אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חלם בקישון: הקרקעית תטוהר, השפכים ימשיכו לזרום צילום: אלעד גרשגורן

חלם בקישון: הקרקעית תטוהר, השפכים ימשיכו לזרום

כך המשרד להגנת הסביבה משקם את הנחל: מצד אחד מציג תוכנית טיהור שאפתנית, ומצד שני מחדש היתרים להזרמת שפכים

29.08.2010, 09:43 | רויטל חובל

נחל הקישון הפך לסמל של זיהום בעקבות פרשת צוללי השייטת. ואכן, במשרד להגנת הסביבה הציגו ביום רביעי תוכנית שאפתנית לשיקום קרקעית הנחל, שתוביל לטיהורו הסופי. אך למרות התוכנית, במשרד ממשיכים להתיר למפעלים במפרץ חיפה להמשיך להזרים שפכים למימיו.

רק בתחילת החודש אישר המשרד לבתי זיקוק לנפט (בזן) היתר הזרמה חדש. על פי ההיתר, לבזן יהיה מותר להזרים לנחל 7.5 מיליון מ"ק של שפכים תעשייתיים מסוננים בשנה, הכוללים את שפכי מתקן האתילן של כרמל אולפינים ושפכי מפעל גדיב. עוד מפעלים בעלי היתר הזרמה הם דשנים, חיפה כימיקלים וגדות.

התוכנית של המשרד להגנת הסביבה לטיהור קרקעית הנחל היא לייבש אותו בחלקו המזוהם (1–1.5 ק"מ), ולהסיט את נתיבו. המפעלים באזור יממנו 60% מעלות הפרויקט, המט"ש (מתקן טיהור שפכים) השייך לרשויות המקומיות יממן 10%, ואת היתרה תממן רשות הניקוז מתקציב המדינה.

בעשר השנים מאז פרשת הקישון, הנחל שוקם ברובו. אולם דו"ח ניטור נחלים של המשרד להגנת הסביבה ל־2009 חשף כמה פרמטרים החורגים מהתקנים הסביבתיים (חנקן, זרחן כללי, קוליפורמים כלליים וצואתיים) שמקורם בהזרמות התעשייתיות. כמו כן, במהלך השנים הצטברה בקרקעית הנחל שכבת שמנים, דלקים ומתכות כבדות בגובה של 2–3 מטרים, שמקורה בשפכי המפעלים. רשות נחל הקישון קובעת כי יש לפנות את הבוצה ולהפסיק להזרים שפכים כדי שהנחל ישוקם באופן סופי.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "שיקום קרקעית הקישון, תוכנית שהשר אישר, נועד לשיקום קרקעית הקישון. המפעלים המזרימים בהיתר הזרמה לים (של ועדה בין־משרדית) דרך הנחל ממשיכים לעשות זאת בהיתר ותחת פיקוח".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
למה לא לבנות מעקף ולכסות את החלק המזוהם באדמה ?
ואם הם רוצים להמשיך ולהזרים שפכים יש להקפיד על איכות השפכים התקנים הכי מחמירים שקיימים וגם לחייבם לבנות גישה לערוץ החדש כך יחסכו גם למפעלים וגם לרשויות וגם למשלם המיסים הון עצום של כסף שיוכל להתפנות לשיקום המשך של הקישון או נחלים נוספים באזור כגון נחל בצת ועוד נחלים רבים יש לחשוב על זה !!
אבי , חיפה  |  29.08.10
8.
חלמאים זה חלק מהסיפור
לא לשכוח שאנו, האזרחים, מממנים מכספי המיסים שלנו את המשרד להגנת הסביבה. כפי שניתן לראות, אנו מממנים גוף לא יעיל שגם אינו רואה חובה לעצמו למסור דין וחשבון למי שמממן אותו, קרי, לנו האזרחים. ואנו אלה שנושמים את האוויר המזוהם ורוחצים בים המזוהם. בעצם, החלמאים זה אנחנו, מכיוון שאנו מאפשרים למצב אבסורדי שכזה להמשיף ולהתקיים.
אלי , דרום  |  29.08.10
לכל התגובות