אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תמימות אינה מספיקה

תמימות אינה מספיקה

התפטרותו של מנכ"ל HP מארק הרד מזכירה למנהלים רבים את הסכנה שייחשדו בהטרדה מינית או באי־מניעת הטרדה. כדי להימנע מכך, עליהם להכיר את החוק

24.08.2010, 07:54 | טל מאירסון

סביר להניח שאין מנכ"ל ישראלי שלא קרא במהלך השבוע שחלף, מילה במילה, את כל הפרטים עלהתפטרות מנכ"ל HP מארק הרד, בעקבות תלונתה של השחקנית ג'ודי פישר כי הטריד אותה מינית. לא עזרה להרד העובדה שהוא הביא להבראתה של HP ולהכפלת שווי מניותיה.

מנהלים רבים עלולים למצוא את עצמם חשודים בביצוע הטרדה מינית. אחרים עלולים להיות חשודים בכך שלא מנעו או טיפלו בהטרדה מינית בתאגיד שאותו הם מנהלים, גם אם כוונותיהם היו תמימות או תואמות לדעתם את את הלוך הרוח החברתי המקובל, שכן ההגדרה של הטרדה מינית בארץ היא גמישה מאוד ותלויית נסיבות. החקיקה בנושא כללית ורחבה, והערכאות השיפוטיות (בתי הדין לעבודה) הן שיוצקות תוכן להגדרות החוק.

לפי ההקשר התרבותי

החוק למניעת הטרדה מינית בא לשרש מעשים בעלי אופי מיני, החל בהטרדה מינית וכלה במעשים מגונים וסחיטה באיומים. כך, למשל, הצעות חוזרות בעלות אופי מיני או התייחסויות חוזרות המתמקדות במיניותו של אדם הן הטרדה מינית.

את המקרים המובהקים כולם יכולים לזהות. אלא שבתי הדין לעבודה הכירו אף במקרה שבו התקיים רומן בין ממונה לעובדת שלו כהטרדה מינית, כאשר הממונה הסתיר את הקשר במקום העבודה, והוכח כי הקשר התבסס על מין בלבד.

מארק הרד. ההצלחות לא עזרו, צילום: בלומברג מארק הרד. ההצלחות לא עזרו | צילום: בלומברג מארק הרד. ההצלחות לא עזרו, צילום: בלומברג

החוק מכיר גם בהתנכלות אסורה המתלווה להטרדה מינית. התנכלות היא כל פגיעה בעובד או בעובדת שמקורה בהטרדה מינית או בתלונה או תביעה על הטרדה מינית, למשל מניעת קידום, אי־אישור שעות נוספות ואיום בפיטורים. מעטים המנהלים שמודעים לכך שההתנכלות אסורה כמו ההטרדה המינית עצמה, ושהסנקציה הפלילית בגינה כבדה אף יותר.

בכל הקשור ליחסי מרות קובע החוק כי הצעות חוזרות בעלות אופי מיני, או התייחסויות חוזרות המתמקדות במיניות המוטרד או המוטרדת, במקרים שבהם מתקיימים יחסי מרות, ייחשבו כהטרדה מינית גם אם המוטרד לא הראה כי אינו מעוניין. חשוב להבין ולזכור כי המעשים והאמירות ייבחנו בתוך ההקשר החברתי, התרבותי והאישי של כל מטריד ומוטרד פוטנציאליים.

כך, בחודש אפריל האחרון פסק ביה"ד הארצי לעבודה כי במגזרים ובתרבויות מסוימים, כמו המגזר הערבי שאליו שהשתייכו הצדדים בתיק שנדון, אפילו הצעות בלשון מעודנת יחסית למקובל בחברה של היום עלולות להיחשב כהטרדה מינית. בנסיבות אותו עניין, אף שה"חיזור" לא נעשה בלשון בוטה (הממונה הנשוי הציע למוטרדת להיות "חברה" שלו), קבע ביה"ד כי מדובר בהטרדה מינית, בהתייחס לשמרנות הנהוגה במגזר שאליו השתייכו הצדדים.

שורת חובות למעסיק

רבים מהמנהלים הישראלים לא מודעים לעובדה כי החוק מטיל על תאגידים אחריות להטרדה מינית לא רק על ביצועה

אלא גם בגין מחדל. מנהל שלא נקט את הפעולות המתחייבות כדי למנוע או לברר תלונה על הטרדה מינית עשוי לסבך את התאגיד. ביה"ד לעבודה מוסמך לפסוק בגין תביעה המבוססת על החוק פיצוי של 50 אלף שקל אף ללא הוכחת נזק למתלונת או למתלונן, ובנסיבות שבהן יוכחו נזקים הסכום עלול להיות גבוה יותר.

על מנהלים ונושאי משרה בחברות לדעת מהן הפעולות שיש לנקוט כדי להימנע מתביעה אפשרית נגד התאגיד בגין הטרדה מינית או התנכלות. החוק קובע כי מעביד חייב לנקוט אמצעים סבירים כדי למנוע הטרדה מינית או התנכלות במקום העבודה, ובמסגרת זאת לקבוע אחראי שישמש כמנגנון להגשת תלונות ולבירורן. אם נודע למנהל על חשד להטרדה מינית, למשל, הוא מחויב לברר חשד זה מיוזמתו. מעביד אף מחויב לעשות כל שביכולתו כדי למנוע מקרים נוספים ולתקן את הפגיעה שנגרמה מההטרדה המינית.

הכותבת היא שותפה במשרד עו"ד אשר חלד ושות' המתמחה בדיני עבודה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות