אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לקראת הודעת הריבית: הדולר התחזק ב-0.2% ושערו היציג 3.8 שקלים צילום: בלומברג

לקראת הודעת הריבית: הדולר התחזק ב-0.2% ושערו היציג 3.8 שקלים

היורו איבד 0.3% מערכו ושערו היציג נקבע על 4.83 שקלים. הערכות הן שבנק ישראל יודיע הערב כי לא יעלה את הריבית

23.08.2010, 15:42 | מישל אודי

המסחר במט"ח התנהל היום (ב') בהמתנה להודעת הריבית של בנק ישראל. השקל התחזק ב-0.2% מול הדולר ושערו היציג נקבע על 3.8 שקלים בדיוק. מנגד היורו השיל 0.3% מערכו ושערו היציג נקבע על 4.8304 שקלים. בעולם נחלש היורו ב-0.1% מול הדולר ונסחר תמורת 1.27 דולר ליורו.  

בנושא הריבית, ההערכה היא שבתום הדיונים יודיע הערב הנגיד, פרופ' סטנלי פישר, על השארת הריבית ללא שינוי, ברמה של 1.75%. זאת לאחר שבסוף יולי החליט פישר להעלות את הריבית ב־0.25%, בניגוד להערכות המוקדמות של מרבית האנליסטים בשוק ההון.

אחד הגורמים העיקריים התומכים בהחלטה צפויה זו של הנגיד הוא מדד יולי שפורסם בתחילת השבוע שעבר. זה עלה ב־0.5% בלבד, לעומת הציפיות המוקדמות לעלייה גדולה יותר של כ־0.8%. כתוצאה מהעלייה המתונה יחסית במדד יולי, מסתכמת כעת האינפלציה בפועל, המחושבת 12 חודשים לאחור (מדד יולי 2010 לעומת מדד יולי 2009), ב־1.8% - מתחת למרכז התחום של יעד האינפלציה השנתי שקבעה הממשלה (1%–3%).

האינפלציה בארבעת החודשים האחרונים נמוכה הרבה יותר ומצביעה על קצב אינפלציה שנתי של 0.9% בלבד. מגמת האינפלציה הבסיסית (המדד ללא סעיף הדיור הבעייתי וללא סעיף הירקות והפירות הנתון לתנודות עונתיות) משקפת בפרק זמן זה כבר אינפלציה שנתית שלילית של 1.5%.

כלכלני בנק הפועלים כתבו בסוף השבוע כי "הגורם העיקרי התומך בהיחלשות השקל הוא רכישה אפשרית של דולרים על ידי בנק ישראל. מאידך, בין הגורמים התומכים בהתחזקות השקל ניתן למנות את הכלכלה היציבה בישראל והציפיות להעלאות ריבית נוספות על ידי בנק ישראל (אם כי בקצב מתון) ובעקבותיהן, הרחבת הפער בין הריבית השקלית והדולרית - כך שהשקל ייסחר כעת במגמה מעורבת".

כלכלני בנק לאומי הוסיפו כי "בעולם צפוי הדולר להתנהג הפוך למפלס החששות של המשקיעים: המשך התעצמות החששות יתרום להתבצרות בדולר הנתפס כנכס בטוח יחסית, ולהיפך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות