אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נוקיה-סימנס נתבעת על שמכרה לאיראן טכנולוגיית מעקב צילום: cc-by-Faramarz Hashemi

נוקיה-סימנס נתבעת על שמכרה לאיראן טכנולוגיית מעקב

כשנה לאחר מהומות באיראן, עיתונאי איראני שנעצר ועונה על ידי המשטר הגיש לבית משפט אמריקאי תביעה כנגד החברה על שסיפקה למשמרות המהפכה טכנולוגיה ליירוט תשדורות אלקטרוניות

24.08.2010, 14:04 | אבנר קשתן
עיתונאי ואקטיביסט איראני, עיסא סהרקיז, אשר נמצא במעצר באיראן, הגיש תלונה בבית משפט בארה"ב כנגד יצרנית ציוד התקשורת נוקיה-סימנס וכנגד חברות-האם נוקיה הפינית וסימנס הגרמנית. על פי התביעה, שהוגשה בשבוע שעבר באמצעות משרד עורכי דין אמריקאי, מכרה החברה לאיראן ציוד מעקב אחר שיחות והודעות סלולריות, אשר אפשר למשטר להפר את זכותו לפרטיות, והובילו ישירות למעצרו, כך מדווח אתר הרג'יסטר הבריטי.

סהרקיז, פעיל פוליטי באיראן בזמן מהומות הבחירות בשנת 2009, פרסם טענה כי ספירת הקולות בבחירות זויפה, וקרא למשטר האייטולות "צבועים". לטענתו, המשטר השתמש בטכנולוגיה של נוקיה-סימנס לאתר את הטלפון הסלולרי שלו וליירט תשדורות, מה שהוביל למעצרו ועינויו על ידי המשטר. אחת מדרישות התביעה מנוקיה-סימנס היא להשתמש בהשפעתה על המשטר האיראני כדי להביא לשחרורו של סהרקיז.

הציוד שמכרה נוקיה-סימנס למשטר האיראני מאפשר, על פי התביעה, לבצע האזנות סתר לתשדורות אלקטרוניות, לנטר ולעקוב אחר המשתמשים בטלפונים וכן לסנן ולצנזר הודעות. הציוד נמכר בשנת 2008 למשמרות המהפכה באיראן, למרות שגוף זה סומן כבר בשנת 2007 על ידי משרד החוץ האמריקאי כגוף תומך טרור אשר מכירת טכנולוגיה אליו אסורה. בחודש פברואר כבר פרסם האיחוד האירופי החלטה המבקרת בחריפות חברות טכנולוגיה המספקות ציוד לאיראן.

מנוקיה-סימנס נמסר בטענה כי היא מאמינה שמדובר ב"אי הבנה של תפקידה של נוקיה-סימנס באירועים", והאשמה נופלת על הממשלה האיראנית אשר עשתה שימוש בטכנולוגיה, ולא עליה, שסיפקה אותה. "במקום לתבוע את הממשלה האיראנית ביחס האלים והברוטאלי, התביעה מפנה כנגד נוקיה-סימנס האשמות על פעולות שלא היא ביצעה, ובבית משפט אמריקאי, שאינו קשור בשום צורה לסוגיה".

בעבר מסר בארי פרנץ', ראש מחלקת השיווק של נוקיה סימנס, כי הטכנולוגיה שמכרה נמצאת בשימוש בידי רשויות אכיפת חוק ברחבי העולם, כולל באירופה ובארה"ב, ומשמשת ללכוד פושעים וטרוריסטים. עם זאת, הסכים פרנץ' כי יש מקום לקבוע נורמות התנהגות לחברות טכנולוגיה להגבלת שיתוף הפעולה עם משטרים דכאניים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות