אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יש קבוצה, יש צ'מפיונס, עכשיו צריך לבנות מועדון צילום: רויטרס

יש קבוצה, יש צ'מפיונס, עכשיו צריך לבנות מועדון

את הכסף מליגת האלופות צריכה הפועל תל אביב להשקיע בתשתיות שיניבו רווחים לטווח הארוך

26.08.2010, 15:47 | אוריאל דסקל

 1. אלי גוטמן משתייך לשורה ארוכה של מאמנים שהיו מורים - מאמנים יסודיים, דידקטים וחרוצים כגון אוסקר טבארס, רינוס מיכלס, לואי ואן חאל ואחרים. בדרך כלל המורים/מאמנים לא היו שחקנים גדולים, אם בכלל, אבל בגלל שלמדו את המשחק כמחנכים יודעים להעביר הלאה את הידע שלהם. וכפי שראשי הפועל למדו - אלי גוטמן מלמד, מחנך ומשפר שחקנים.

גילי ורמוט, איתי שכטר, ערן זהבי, שי אבוטבול, אביחי ידין ואחרים הפכו לשחקנים משובחים בסטנדרטים ישראליים ולגיטימיים לחלוטין בסטנדרטיים אירופים. אין ספק שגוטמן מתאים לאמן בליגות הגדולות של אירופה - אם לא בחמשת הליגות הגדולות אז בליגת מהדרג השני - הולנד, בלגיה, רוסיה, טורקיה ופורטוגל. בטוח גם שהוא יעשה עבודה טובה.

 "יש ההערכה רבה למאמן הישראלי בקפריסין בזכות גוטמן", אמר ניקוס קירזיס, נשיא אופולון לימסול. אם יגיע למקומות גדולים יותר מהפועל זה יעשה לו ולכדורגל הישראלי רק טוב.

אלי גוטמן וחניכיו. מגיע משורה ארוכה של מאמנים שהיו מורים - מאמנים יסודיים, דידקטים וחרוצים כגון אוסקר טבארס, רינוס מיכלס, לואי ואן חאל ואחרים, צילום: טל שחר אלי גוטמן וחניכיו. מגיע משורה ארוכה של מאמנים שהיו מורים - מאמנים יסודיים, דידקטים וחרוצים כגון אוסקר טבארס, רינוס מיכלס, לואי ואן חאל ואחרים | צילום: טל שחר אלי גוטמן וחניכיו. מגיע משורה ארוכה של מאמנים שהיו מורים - מאמנים יסודיים, דידקטים וחרוצים כגון אוסקר טבארס, רינוס מיכלס, לואי ואן חאל ואחרים, צילום: טל שחר

2. סביר להניח שהפועל תל אביב תעשה קמפיין מכובד בליגת האלופות. היא לא תסיים את הבתים ללא שערים וללא נקודות - בגלל הניסיון של המועדון באירופה, בגלל שיש לה שחקני התקפה משובחים ובגלל גוטמן - שמגיע לליגת האלופות עם ניסיון ואולי גם כישרון גדול יותר ממקבילו במכבי חיפה.

הפועל קבוצה טובה ומאוזנת, שהשלד שלה משחק ומתגבש ביחד כבר זמן רב. יש לה מאמן מצוין ורוח טובה, כפי שניתן היה לראות בחגיגות העלייה. ועכשיו יש לה גם צ'מפיונס ליג - בפעם הראשונה בהיסטוריה. ועם ההמנון של הצ'מפיונס מגיעות גם הכנסות של מינימום 55 מיליון שקל – בהנחה שתמכור את רוב הכרטיסים באצטדיון רמת גן.

זה אומר שהמחזור הכספי של המועדון עומד על משהו כמו 80 מיליון שקל. עם תקציב של בערך 60 מיליון שקל, הפועל עשויה לסיים את העונה ברווח נאה של 20 מיליון שקל.

זה תלוי בכמה דברים: חיזוק, למשל.

מכבי חיפה למדה בשנה שעברה שהשחקנים שהביאה לא היו שווים את ההשקעה. להוסיף עכשיו שחקן שיגרום לשינוי ולא רק ימלא את השורות זו משימה קשה. עדיף להפועל אם היתה בונה יותר על שחקני מחלקת הנוער שלה העונה. חיזוק מינימלי יאפשר להפועל להשתמש ברווחים כדי להשקיע חזרה במועדון. מועדון זו מילה גדולה למען האמת. אין להפועל את הצוות התומך שיש למכבי חיפה - איש שיווק, למשל. השקעה חזרה במועדון - הקמת משרדים ראויים, בניית מחלקת שיווק, בכלל - יותר השקעה בתשתיות.

להפועל יש מחלקת נוער טובה אבל לא מצוינת. היא שודרגה בעקבות הבאתו של זאביק זלצר - מאמן נוער מצוין - אבל ראוי שעם ה-20 מיליון שקל יבנו בהשקעה של 6 מיליון שקל, או אולי אפילו 8, אקדמיה כמו שג'קי בן זקן בנה באשדוד (בעלות של פחות מ-7 מיליון שקל). ראוי שהפועל תשקיע בנוער שלה באופן שדומה להשקעה של יעקב שחר במחלקת הנוער של מכבי חיפה.

ראוי גם שהכסף יילך חזרה לאוהדים הנאמנים של הפועל - בניית בר אדום בסביבות בלומפילד אולי?

בקיצור, להפועל תל אביב יש הזדמנות לבנות מועדון חזק ואיתן. כרגע יש לה קבוצה מצוינת, עם מאמן מצוין אבל כולם יעזבו מתישהו.

3. ועוד משהו שצריך להיזכר בו - כי בסך הכל זה נחמד.

הפועל תל אביב היתה "קבוצת אלנבי", שהשתייכה לאגודת מכבי. בשנות העשרים פרשו מספר חברים בגלל מה שהם כינו "אטמוספירה מרעילה של פרופסונליזם של ומסחר על כדור-רגל". בתחילה הקימו קבוצה חדשה בשם "הגיבור" שמטרתה היתה להילחם נגד מחלת "הפרופסיונליזם".

באותה תקופה בעולם כולו קמו תנועות שהתנגדו להפיכתו של הכדורגל למקצועני - כמו קבוצת קורינתיאנס האנגלית. הדרישה היתה "לשלול את האפשרות של קבלת משכורות קבועות בעד המשחק, מבלי להתקשר לאיזו עבודה פרודוקטיבית בבניין החברה, העם והארץ".

כדורגל בימינו הוא עבודה פרודוקטיבית. במיוחד כשהוא מצליח להכניס למועדון כדורגל ישראלי 55 מיליון שקל. עכשיו את העבודה הפרובוקטיבית צריכה לעשות ההנהלה. שיהיה בהצלחה.

הפועל ת"א אלופת המדינה תתמודד בשלב הבתים בליגת האלופות מול ליון הצרפתית, בנפיקה מפורטוגל ושאלקה הגרמנית. כך נקבע בהגרלת ליגת האלופות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות