אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שביתה של יום במעונות נעמת עם פתיחת שנת הלימודים צילום: אפי שריר

שביתה של יום במעונות נעמת עם פתיחת שנת הלימודים

המטפלות שובתות בטענה שהמדינה מסרבת להעלות את שכרן, העומד על מעט מעל שכר המינימום

30.08.2010, 15:58 | מיקי פלד

מטפלות מעונות היום של נעמת הודיעו כי לא יפתחו את שנת הלימודים ביום רביעי וישבתו ליום אחד. עם זאת, היומיים שנותרו עד לפתרון המחלוקת בין המטפלות למשרדי האוצר והתמ"ת עשויים, כמו בשנים עברו, להניב תוצאות שיבטלו את איום ההשבתה.

לדברי נציגות המטפלות, הסיבה לשביתת האזהרה היא סירוב המדינה לעלות את שכרן, העומד על מעט מעל שכר המינימום. הבעלים של מעונות נעמת היא ההסתדרות, כך שטענות המטפלות אמורות להיות מופנות כלפיה, אולם לדבריהן אין אפשרות להעלות את שכרן ללא הגדלת העברות המדינה למעונות היום. משא-ומתן בנושא מתנהל לאחרונה בין המטפלות לתמ"ת והאוצר, אך לטענתן הוא נקלע למבוי סתום.

נעמת מחזיקה 250 מתוך כ-1,700 מעונות היום, ובמעונותיה לומדים כ-18 אלף ילדים ומועסקות כ-3,700 מטפלות.

יו"ר הסתדרות המעו"ף, ארנון בר דוד, אמר כי "המצב של המטפלות במעונות נעמת הוא בלתי נסבל. צריך להבין שמטפלת שמועסקת כ-30 שנה מרוויחה בסך-הכל כ-4,800 שקל וזה משפיע על יכולתה ועל המוטיבציה בכל הקשור לטיפול בילדים".

יו"ר ועד עובדות נעמת, נינה קליין, אמרה היום כי "אנו נחושות ללכת עד הסוף במאבק לשיפור תנאי העסקתנו. אנו פותחות בשביתת אזהרה ונמשיך לנקוט בצעדים ארגוניים עד אשר ישופרו תנאי העסקתנו ושכרנו".

שר התמ"ת, בנימין בן-אליעזר, אמר כי "ביום חמישי בערב נפגשתי עם שר האוצר ונציגי משרדו, והעליתי בפניהם את טענות הארגונים והדרישה לפעול למען שיפור תנאי השכר של המטפלות ונושא הבטיחות. נפעל בנושא הבטיחות בעלות של מיליוני שקלים. בנושא השכר מתקיים דיון במגזר הציבורי, ולאחריו נשב ונעריך את תוצאותיו. במידת הצורך ובמידה שהתוצאה לא תהיה משביעת רצון – נחדש את ההדברות בין הצדדים".

תגובת משרד האוצר: "שכר המטפלות במעונות היום נגזר מתעריף התשלום של ההורים למעונות אלו. תעריף זה נקבע על ידי ועדה מקצועית בינמשרדית, באופן גורף לכלל המגזר. העובדה שגופים אחרים המפעילים מעונות, פרט לנעמ"ת, בחרו שלא לשבות, מלמדת על כך שהם סבורים כי מדובר בתעריפים הוגנים. נעמ"ת מבקשת, הלכה למעשה לייקר את התעריפים שמשלמים ההורים למעונות ואנו סבורים כי מדובר בצעד לא נכון מבחינה חברתית. יחד עם זאת, אם נעמ"ת רוצה להעלות את שכר המטפלות, אין לנו כל התנגדות לכך, זאת בתנאי שתשתמש במקורותיה הפנימיים, ולא תשית עלות נוספת על הורי הפעוטות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
שביתה במעונות נעמת. תחילת בגן בשעה 10:00
מתי יקום סוף סוף הגוף שייתן דעתו על שכר הוגן לסייעות. מתי יפסיקו לעשות מניפולציות על גבן של תינוקות של בית רבן שלא חטאו. איפה ועדת החיהוך של הכנסת? איפה שר החינוך? תראו למה אתם גורמים: אלפי הורים יאלצו להפסיד אלפי שעות עבודה על סכסוך שאפשר לפתור בקלות. והרי כל שנה מצטברים עודפים בתקציב. תנו את הכסף לחינוך . יפה שעה אחת קודם.
ביזו , המרכז  |  01.10.10
4.
מאבק עובדות נעמת על שכר עבודתם של המטפלות
רוב המטפלות אינן מועסקות במשרה מלאה בשל אילוצי המעסיק. כך שהן אינן משתכרות בשכר המינימום. אילו הן לא היו נשים האוצר לא היה מגיב כפי שהגיב. בשנים האחרונות למרות שכרן הנמוך נאלצו עובדות נעמת , והשנה עובדות ויצו ללכת לתוכנית הבראה, ולתת לאירגון חלק מתנאי השכר שהגיע להם כחוק. על מנת לשמור את מקום עבודתם הארגונים האחרים לא הצטרפו, לא שפי הגיב האוצר אלא השיבו עובדות נעמת יאבקו ואנחנו נקבל את מה שהם השיגו.
עדה  |  01.09.10
2.
הורה תומך
כהורנ לילד במעונות נעמת, ועל אף שמשמעות השביתה היא למצוא סידור אחר לילד, יש צדק בדברי המטפלות. אין סיבה לכך ששכרם הזעום של מי ששומרות על האוצר היקר לנו יהיה כך!!!! זה לא סוד כי עובד שמרוצה מתנאי השכר יעיל יותר, וכן, גם אם מדובר בחינוך. אין צורך להפוך כל משרת חינוך להתנדבות. גם למטפלות יש פיות להאכיל ולפרנס....
מירי לוי , ירושלים  |  31.08.10