כותנה שתעמוד בצמיחת הביקוש". על פי הערכות משרד החקלאות האמריקאי, ייצור הכותנה לא יצליח לעמוד בביקוש זו השנה החמישית ברציפות. כתוצאה מכך נשחק המלאי לאחר שהסוחרים סירבו להרחיב אותו בשנתיים האחרונות.

התוצאה היא עלייה במחירי הביגוד. "מופעל עלינו לחץ רב", אמר לסוכנות בלומברג ג'ון אנדרסון, מנכ"ל יצרנית הג'ינסים האמריקאית ליווי'ס. לדבריו, החברה כבר החלה להעלות מחירים על תוצרתה במחצית השנייה של 2010.

עתודות הכותנה בארה"ב הסתכמו ב־3.1 מיליון אריזות בסוף שנת השיווק ב־31 ביולי, הרמה הנמוכה ביותר מאז 1996. לעומת זאת, הביקוש העולמי ככל הנראה יצמח השנה ב־2.7% ל־120.87 מיליון אריזות, בעקבות עלייה של 14% ביבוא בסין וזינוק של 53% בפקיסטן.

בתוך כך, משבר החיטה העולמי גרם לעלייה במחירי הבשר, לאחר שהאכלת הבהמות הפכה לכמעט יותר יקרה ממחיר המכירה של בשרן. החיטה זינקה ב־45% השנה, לאחר שרוסיה סבלה מיבולים כושלים ומאיסור על יצוא בעקבות שורת שריפות הענק שכילו שטחים חקלאיים עצומים. עליות המחירים כבר נרשמות בשוק הבשר האמריקאי, והמומחים צופים בו המשך במחסור ועליות מחירים נוספות. לפי דיווח של "הדיילי טלגרף", מחירי בשר החזיר הקפוא והטרי בארה"ב כבר הגיעו החודש לשיא כל הזמנים. כמו כן, המחיר המבוקש על החוזים העתידיים על בקר עלה ביותר מ־12%.

"עליות מחירי הדגנים יובילו לעליות מחירים של מוצרי הבשר, כיוון שמזון לבעלי חיים מהווה יותר מ־60% מסך העלויות הקשורות בבשר", אמרו אנליסטים מקומרצבנק ל"דיילי טלגרף". לדבריהם, "עלייה נוספת במחירי הבשר עשויה להיות בלתי נמנעת אם מוצרי החקלאות 'ידביקו' זה את זה, כפי שהיה בין 2006 ל־2008".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות