אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מי אמר שאי אפשר להתעשר מכתיבת ספרים? צילום: אי פי אי

מי אמר שאי אפשר להתעשר מכתיבת ספרים?

מכירות הספרים המודפסים יורדות אמנם עם כניסת הספרים האלקטרוניים לשוק, אך סופרים כג'יי. קיי. רולינג וסטיבן קינג ממשיכים להרוויח עשרות מיליוני דולרים בשנה. לפניכם - דרוג עשרת הסופרים העשירים ביותר ל-2010

31.08.2010, 22:06 | סוכנויות הידיעות

המוציאים לאור מתחילים להרגיש את הלחץ, עם הירידה במכירות ספרים מודפסים ועליית הספרים האלקטרוניים, שעשויים לשנות כליל את המודל העסקי המסורתי שלהם. עם זאת, עשרת הסופרים בעלי ההכנסות הגבוהות ביותר אינם יכולים להתלונן - הם הרוויחו ביחד 270 מיליון דולר במהלך השנה שחלפה.

דירוג 10 הסופרים שהרוויחו הכי הרבה בשנה האחרונה של מגזין "פורבס" מבוסס על נתוני הכנסות מספרים, זכויות צילום סרטים וטלוויזיה והכנסות נוספות בין יוני 2009 ליוני 2010.

1. ג'יימס פטרסון

הכנסות השנה: 70 מיליון דולר

פטרסון, שדורג במקום השני לפני שנתיים, החל כקופירייטר זוטר בחברת פרסום. אחד מכל 17 ספרים שנמכרים בארצות הברית הוא פרי עטו. 51 מספריו כיכבו ברשימת רבי המכר של ה"ניו יורק טיימס". בשנתיים האחרונות הרוויחה הוצאת הספרים Hachette כ-500 מיליון דולר בזכותו, מה שהוביל כנראה לעסקה שחתם בשנה שעברה לכתיבת 17 ספרים עד 2012 תמורת 100 מיליון דולר.

ג ג'יימס פטרסון. חתם על חוזה של 100 מיליון דולר ג

2. סטפני מאייר

הכנסות השנה: 40 מיליון דולר

בשנה שעברה כיכבו הרומנים של מאייר במקומות החמישי, שישי ושביעי ברשימת רבי המכר של העיתון "יו.אס.איי. טודיי". סדרת "דמדומים", שמכילה 4 כרכים, מכרה 40 מיליון עותקים בארצות הברית, בנוסף ל-100 מיליון עותקים ברחבי העולם. ביוני האחרון הרוויח הסרט השלישי בסדרת דמדומים 175 מיליון דולר תוך שישה ימים, ורשם את הפתיחה המוצלחת ביותר לסרט ב-2010. כך דורגה מאייר במקום השני ברשימה, למרות שלא פרסמה ולו ספר אחד ב-2009.

סטפני מאייר. הגיעה לרשימה בזכות "דמדומים", צילום: בלומברג סטפני מאייר. הגיעה לרשימה בזכות "דמדומים" | צילום: בלומברג סטפני מאייר. הגיעה לרשימה בזכות "דמדומים", צילום: בלומברג

3. סטיבן קינג

הכנסות השנה: 34 מיליון דולר

בין הפרויקטים הנוכחיים עליהם עובד אשף ספרי האימה כיום: עסקה עם חברת הקומיקס DC לכתיבת סדרת קומיקס חדשה, מחזמר עם ג'ון מלנקוף וסדרת דרמה לרשת הטלוויזיה SyFy המבוססת על הנובלה "קולרודו קיד". ספרו ה-51 , "מתחת לכיפה השקופה", יצא בנובמבר השנה ומכר 600 אלף עותקים.

סטיבן קינג. עובד על סדרת קומיקס, צילום: בלומברג סטיבן קינג. עובד על סדרת קומיקס | צילום: בלומברג סטיבן קינג. עובד על סדרת קומיקס, צילום: בלומברג

4. דניאל סטיל

הכנסות השנה: 32 מיליון דולר

סופרת הרומנים הרומנטיים הוציאה בשנה החולפת 4 ספרים בכריכה קשה, ונהנית ממקדמה ממוצעת של כ-7 מיליון דולר לספר. בנוסף הרוויחה השנה מיליון דולר בפשרה שהשיגה עם העוזר שלה לשעבר, שהורשע במעילה של 760 אלף דולר. סטיל אף מיהרה לאמץ את טרנד הספרים הדיגיטליים והכריזה כי כל 71 הספרים שכתבה יפורסמו בקרוב גם בפורמט דיגיטלי.

דניאל סטיל. מקדמה של 7 מיליון דולר לספר, צילום: אי פי אי דניאל סטיל. מקדמה של 7 מיליון דולר לספר | צילום: אי פי אי דניאל סטיל. מקדמה של 7 מיליון דולר לספר, צילום: אי פי אי

5. קן פולט

הכנסות השנה: 20 מיליון דולר

 

ספרו עב הכרס של פולט הבריטי "עמודי תבל" דורג במקום השני בסקר הרומנים הגדולים של 60 השנים האחרונות שערך ה"טיימס" הלונדוני. הספר גם עובד לטלוויזיה בכיכובו של דונלד סאתרלנד. פולט נוהג למקם את עלילות הספרים שלו הספרים שלו בסמוך לבתים שלו: בבעלותו בתים בסטונהדג', לונדון, אנטיגואה ודרום אפריקה. אשתו של פולט כיהנה כשרת התרבות בממשלתו של גורדון בראון.

קן פולט. כותב על הסביבה הקרובה, צילום: אי פי אי קן פולט. כותב על הסביבה הקרובה | צילום: אי פי אי קן פולט. כותב על הסביבה הקרובה, צילום: אי פי אי

6. דין קונץ

הכנסות השנה: 18 מיליון דולר

 

ספרו האחרון של סופר האימה "הבעל" פורסם במאי, והוצע למחלקות הסרטים של רנדום האוס ופוקוס. 44 מספריו הופיעו ברשימת רבי המכר של ה"ניו יורק טיימס".

דין קונץ. מככב ברשימת רבי המכר, צילום: MCT דין קונץ. מככב ברשימת רבי המכר | צילום: MCT דין קונץ. מככב ברשימת רבי המכר, צילום: MCT

7. ג'אנט איוונוביץ

הכנסות השנה: 16 מיליון דולר

איוונוביץ אמנם מדורגת במקום השביעי, אך מבחינת כוח קנייה היא משולה לג'יימס פטרסון, עם מכירות של 20 מיליון ספרים בכל שנה. הוצאת הספרים סנט. מרטינס סירבה לשלם לה מקדמה של 50 מיליון דולר, וכתוצאה מכך עזבה איוונוביץ את ההוצאה לאחר 15 שנים של שיתוף פעולה, וחתמה על הסכם חדש עם בלנטיין בנתאם דל.

ג ג'נט איוונוביץ. 20 מיליון ספרים נמכרים בשנה | צילום: MCT ג

8. ג'ון גרישם

הכנסות השנה: 15 מיליון דולר

מותחן המשפטים החדש של גרישם "תיאודור בון: עורך דין צעיר" הוא ספרו הראשון שמכוון לקהל הצעיר. בתחילת השנה כל 23 הכותרים פרי עטו הושקו לראשונה בפורמט דיגיטלי.

ג ג'ון גרישם. מכוון לקהל הצעיר | צילום: אי פי אי ג

9. ניקולס ספארקס

הכנסות השנה: 14 מיליון דולר

 

אחד מהכותבים הבכירים של הז'אנר הרומנטי. ספארקס מכר 55 מיליון ספרים, והסרטים שנעשו בהשראת הספרים הללו, כמו "היומן" ו"מכתב בבקבוק", מצליחים אף הם בקופות, והרוויחו 300 מיליון דולר.

ניקולס ספארקס. מצליח גם על המסך, צילום: MCT ניקולס ספארקס. מצליח גם על המסך | צילום: MCT ניקולס ספארקס. מצליח גם על המסך, צילום: MCT

10. ג'יי.קיי. רולינג

הכנסות השנה: 10 מיליון דולר

 

סדרת ספרי "הארי פוטר" הפכו את רולינג לסופרת המיליארדרית הראשונה בעולם. הספרים ממשיכים להימכר ולהעשיר את חשבון הבנק של רולינג, עם כי חלה האטה במכירת המרצ'נדייז בשל התנאים הכלכליים.

ג ג'יי קיי רולינג. הסופרת המיליארדרית הראשונה בעולם | צילום: בלומברג ג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות