אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מודעה בעיתון נגד חברת פורקס פלייס הביאה לפנייה לבד"ץ צילום: שאול גולן

מודעה בעיתון נגד חברת פורקס פלייס הביאה לפנייה לבד"ץ

המודעה קראה להתאגד כנגד חברת המסחר במט"ח. בפנייה שהוגשה נטען כי החברה צריכה להתחלק בהפסדים של לקוחותיה, בשל התחייבות ללקוחותיה החרדים

26.08.2010, 15:58 | מארק שון
סערה בעולם החרדי: מודעה בעיתונות החרדית שקראה לתובעים פוטנציאליים להתאגד נגד חברת המסחר במט"ח פורקס פלייס הביאה להגשת הליך לבית הדין לצדק (בד"ץ). לא מדובר בפנייה לבית הדין הרבני הפועל מטעם המדינה.

הפנייה לבד"ץ הגיעה מכיוונם של עורך הדין ירון שפירא והטוען הרבני צבי זקס. לטענתם ההסדר בין החברה לבין לקוחותיה החרדים מחייב את החברה להתחלק עם הלקוחות בהפסדים. הם מציגים מסמך המתיימר לייצג התחייבות של החברה, לפיה "כל העסקאות שעלול להיות בהן איסור ריבית יהיו בתורת עיסקא, דהיינו שכל הרווחים וההפסדים שיגיעו מאותם עסקאות יתחלקו מחצה על מחצה בין הבנק ללקוחותיו".

הפנייה מתבססת על מסמך שנקרא "היתר עסקא", אמצעי שנועד להתגבר על האיסור שבדין העברי לקחת הלוואה בריבית ומטרתו לאפשר ביצוע עסקאות אשראי. לטענת התובעים ההיתר אמור להפוך עסקת הלוואה לעסקת יזמות משותפת שבמסגרתה הופכים נותן ההלוואה ומקבלה לשותפים ברווחים ובהפסדים שנגרמו בעסקה. שפירא וזקס מבקשים שבד"ץ יבדוק כמה כסף הפסיד הלקוח שלהם (ששמו לא מוזכר) ולחייב את החברה במחצית מהפסדיו.

עורך הדין דוד ביטון, המייצג את החברה, טען בתגובה כי "מדובר במקרה הזוי לחלוטין. הפנייה לא מפרטת תובע, או סכום כסף". ביטון ציין כי בכוונתו לפנות לבתי הדין המשמעתיים של לשכת עורכי הדין בטענה כי המשמעות של המודעה בעיתון היא שידול אסור של עורך דין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות