אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
500,000,000 דולר של תמלוגים בשנה צילום: בלומברג

500,000,000 דולר של תמלוגים בשנה

500 מיליון דולר בשנה. זה הסכום שייכנס לקופת המדינה מדי שנה אם ועדת ששינסקי תחליט להעלות את התמלוגים. ובניגוד למה שנדמה - זהו סכום גדול למדינה, וסכום קטן יחסית ליצחק תשובה

19.08.2010, 07:01 | שאול אמסטרדמסקי

המלחמה על תמלוגי הגז הולכת וצוברת תאוצה. לקראת סוף ספטמבר אמורה ועדת ששינסקי, הוועדה שמינה משרד האוצר לבחינת מדיניות התמלוגים על הפקת גז בישראל, להגיש את המלצות הביניים שלה. עד כה הספיקה המלחמה הזאת לתפוס גוונים פוליטיים, מדיניים, ואפילו בינלאומיים. זאת בזמן שלציבור הרחב אין מושג של ממש על מה בעצם המריבה, או במילים אחרות - כמה המדינה צפויה להרוויח מהעלאת התמלוגים לגובה של עד 24% (במקום 12.5% ברוטו כיום), וכמה צפויים בעלי ההון השונים להפסיד מכך.

לכתבות נוספות בפרויקט:

 

  

בדיקת "כלכליסט" חושפת לראשונה את גובה הפער בין התמלוגים שישלמו למדינה השותפות בקידוחי הגז ים תטיס, תמר ולווייתן על פי גובה התמלוגים הנוכחי - לבין התמלוגים שהן ישלמו למדינה אם התמלוגים יעלו. הפער הוא מדהים ועומד, בהערכה גסה תחת הנחות שונות, על כ־500 מיליון דולר בשנה (בשנות השיא של הפקת הגז).

עבור המדינה מדובר בכסף רב - 1.07% מסך הכנסות המדינה ממסים בשנה שעברה. מנגד, עבור השותף הישראלי הגדול ביותר במאגרי הגז - איש העסקים יצחק תשובה - מדובר בוויתור על סכום קטן בהרבה. זאת משום שאחזקותיו של תשובה בקידוחים, אם מביאים בחשבון את השרשור של החברות השונות שבהן הוא שולט, מסתכמות בכ־15%-10%.

במילים אחרות, אם למישהו היה ספק מדוע צריך להעלות את התמלוגים, כעת התשובה ברורה יותר. התועלת למדינה מתוספת של סכום שנתי בגובה של כמה מיליארדי שקלים היא עצומה. מדובר בתוספת שיכולה לשמש להגדלת השירותים החברתיים שהמדינה מעניקה, לצמצום חובותיה לעולם ולציבור בישראל, ולשיפור איכות החיים של כולנו. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

46 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

45.
לעלות את המס כמו שמעלים לזוגות הצעירים את המס
המדינה מעלה מס לכולם תמיד.... מי נפגע הכי הרבה הזוגות הצעירים. המדינה העלתה את מחירי הקרקעות באופן חד ביותר. בשבילי זה הרחיק את "חלום" הדירה, ושאף אחד לא יטעה זה לא עניין של היצע וביקוש זה עניין של יותר מס. בזוגות הצעירים זה פוגע הרבה יותר מבתשובה ושאר המיליארדרים. לעלות לעלות לעלות.
אני  |  30.10.10
44.
כמו רפובליקת בננות
אני מתעסק בתחום אחר שנדרשים לו משקיעים זרים והם חוששים ברובם לפעול בישראל החשש הגדול הוא מהרשויות שאינן יציבות במדיניותן התביעה המטופשת לשינוי החוזה הזו יוצרת תקדים מסוכן האדמה רועדת והמשקיעים יפחדו להשקיע פה כפי שמפחדים להשקיע היום בוונצואלה או באירן אז אם רוצים יותר תמלוגים בבקשה חוזים חדשים לזכיונות חדשים יחתמו עם תמלוגים גבוהים יותר ניתו לשקול אם כי ממש לא רצוי האם לעדכן בטווח ארוך וסביר שלמשל שבשנת 2020 יחתמו חוזי המשך עם רמת תמלוגים שונה כאשר ההעלאה צריכה להיות סבירה והגיונית (10-20% העלאה). לרוץ היום ולשנות -- זה משחק פופוליסטי משהו שטוב לעירה הקטנה אך לא יפעל לטובתנו בעולם הגדול לגבי נובל צריך להודות להם שהסכימו לעשות חיפושים בישראל! לגבי תשובה והשאר - הכל ימוסה כמס חברות וצריך לדאוג בחוק הישראלי שלא יהיו העמסות לא קשורות ולא מקלטי מס יצטרכו לדרוש שההחזקות יועברו לחברות הקידוחים שההוצאות שלהן יהיו מפוקחות למניעת זליגה של הון
נורמן  |  29.10.10
43.
יצחק תשובה והמיליונים שלו
אין לי צרות עיין כמו שיש לאחרים להפך לבריאות לו אלוקים נתן לו את המיליונים סימן שמגיע לו מי אני שאחלוק עליו .רק מה שיפריש חלק לעניים בישראל בצורה פיזית האמינו לי שיש לצערינו הרבה כאלה בישראל ואין בעיה לאתר אותם כוונתי שאני רוצה שאזרח הקטן ירגיש את זה בצורה ישירה כמו שעשה גיידמק ייזכר לטובבזמן המלחמה במילים פשוטות לא מאמין במאת האחוזים בנתינה כללית למוסדות מאחר ולא מגיע הכל לכתובת הנכונה והמבין יבין!!!!!!!
מייכאל , אשקלון  |  20.10.10
לכל התגובות