אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קחו אוויר: צלילות לספינות טרופות

קחו אוויר: צלילות לספינות טרופות

ספינה שטבעה לא בהכרח סיימה את דרכה - היא יכולה להפוך לאתר צלילה מבוקש, כמו ספינת המשא לחופי קפריסין, או נושאת המטוסים האמריקאית שהוטבעה בפלורידה כדי לשמש שונית

19.08.2010, 14:25 | קרן צור

ספינות ששקעו למצולות זוכות לעתים לחיים חדשים כאתרי צלילה. כלכליסט צולל בעקבות חמש ספינות טבועות מפורסמות, שמנציחות סיפורים היסטוריים בדממה.

קפריסין: זנוביה

ספינת המשא הענקית זנוביה (Zenobia, 178 מטרים, 10,000 טונות) היא חלומו של כל צוללן. זו אחת מהספינות הטבועות המפורסמות בעולם, שירדה למצולות ב־1980 במרחק 10 דקות הפלגה מנמל לרנקה, כשעל סיפונה כלי רכב כבדים. יש סברות שטבעה בגלל תקלה טכנית במחשביה, אך יש הטוענים כי ידו הארוכה של המוסד הישראלי טיפלה בה, שכן היתה בדרכה לסוריה, ובעצם הובילה כלי נשק ואולי אפילו אורניום. היא מבטיחה חוויית צלילה מרשימה, במיוחד לאחר שהותר להיכנס לחדרים ולאזורים מסוימים בה. קהל היעד: צוללנים בכל הרמות. קרקעית הספינה נמצאת בעומק 45 מ', וחלקה העליון בכ־16 מ'. מה רואים: המים הצלולים מאפשרים ראות טובה של מגוון דגים ובעלי חיים ימיים: דגי סרגוס ודקר, תולעים רב־זיפיות ועוד, אך האטרקציה המרכזית היא הספינה, שהכל הושאר בה כביום הטביעה - כולל אוזניות המכונאים שתלויות במקומן, כוס קפה שמישהו לגם בחדר הניווט ו־108 המשאיות מסוג וולוו, מרצדס, סקניה ועוד. פרטים: רשימת מועדוני הצלילה באזור מופיעה באתר www.cyprus.com. מועדון "מעבר לים" הישראלי מציע חבילה הכוללת לינה וצלילות במועדון Alpha Divers בלרנקה. מחיר: מ־120 יורו ל־2 לילות במלון 4 כוכבים, על בסיס לינה וארוחת בוקר, ו־2 צלילות בזנוביה. diveoverseas.com.

קפריסין, זנוביה. מ-120 יורו ל-2 לילות במלון 4 כוכבים ו-2 צלילות קפריסין, זנוביה. מ-120 יורו ל-2 לילות במלון 4 כוכבים ו-2 צלילות קפריסין, זנוביה. מ-120 יורו ל-2 לילות במלון 4 כוכבים ו-2 צלילות

קרואטיה: S-57

ב־19 באוקטובר 1944 הגיעה לחופי קרואטיה ספינת מלחמה גרמנית, מצוידת בשני משגרי טרופדו ושני תותחי 20 מ"מ, ועליה צוות של 17 לוחמים המוכנים לקרב. שלוש ספינות בריטיות נשלחו לעצור את האיום, ופתחו באש כבדה. הספינה שקעה במהירות, שניים מלוחמיה נהרגו מיד, והנותרים נשבו בידי הכוחות הבריטיים. גוף הספינה נשרף כליל, אולם שלד המתכת המרשים השתמר בשלמותו, וכיום נחשב לאתר צלילה מבוקש - במרחק 30 דקות הפלגה מחופי קרואטיה. קהל היעד: צוללנים מתקדמים. חרטום הספינה שקוע בעומק 20 מ', וחלקה התחתון בעומק 39 מ'. מה רואים: המים הצלולים מאפשרים להתרשם מחלק מחימושה של ה־S-57 שהשתמר על הסיפון, וגם ליהנות מהאלמוגים, התמנונים והדגים בסביבה. פרטים: מכיוון שהאתר מוגן, הצלילה נעשית דרך Diving Center S-57 (מועדון צלילה מוסמך) ובליווי מדריך. מחיר: 35 יורו לצלילה, 18 יורו להשכרת ציוד. www.freaky-diving.com.

ירדן: סידר פרייד

ב־1982 פרצה שריפה בספינת המשא הלבנונית סידר פרייד (Cedar Pride), שעגנה בנמל עקבה. שני אנשי צוות מצאו את מותם בשריפה שפרצה בחדר המנוע והתפשטה לחדרי המגורים, ולאחר האסון היא הוצאה מכלל שימוש. כעבור שלוש שנים הוחלט להטביע אותה מול חופיה הדרומיים של עקבה ולהופכה לשונית מלאכותית. מכיוון שהוטבעה במרחק 150 מטר מהחוף, היא נחשבת לאתר צלילה נוח וידידותי במיוחד. קהל היעד: צוללנים בכל הרמות. מתחילים יכולים לצלול לחלקה העליון של הספינה (הדופן הימנית), ששקועה בעומק 10 מ' בלבד. צוללנים מנוסים יכולים להמשיך לדופן השמאלית בעומק 28 מ'. מה רואים: את חדר המנועים שבו פרצה השריפה, את המדחף, שכבר מכוסה באלמוגים רכים וצבעוניים, ובחדרים הגדולים שבבטן הספינה אפשר לפגוש צבי ים. פרטים: במועדון הצלילה האילתי דיפ סיאם מציעים יום צלילה בעקבה (2 צלילות) וספארי צלילות (2–3 ימים) בירדן. מחיר: מ־410 שקל ליום צלילה. www.deepdivers.co.il.

ירדן, סידר פרייד. מ-410 שקל ליום ירדן, סידר פרייד. מ-410 שקל ליום ירדן, סידר פרייד. מ-410 שקל ליום

 

אוסטרליה: יונגלה

יונגלה (Yongala) היא ספינת נוסעים גדולה שטבעה ב־1911 מול חופיה המזרחיים של אוסטרליה, לאחר שנקלעה לסופת ציקלון. כמעט 100 שנים מאוחר יותר היא נחשבת לאחד מאתרי הצלילה הטובים בעולם, שממוקם במרחק 30 דקות הפלגה מהעיר טאונסוויל. אפשר להגיע לגיחה יומית קצרה של שתי צלילות, או לצאת להפלגה בת שלושה לילות שבמהלכה צוללים גם באתרים נוספים בשונית האלמוגים הגדולה. קהל היעד: הזרמים החזקים באזור הופכים את הצלילה למתאגרת, ולכן היא מתאימה לצוללנים מנוסים שמאחוריהם כבר 50–40 צלילות לפחות. מה רואים: מאחר ש־121 אנשי הצוות והנוסעים שהיו על סיפון היונגלה מצאו את מותם, אסרו הרשויות כניסת צוללנים לספינה הטרופה. למרות ההגבלות, חוויית הצלילה אליה נחשבת מרשימה במיוחד, ומאפשרת הצצה לחלקים בספינה שהשתמרו היטב, כמו חדר המנועים וההגה. כיום הספינה מכוסה באלמוגים צבעוניים ובסביבתה יש להקות דגים גדולות, דקרים, ברקודות, כרישים, צבי ים, מחבטנים ועוד. פרטים: מ־200 דולר ליום צלילה, 720 דולר להפלגה בת שלושה ימים. www.adrenalindive.com.

ארה"ב: אוריסקני

אוריסקני (Oriskany) היא נושאת מטוסים אמריקאית שיצאה משימוש, ובמאי 2006 טובעה במכוון במפרץ מקסיקו, במרחק 35 ק"מ מחופי העיר פנסקולה (Pensacola) שבצפון פלורידה. חיל הים האמריקאי השתמש בחומר נפץ כדי להטביע את הספינה, שברזומה שלה שירות מפואר במלחמות קוריאה ווייטנאם, בפרויקט שעלותו מוערכת ב־20 מיליון דולר. אוריסקני היתה ספינת המלחמה הראשונה בפיילוט שבחן הטבעה מכוונת של ספינות צי ישנות, שמטרתה ליצור שוניות מלאכותיות ואתרי צלילה. ארבע שנים לאחר ההטבעה אפשר לסכם את הניסוי כהצלחה. נושאת המטוסים הפכה לשונית המלאכותית הגדולה בעולם, וכבר משמשת בית גידול לבעלי חיים ימיים ויעד מבוקש לצלילה, שהגדיל בצורה משמעותית את התיירות לפנסקולה. קהל היעד: צוללנים מכל הרמות. קרקעית הספינה שקועה בעומק 40 מ', אבל החלקים שבעומק 20 מ' בלבד מתאימים גם למתחילים. מה רואים: את פנים הספינה העצומה, ששימשה את הנשיא ג'ון קנדי במפגן הכוח שלו במשבר הטילים בקובה, כולל חדרי הנשק וההאנגר הענקי לאחסון מסוקים. כיום הספינה מכוסה בכ־250 סוגי אלמוגים, ובסביבותיה אפשר לפגוש כ־12 סוגי כרישים, להקות דגי טונה וגם דגי לוקוס שהתמקמו בה כבית גידול. פרטים: קפטן דייב מוצ'י (Dave Mucci), ששירת בצי האמריקאי, הוא צוללן בעל ותק של יותר מ־30 שנה, ומכיר היטב את האזור. הוא מוציא הפלגות על קטמארן המיועד לשישה אנשים, לשתיים־שלוש צלילות, בהתאם לרמת המצטרפים. מחיר: מ־165 דולר לאדם לחבילה של הפלגה ו־2 צלילות בשעות היום; מ־180 דולר בשעות הלילה. הפלגה פרטית: מ־900 דולר ל־6 שעות. www.bluwateradventures.com.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות