אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היועמ"ש: פרופ' ששינסקי יוכל להמשיך ולכהן כיו"ר הוועדה לבחינת תמלוגי הגז צילום:: גיא אסיאג

היועמ"ש: פרופ' ששינסקי יוכל להמשיך ולכהן כיו"ר הוועדה לבחינת תמלוגי הגז

המשנה ליועץ המשפטי כתב לאוצר כי כהונתה של אשתו של ששינסקי בתפקיד ניהולי בקרן החדשה לישראל, לא תשפיע על שיקול דעתו בבחינת העלאת תמלוגי הגז; במקביל הוגשה עתירה לבג"ץ נגד מינויו

25.08.2010, 12:28 | ליאור גוטמן ומארק שון

פרופ' איתן ששינסקי יוכל להמשיך לעמוד בראש הוועדה לבחינת תמלוגי הגז. כך קבע הבוקר (ד') היועץ המשפטי לממשלה. במכתב ששלח הבוקר למשרד האוצר, קובע המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אבי ליכט, כי "אין בפעילותה ההתנדבותית של גברת ששינסקי בקרן החדשה לישראל כדי להביא לחשש של ניגוד עניינים שיגרום לכך כי פרופ' ששינסקי ישנה את דעתו המקצועית במסגרת דיוני הוועדה. לכן טענות אלה אינן צריכות להשליך על כהונתו".  

הדברים נכתבו לאור פרסומים בתקשורת כאילו כהונתה של אשתו של פרופ' ששינסקי בתפקיד ניהולי בקרן החדשה לישראל עלולה להשפיע על שיקול דעתו בבחינת העלאת תמלוגי הגז. הסיבה: הקרן החדשה לישראל, שבה חברה גב' ששינסקי, תמכה בעבר בגלוי בהעלאת תמלוגי הגז. מבדיקה שערך היועץ המשפטי, עולה כי גב' ששינסקי "אינה מעורבת במדיניות הקרן ולא היתה מעורבת בקביעת עמדת הקרן בעניין התמלוגים".

ועדת ששינסקי, שמונתה על ישי שר האוצר יובל שטייניץ לבחון האם מדיניות התמלוגים והמיסוי של ישראל תואמת את גילויי הגז האחרונים, אמורה לפרסם את מסקנות הביניים כבר אחרי ראש השנה ואת המסקנות הסופיות שלה עד סוף אוקטובר.

נושא נוסף שנבחן על ידי הוא חברותו של פרופ' ששינסקי בדירקטוריון בפסגות קרנות נאמנות. פסגות מושקעת באמפל, שבבעלותו של יוסי מימן, שמחזיק באמצעותה ובאמצעות חברת מרחב שבבעלותו בכ-21% ממניות ספקית הגז המצרית EMG, המתחרה היחידה של שותפות הקידוח הישראלי על אספקת הגז.

גורמים במערכת האנרגיה טענו בעבר, כי ככל ששיעור התמלוגים על קידוחי הגז הישראלי יעלו, כך יבחרו לקוחות פוטנציאלים לרכוש את הגז מ-EMG. בעניין זה קבע המשנה ליועמ"ש שעל פי הנתונים שנמסרו לאוצר מפסגות,  "הדירקטוריון וועדת ההשקעות אינם עוסקים בהחלטות השקעה בנייר כזה או אחר, ואינם מנחים את מנהלי הקרן לבצע השקעה בתחום מסוים כגון תחום האנרגיה".

עתירה לבג"ץ: "מבקשת לבלום תוצאה בלתי חוקית"

במקביל לקביעת היועמ"ש, עתרה היום העמותה לקידום דרך אחרת לבג"ץ נגד מינויו של ששינסקי בשל אינטרסים פרטיים ואישיים הנוגדים את אינטרס הציבור. העתירה הוגשה על ידי עורכי הדין רונאל פישר ואלינור דולב בשם העמותה בראשה עומד אלי אבידר.

בעתירה מוזכרים שני ניגודי האינטרסים שנידונו בתקשורת והביאו את היועמ"ש, כאמור,  לבחון את מינוי של ששינסקי: חברותו בוועדת ההשקעות של פסגות והפעילות של אשתו  בקרן החדשה לישראל.

"עתירה זו מבקשת לבלום תוצאה בלתי רצויה, בלתי ראויה ובלתי חוקית אשר עתידה להקרין על שורת החלטות הרות גורל למדינת ישראל", נכתב בעתירה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות