אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סקר: הארנונה בת"א - הנמוכה ביותר צילום: בלומברג

סקר: הארנונה בת"א - הנמוכה ביותר

הסקר בדק את תעריפי הארנונה ב-15 הערים שאינן מקבלות מענקי איזון בישראל, ומצא כי הארנונה בפתח תקווה היא היקרה ביותר

25.08.2010, 18:38 | שירלי ששון-עזר

סקירה שערך פורום ה-15, המאגד את 15 הערים העצמאיות בישראל שאינן מקבלות מענקי איזון או מענקי פיתוח בישראל, בדקה את תעריפי הארנונה של הערים החברות בו. התוצאה מפתיעה: בראש הטבלה צועדת פתח תקווה עם הארנונה היקרה ביותר מבין הערים העצמאיות ועם תעריף ממוצע של כ-59.18 שקל למ"ר, לעומת זאת בתחתית הטבלה ממוקמת תל אביב עם תעריף ממוצע של כ-39.05 שקל למ"ר.

בתווך צועדות הערים הבאות: ראשון לציון, שהתעריף הממוצע בין גבולותיה עומד על כ-58.59 שקל למ"ר, גבעתיים - 56.58, חיפה - 53.03, רמת גן - 50.39 וחולון - 50.33.

בתחתית הטבלה נמצאות: כפר סבא עם 45.18 שקל למ"ר בממוצע, חדרה - 43.02, רעננה - 42.82, אשדוד - 39.57 ובאר שבע עם 39.20 שקל למ"ר בממוצע.

יש לציין שלכל עירייה שיטת מדידה שונה של השטחים עליה מחייבים את התושבים בתעריפי הארנונה. בחלקן מחושבים שטחי הדירה נטו בלי הקירות החיצוניים, מרפסות השירות, השירותים והשטחים המשותפים כמו החניות בבניין, ובחלק מהעיריות מחושבים השטחים ברוטו והם כוללים את חישוב השטחים הנ"ל. בתל אביב שטח הדירות מחושב נטו ועל פי הסקר היא הזולה ביותר בחישוב הארנונה למגורים.

בעיריית תל אביב התגאו בנתונים וציינו כי התעריף הנמוך לא בא על חשבון איכות השירותים לתושב. לדברי גורמים בעירייה בעשור האחרון עברה עיריית תל אביב יפו תהליך התייעלות שהוביל לאיזון תקציבי ולחיסול הגירעון השוטף, הכנסותיה של העירייה גדלו ביותר מ-33% ותקציב הפיתוח שלה גדל פי 3 והיא אף מדורגת בדירוג האשראי AAA.

כיצד ניתן להסביר את הנתון הזה בעיר שבה מחירי הדירות הם היקרים ביותר ואף עלו בכ-32% רק בשנה החולפת? עו"ד יואב ביין, שותף במשרד פרופ ביין ושות' המתמחה בדיני מיסים ובתחום הארנונה, מציע לרוכשי הדירות לא להתייחס לסקירות מסוג זה בבואם לרכוש דירה בעיר זו או אחרת. "זה הגיוני שהממוצע בתל אביב הוא נמוך מכיוון שזו עיר שיש בה בנייה לגובה ויש לה יחידות שטח כפולות ומכופלות ביחס לערים אחרות, כמו כן שטחים מסחריים גדולים שגם הם בנויים לגובה ומכניסים הרבה כסף לקופת העירייה. מצד שני כדי שתושב יסיק מסקנה נכונה עבור עצמו בתחום המגורים צריכה להיעשות השוואה בין האזורים השונים בערים - בין שכונות יוקרה בעיר אחת לשכונות יוקרה בעיר אחרת ובין שכונות חלשות בעיר אחת לעיר אחרת. יש דיפרנציאציה גדולה מאוד בתוך עיר גדולה בין אזורים שונים ולכן הסקירה הזו טובה בעיקר ליחסי הציבור של העירייה ולא לתושב שרוצה להסיק מכך משהו לגבי המציאות הכלכלית שלו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות