אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יד ימין נגד יד שמאל: רוצים להשאיר את המוחות, לוקחים מהם את הפטנטים צילום: בלומברג

יד ימין נגד יד שמאל: רוצים להשאיר את המוחות, לוקחים מהם את הפטנטים

מצד אחד הממשלה מוסיפה מיליארדים למערכת ההשכלה הגבוהה לטובת החזרת המוחות. מצד שני בחוק ההסדרים היא מקשה על עובדים לקבל את הזכויות על פטנטים שהמציאו ומקלה על העברתם למעסיקים. כך הופכת חזרתם לפחות אטרקטיבית

23.08.2010, 06:57 | תומר אביטל

הממשלה מנסה לתמרץ ממציאים לפעול בישראל, אבל במקביל פועלת נגדם - זו המגמה העולה מהצעה לתיקון חוק הפטנטים המופיעה במסגרת חוק ההסדרים לשנים 2011–2012. ההצעה שאושרה בממשלה וצפויה לעבור לאישור הכנסת בתוך כחודשיים קובעת בין השאר כי כל עובד יידרש להודיע למעבידו באופן מיידי על כל המצאה שפיתח בתחום עיסוקו, אחרת יעבור הפטנט למעסיק.

לפי המצב הנוכחי, הפטנט שייך למעסיק, אם פותח על ידי העובד עקב עבודתו או במהלכה. למרות זאת, העובד יכול לפנות בדרישה לקבלת תמלוגים על הפטנט לוועדה מיוחדת שממנה שר המשפטים - אף אם ההסכם עם מעבידו קובע שהבעלות על הפטנט שייכת למעסיק.

הצעת החוק החדשה צפויה לשנות את המצב. על פי ההצעה, יחויב העובד לדווח באופן מיידי על כל המצאה למעסיקו - גם אם זו אינה קשורה לעבודתו. העובד יחויב לנמק אם מדובר ב"אמצאת שירות" השייכת למעסיק, אך ההחלטה הסופית בעניין תהיה של המעסיק. לפי ההצעה, ככל שלא יודיע העובד למעסיק על ההצעה, תעבור זו באופן אוטומטי לבעלות המעסיק. עוד קובעת ההצעה כי ככל שהמעסיק והעובד הסכימו שהפטנט יעבור למעסיק, לא יוכל העובד לערער על כך. הצעת החוק מבטלת גם את ועדת התמלוגים, שאליה יכלו לפנות העובדים בעבר. למרות פעילותה הדלה באופן יחסי של הוועדה, בשנים האחרונות היא קיבלה כמה החלטות שהיטיבו עם עובדים - והעניקו להם את הזכות לפטנטים שפיתחו.

סעיפים אחרים בהצעה מוסיפים סייגים על המצאות בעלות אופן ביטחוני. כך למשל, קובעת ההצעה כי ישראלי בעל אזרחות נוספת לא יוכל לרשום פטנט בעל ערך צבאי מחוץ לישראל. "ההשפעה של ההצעה עלולה להיות קשה", אומרת ח"כ רחל אדטו (קדימה). "הממשלה רוצה להחזיר לישראל מדענים ורופאים מחו"ל ואף הקצתה לכך משאבים, אך עלולה לגרום לבריחת מדענים וחוקרים שלא יוכלו ליהנות מפירות הפיתוח שלהם. רק בישראל מסתכלים על הקניין הרוחני בצורה קטנונית ולא מפרגנת".

"המדינה עושה צעד ענק לאחור מבלי להבין את ההשלכות לטווח הרחוק", טוענת ד"ר שלומית יניסקי רביד, מומחית לקניין רוחני מהקריה האקדמית אונו. "בגרמניה, צרפת ואיטליה הפטנט שייך לעובד והמעביד צריך לשלם לו כדי לקבל נתח. גם באנגליה יש איזון ובדיקה מדוקדקת למי שייכת ההמצאה". לדבריה, "החוק החדש נותן יתרון בלתי סביר למעביד ויוביל להכחדת אמצאות שהמשק הישראלי זקוק להן. המעביד הופך למעשה לערכאה שיפוטית אף שהוא בעל אינטרס מובהק".

רביד מציעה כי תיקבע חלוקת רווחים מראש בין המעביד לעובד, וכי קניין יועבר למעסיק רק במקרה שהעובד הועסק במיוחד למטרת האמצאה או המעסיק השתתף בהוצאות הפיתוח. לדבריה, עובדים שכירים אחראים על 90% מהאמצאות בישראל.

"בבתי חולים ממשלתיים פועלים לפי החוק ולא מעניקים לעובדים זכויות באמצאות שלהם. במקום להילחם בעובדים עדיף לחלק איתם את הרווחים בצורה הגיונית וקבועה מראש".

ממשרד האוצר לא התקבלה תגובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
צרות עיין והגבלת התגמול והחופש נוגד את רעיונות הדמוקרטיה. וגם פרוש גרוע לקפיטליזם
האוניברסיטואות בפועל כבר מישמות את לשון החוק החדש מזה כ-10 שנים!, דבר שמסביר מדוע המצאות טכנולוגיות (לא ביולוגיות) לא ימצאו את דרכן לתעשיה. כך הופכים פוליטיקאים ופקידים בגרוש את האוניברסיטאות לבתי קברות לקינין רוחני. ומהווים כלי לתעשינים לוביסטים שמנסים להגן גם על מה שלא שלהם!
23.08.10
6.
המדינה מקדמת את בתי הקברות לפטנטים
בשל היעדר יכולת, ידע ובגלל חמדנות וקטנוניות הפכו האוניברסיטאות והמדינה לבתי הקברות לפטנטים של המדינה כמות ההמצאות המנוצלת היא פרומיל ממה שקיים, ובסופו של דבר ולארחר שהפטנט הזדקן ואינו שווה יותר הם מפסיקים לממנו והוא הולך לעזעזל של הפטנטים במקום שהמדינה תפנים כי היא אינה יזמית והתועלת שלה תצמח ממיסים, תעסוקה, היא מנסה לשחק בשוק היזמי בו היא רק מפריעה במה שונה הפחתת המיסים במטרה לקדם פעילות עסקית לשחרור הפטנטים לעותה התועלת. לממציאים היזמים יש עניין רב יותר לדחוף את ההמצאות שלהם והסיכויים לתוצאה גבוהים כל הזמן מנפנפים הפוליטיקאים שההייטק, ביוטק, ננוטק הם הקטרים של המשק ואז הולכים ועושים את הפעולה הכי מדכאת שיכולה להיות. האם בחלם ייסו את מדינת היהודים במשק קפיטליסטי חניקה של יוזמה מעולם לא הביאה תוצאות טובות
רונן , הרצליה  |  23.08.10
4.
אסון
המצאות בעקבות מחקר שמומן ע"י המעסיק בפירוש צריכים להיות שייכים למעסיק ונודווחים לו, וזה כולל המצאות שרלוונטיות באופן ישיר לתחום בו הממציא מועסק. אבל, לשייך כל המצאה שהיא למעסיק או לדרוש לדווח על המצאות שאינו קשורות לתחום ההעסקה יגרום להרס היזמות בישראל!
אסף , חדרה  |  23.08.10
לכל התגובות